Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.
Evropské země se zpoplatněnými dálnicemi se dělí na dvě skupiny. První skupina, do níž patří i Česko, používá systém dálničních známek. Ty se platí vždy na určité období a jedná se tak o paušální poplatek za využívání dálnic.
Dálniční známky se zpravidla dělí na několik variant a nemusíte si je platit na celý rok, pokud některou zemí pouze projíždíte nebo tam trávíte dovolenou. Mezi státy se třemi variantami dálničních známek patří kromě Česka také Slovensko a Rakousko. Konkrétně jde o desetidenní, měsíční a roční verze. Slovinsko nabízí dokonce čtyři varianty - týdenní, měsíční, půlroční a roční. Naproti tomu Švýcarsko nabízí dálniční známky výhradně na celý rok.
Papírové nalepovací kupóny postupně nahrazují moderní elektronické systémy. Česko na elektronické dálniční známky přešlo v roce 2021. Můžete je tak pohodlně nakupovat na webu eDalnice.cz. Také dálniční známky na Slovensku fungují pouze elektronicky. Například dálniční známka Rakousko je však k dostání v obou možnostech - elektronické i papírové.
Ceny dálniční známek se liší podle cenové politiky daného státu. Ne vždy cena odpovídá kvalitě, délce a hustotě dálniční sítě. Na slevu se v některých zemích mohou těšit motorkáři. Řidiči nákladních vozů a autobusů si zpravidla naopak připlatí a často si nemohou koupit známku, ale platí mýto.
Dálniční známky se platí v těchto zemích:
Ceny se v některých zemích mohou drobně lišit při změně kurzu.
Většina evropských zemí preferuje vybírání dálničního mýta. To znamená, že uživatel dálnic zaplatí za každý průjezd. K vybírání mýtného slouží mýtné brány postavené na vybraných úsecích dálnice, kde je možné platit hotově a většinou i kartou. Ve spoustě zemí mýto zaplatíte také elektronicky (přes web či mobilní aplikaci).
Dálniční mýto se platí v zemích:
Země, kde se dálniční poplatky neplatí
V Evropě existuje překvapivě hodně zemí, kde za jízdu po dálnici nemusíte platit vůbec nic, nebo jsou zpoplatněny pouze vzácně na některých úsecích.
Jaké pokuty vám hrozí za jízdu bez dálniční známky? V Česku může jít až o 20 000 Kč, ve Slovinsku 300 EUR, v Itálii 340 EUR a u našich jižních sousedů dokonce 3000 EUR!
Ať už cestujete v zemi, kde fungují dálniční známky, nebo vyrazíte do státu s mýtným, nesnažte se platbám za dálnici vyhnout. Kontrola je pro policii velmi snadná a automatizované systémy si vás prakticky nemohou nevšimnout. Pokuty jsou přitom vzhledem k příznivým cenám dálnic nepříjemně vysoké a určitě nestojí za to, kazit si jimi dovolenou.
Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.