epojisteni logo
odtah-vozu

Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

Co je a jak funguje pojištění GAP

Pojištění GAP (Guaranteed Asset Protection) je připojištění k havarijnímu pojištění. Pomůže vám uchovat hodnotu nového vozidla po dobu 2–5 let od jeho pořízení. Pokud v tomto období dojde k úplnému zničení nebo odcizení vozu, pojišťovna vám vyplatí jeho pořizovací cenu. GAP pojištění je určeno zejména pro nové vozy, některé pojišťovny ale pojistí i ojetiny.

Jak funguje pojištění GAP v praxi? Dejme tomu, že jste si koupili auto za 600 000 Kč. Za rok ztratilo na hodnotě 15 %, jeho aktuální tržní hodnota je 510 000 Kč. Vůz vám bude odcizen. U pojišťovny máte sjednané havarijní pojištění se spoluúčastí 10 %. Pojišťovna vám z havarijka vyplatí tržní hodnotu vozu s odečtením spoluúčasti, tedy 459 000 Kč. Pojištění GAP dorovná rozdíl mezi tržní cenou vozidla a jeho pořizovací cenou, navíc pokryje i spoluúčast. Z GAP pojištění tedy získáte 141 000 Kč. Celkem od pojišťovny dostanete 600 000 Kč a můžete si bez problémů koupit nové auto.

Kdy se pojištění GAP vyplatí

Pojištění GAP je vhodné především pro majitele nových vozů. U nových aut je totiž pokles tržní ceny v prvních letech vlastnictví nejvýraznější, a to zejména u prémiových značek. V průměru ztratí osobní vůz každý rok od zakoupení zhruba desetinu své ceny.

GAP pojištění by vám rozhodně nemělo chybět v případě, že si pořizujete vůz na operativní leasing. Při totální škodě byste totiž museli leasingové společnosti doplatit rozdíl mezi plněním z havarijního pojištění a účetní zůstatkovou cenou vozu. S pojištěním GAP se tato částka uhradí z pojistky.

Víte, jak rychle klesá hodnota aut?

Vozy standardních značek, například Škoda, Ford či Volkswagen, ztratí v prvních čtyřech až pěti letech 40–60 % hodnoty. Poté se cena ojetiny ustálí a klesá už jen o 2–3 % ročně. Prémiové značky, jako je Audi, BMW nebo Mercedes, nejrychleji ztrácí hodnotu v prvních osmi až devíti letech. Za tu dobu jejich cena poklesne až o 80 %. Vyplývá to ze statistik inzertního serveru s ojetými vozy Sauto.cz.

Na co si dát pozor u připojištění GAP

 • Délka krytí: Doba, po kterou pojištění GAP platí, se u jednotlivých pojišťoven liší. Bývá to typicky 2–5 let od prvního uvedení vozidla do provozu.

 • Limity plnění: Maximální částka, kterou pojišťovna v rámci GAP pojištění vyplatí, může být omezena procentem z pořizovací ceny (např. 50 % u Slavia pojišťovny) nebo fixní částkou (např. 1 mil. Kč u ČPP).

 • Spoluúčast: Některé pojišťovny nepokryjí z GAP pojištění spoluúčast, kterou musíte zaplatit v případě plnění z havarijního pojištění (např. ČSOB pojišťovna).

 • Doklady o zakoupení: Někdy získáte GAP pojištění jen na nový vůz zakoupený v síti autorizovaných prodejců v ČR a při sjednání pojištění musíte předložit fakturu (např. Allianz, Direct).

 • Maximální cena vozu: Některé pojišťovny vám GAP pojištění nenabídnou k luxusním vozům, protože omezují maximální pořizovací cenu auta pro sjednání pojištění (např. Direct na 2,5 mil. Kč).

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se mohou na silnici dostat do potíží. Havarijní pojištění pomůže s pokrytím škod i na vašem vozidle. A to nejen při havárii, ale i při útoku zlodějů, vandalů nebo zvířat. Vhod přijdou také asistenční služby, které vás vytáhnou z potíží při nehodě i poruše. Sjednejte si havarijko dřív, než bude pozdě. Online to zabere jen pár minut.

Výhody GAP pojištění

 • Od pojišťovny získáte 100% krytí, když o auto přijdete.

 • Obvykle GAP pojištění pokryje i spoluúčast, kterou byste jinak museli platit u havarijního pojištění.

 • Pojistná částka odpovídá pořizovací ceně nového vozu a nezmění se po dobu 2–5 let.

 • Obdržené pojistné plnění můžete použít na doplacení operativního leasingu.

 • V případě odcizení nebo „totálky“ si můžete pořídit nové auto, nemusíte se spokojit s ojetinou.

Nevýhody GAP pojištění

 • GAP pojištění lze sjednat pouze na omezenou dobu, zpravidla 2–5 let od pořízení vozidla.

 • U většiny pojišťoven se vztahuje pouze na nové vozy, výjimečně ho můžete uzavřít na ojetý vůz.

 • Obvykle si ho můžete přidat jako připojištění pouze k all-risk havarijnímu pojištění.

 • Některé pojišťovny omezují maximální pořizovací cenu vozu, které jsou ochotny pojistit.

 • Cena GAP pojistky není zanedbatelná, a to zvlášť u luxusních vozů.

Které pojišťovny nabízejí připojištění GAP v roce 2024

Podívejte se na přehled, které české pojišťovny nabízí GAP pojištění a za jakých podmínek.

PojišťovnaMaximální délka pojištěníStáří vozuLimity plnění

Allianz

2 roky

pouze nové vozy (nutná faktura od prodejce nových vozidel)

-

ČPP

5 let

vozy nové nebo ojeté do 1 roku od první registrace s max. pořizovací cenou 4 mil. Kč NEBO vozy ojeté 1–3 roky od první registrace s max. pořizovací cenou 2 mil. Kč

max. 1 mil. Kč

ČSOB pojišťovna

než vůz dosáhne stáří 6 let (5 let včetně)

vozy do 2 let stáří, nové vozy se pojistí na pořizovací cenu, ojeté vozy na hodnotu v době uzavření smlouvy

-

Direct

3 roky

vozy do 60 dní od první registrace, zakoupené v síti autorizovaných prodejců příslušné značky na území ČR, pořizovací cena do 2,5 mil. Kč

-

Generali Česká pojišťovna

3 roky

-

dle smlouvy

Kooperativa

dle smlouvy

nové nebo ojeté vozy, pokud bylo ojeté vozidlo pořízeno více než 90 dní před sjednáním pojištění, určí pojišťovna pořizovací cenu pomocí ceníku TAXexpert nebo jiného podobného ceníku

-

Pillow

3 roky

nové vozy

-

Slavia

3 roky

nové vozy, jestliže vozidlo bylo zakoupeno více než 180 dní před sjednáním pojištění, bude pořizovací cena odpovídat ceně uvedené ve smlouvě u primárního pojištění jako pojistná částka

max. 50 % z pořizovací ceny

UNIQA

5 let

vozy do 5 let od první registrace, přičemž při sjednání pojištění neuplynulo od koupě víc než 30 dnů

max. 1,25 mil. Kč

pojišťovna má právo snížit pojistné plnění až o 50 %, pokud zjistí průměrný roční nájezd nad 80 000 km

Zdroj: pojistné podmínky pojišťoven, duben 2024


Z tabulky vyplývá, že většina pojišťoven umožňuje sjednat GAP pojištění pouze pro nová vozidla nebo vozy do stáří 1–3 let od první registrace. Nejkratší dobu pojištění 2 roky nabízí Allianz, naopak nejdelší 5 let umožňuje UNIQA, ČSOB a ČPP. Pojišťovny jako Kooperativa nebo Generali Česká pojišťovna neuvádí podrobnosti pojištění ve všeobecných podmínkách, ale řídí se individuálními smlouvami.

Cena GAP pojištění

Cena GAP pojištění se odvíjí zejména od pořizovací ceny vozu. Ale do hry vstupují i další faktory – značka a model vozu, motorizace, věk a bydliště pojistníka aj. Narazíte i na speciální nabídky, kdy pojišťovny zahrnou GAP pojištění do ceny havarijního pojištění, a tak za něj nic nepřiplácíte. Proto se vyplatí udělat si srovnání pojištění.

Porovnání cen GAP pojištění pro nové vozy
All-risk havarijní pojištění (spoluúčast 5 tis. Kč)All-risk havarijní + GAPCena připojištění GAP

Škoda Superb, cena 1 mil. Kč

13 917 Kč

17 917 Kč

4 000 Kč

Škoda Fabia, cena 370 tis. Kč

4 548 Kč

6 548 Kč

2 000 Kč

Hyundai i30, cena 400 tis. Kč

7 476 Kč

8 760 Kč

1 284 Kč

Volkswagen Tiguan, cena 1,2 mil. Kč

14 733 Kč

14 733 Kč

0 Kč

Toyota Corolla, cena 700 tis. Kč

10 693 Kč

13 843 Kč

3 150 Kč

Zdroj: kalkulačka ePojisteni.cz 16. 5. 2024, porovnání nejlevnějšího havarijního pojištění vč. GAP a stejného pojištění bez GAP, řidič 40 let PrahaSjednejte si nejvýhodnější GAP pojištění online

Najděte nejvýhodnější GAP pojištění pomocí naší kalkulačky. Online, nezávazně a zdarma. Během pár minut zjistíte, která pojišťovna vám dá nejlepší nabídku havarijního pojištění.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.