epojisteni logo
ridic

Jak postupovat při výměně řidičského průkazu?

24. 10. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Platnost řidičského průkazu je 10 let, což je dlouhá doba. Spousta řidičů nemá ani tušení, kdy jim platnost jejich řidičáku končí. Někteří dokonce s prošlým řidičským průkazem jezdí týdny až měsíce, dokud je na to neupozorní úřady či hlídka. Jak taková výměna řidičáku probíhá, a co je k tomu třeba?

V první řadě je dobré vědět, kdy vám platnost řidičského průkazu končí. Například letos by mělo o výměnu požádat téměř 900 tisíc řidičů. Nepatříte mezi ně také vy? Podívejte se na svůj řidičák pečlivě a datum konce platnosti si raději uložte jako upomínku ideálně dva až tři měsíce dopředu. Tři měsíce před skončením platnosti lze totiž o výměnu řidičáku požádat nejdříve. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kam zajít kvůli výměně starého řidičáku za nový

Řidičský průkaz vám vymění na obecním úřadu obce s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát města apod.). Může jít přitom o jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, adresa trvalého pobytu řidiče při výměně řidičského průkazu nehraje roli od roku 2018.

Náš tip

Co je nutné přinést sebou:

 • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu 

 • Platný doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas

 • Stávající řidičský průkaz určený k povinné výměněV seznamu povinných dokladů nenajdete fotografii z jednoho prostého důvodu.  Fotografii vaší osoby si na úřadě pořídí sami společně při podání vaší žádosti o nový řidičský průkaz. Funguje to tedy stejně jako při vyřizování nového občanského průkazu či cestovního pasu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Žádost o ŘP pouze na místě

Formulář žádosti o nový řidičský průkaz nelze stáhnout online, protože se každý tiskopis má vlastní evidenční číslo a barkód. Tiskopis s již vytištěnými osobními údaji žadatel obdrží přímo u odbavovací přepážky.

Jak dlouho trvá vydání řidičáku a kolik to stojí

Běžná lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je dle zákona 20 dní ode dne podání žádosti a jejího přijetí na úřadu.  Povinná výměna k datu ukončení platnosti řidičského průkazu je vždy zdarma. Samozřejmě je nutno o výměnu požádat v zákonné lhůtě tedy před ukončením platnosti.

Kdy se za výměnu řidičského průkazu platí a kolik?

Správní poplatek ve výši 200 Kč se platí tehdy,  jedná-li se o výměnu ztraceného, ukradeného, poškozeného či zničeného řidičského průkazu, po skončení platnosti a v případě, kdy jsou do nového dokladu zapisovány nové údaje (např. změna jména či trvalé adresy).

Správní poplatek ve výši 700 Kč se platí v případě zkrácené lhůty vydání nového řidičského průkazu. Zkrácená lhůta činí 5 dní.

Tresty za prošlý řidičský průkaz

V případě, že jste vlastníkem již prošlého průkazu, co nejdříve “upalujte” na příslušný úřad nechte si jej urychleně vyměnit. 

Pokud by neplatný řidičák odhalila policejní hlídka při náhodné silniční kontrole, dopouštíte se přestupku a hrozí vám pokuta ve výši 2 000 Kč na místě a až 2 500 Kč ve správním řízení

Nemluvě o tom, že s prošlým řidičským průkazem nemáte za volantem, co dělat, natož řídit automobil na veřejných komunikacích.

Lze se vzdát řidičského průkazu

Možná máte platný řidičský průkaz, ale nepatříte mezi aktivní řidiče. Většina lidí si řidičský průkaz nechává jako druhý doklad totožnosti. Dva doklady totožnosti jsou totiž často požadovány například při vyřizování úvěru apod. 

Člověk, který se řidičského oprávnění rozhodne vzdát, musí svůj úmysl oznámit písemně a to opět obecnímu úřadu s rozšířenou působností. Součástí oznámení je přiložená kopie platného dokladu totožnosti. Společně s oznámením žadatel odevzdá řidičský průkaz na úřadu.

Jaké údaje musí oznámení o vzdání se řidičského průkazu obsahovat:

 • Jméno a příjmení
 • Adresa trvalého pobytu
 • Datum a místo narození
 • Rodné číslo
 • Datum udělení řidičského oprávněníDejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.