epojisteni logoStali jste se účastníkem dopravní nehody nebo vás postihla jiná škodní událost? O vzniku škody na autě musíte bez zbytečného odkladu informovat svoji pojišťovnu. Jakým způsobem postupovat?

Škodní událost vs. pojistná událost

Při řešení škod na autě se setkáte s dvěma podobnými pojmy – škodní událost a pojistná událost. Škodní událost označuje situaci, při které došlo ke škodě. Typicky se jedná o:

 • dopravní nehodu,

 • krádež vozidla,

 • vandalismus či jiné poškození vozidla cizí osobou,

 • poškození vozidla přírodními živly (krupobití, požár, povodeň, vichřice apod.),

 • poškození vozidla v důsledku střetu se zvěří,

 • poškození skel,

 • odcizení či poškození zavazadel ve vozidle.


Po nahlášení škodní události pojišťovna posuzuje, jestli vám vzniká právo na finanční kompenzaci (pojistné plnění). Pokud ano, stává se ze škodní události pojistná událost.

Výhodné povinné ručení

Bez povinného ručení na silnici vyjet nesmíte. U které pojišťovny si ho aktuálně sjednáte nejlevněji? Odpověď najdete v naší online kalkulačce.

Jak řešit škodní událost

Škodní událost nahlaste pojišťovně co nejdříve. Zákon sice žádnou konkrétní lhůtu neudává, nicméně škody musíte oznámit bez zbytečného odkladu. U škod, které pokrývá povinné ručení, musí událost nahlásit oba účastníci – viník i poškozený (případně jejich zástupci s plnou mocí). Při vyřizování škodní události se dají rozlišit tři základní scénáře.

Škoda způsobená vámi (někomu jinému)

Škoda způsobená vám (jiným řidičem)

Škoda způsobená vám (jinými faktory)

Výhodné havarijní pojištění

Pokud jste nehodu způsobili vy, povinné ručení vám škody na vašem autě nepokrývá. Za tímto účelem si musíte sjednat havarijní pojištění. Přijde vhod také v případě vandalismu, odcizení vozidla nebo jeho poškození přírodními živly. Na kolik vás roční havarijko vyjde? Podívejte se do naší online kalkulačky.

Jakým způsobem nahlásit škodní událost

Požadované údaje a dokumenty se mohou ve specifických situacích lišit. Proto je lepší, když si požadavky potvrdíte u asistenční služby pojišťovny. Pokud máte sjednané doplňkové pojištění náhradního vozidla, můžete si rovnou zajistit náhradní auto. Z místa události si pořiďte fotodokumentaci. Průkazné snímky vám mohou jednání s pojišťovnou usnadnit.

Pojišťovny standardně nabízí několik možností pro nahlášení škodní události. Celý proces lze obvykle vyřídit:

 • online na webových stránkách pojišťovny,

 • telefonicky na zákaznické lince,

 • e-mailem,

 • zasláním písemného formuláře poštou,

 • osobně na pobočkách pojišťovny.

Online hlášení škodní události bývá z uvedených variant nejpohodlnější. Je rychlé, snadné a uživatelsky přehledné. V online klientské zóně navíc můžete sledovat stav pojistné události nebo sem později nahrát chybějící dokumenty. Naopak od hlášení na pobočce či poštou pojišťovny i klienti spíše ustupují.

Šetření (tzv. likvidace pojistné události) musí být uzavřeno maximálně do 3 měsíců od nahlášení škod. Za vyčíslení pojistného plnění v souladu s pojistnými podmínkami a právními předpisy zodpovídá likvidátor pojišťovny. Ten si od vás v průběhu likvidace může vyžádat další potřebné podklady. Po ukončení šetření má pojišťovna 15 dnů na vyplacení pojistného plnění.

Kontakty pojišťoven

Hlášení škodní události
UNIQA pojišťovna
 • Online: Formulář

 • Telefon: +420 488 125 125

 • E-mail: info@uniqa.cz

 • Adresa pro písemné hlášení: UNIQA pojišťovna, Evropská 136, 160 12 Praha 6

Allianz pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 241 170 000

Slavia pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 255 790 111

E-mail: registrace@slavia-pojistovna.cz

Adresa pro písemné hlášení: Slavia pojišťovna, Táborská 31, 140 00 Praha 4-Nusle

Kooperativa pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 957 105 105

Osobně: Na kterékoliv pobočce Kooperativy

Generali Česká pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 241 114 114

Osobně: Na kterékoliv pobočce Generali Česká pojišťovna

Adresa pro písemné hlášení: Generali Česká pojišťovna a.s., P.O. Box 305, 659 05 Brno

Pillow pojišťovna

Telefon: +420 295 562 333

E-mail: info@pillow.cz

ČSOB Pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 466 100 777

Česká podnikatelská pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 957 444 555

Direct pojišťovna

Online: Formulář

Telefon: +420 270 270 777

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo

Čtěte náš blog a zjistěte víc

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.