epojisteni logo
ridic

Jak postupovat při výměně řidičského průkazu?

24. 10. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Platnost řidičského průkazu je 10 let, což je dlouhá doba. Spousta řidičů nemá ani tušení, kdy jim platnost jejich řidičáku končí. Někteří dokonce s prošlým řidičským průkazem jezdí týdny až měsíce, dokud je na to neupozorní úřady či hlídka. Jak taková výměna řidičáku probíhá, a co je k tomu třeba?

V první řadě je dobré vědět, kdy vám platnost řidičského průkazu končí. Například letos by mělo o výměnu požádat téměř 900 tisíc řidičů. Nepatříte mezi ně také vy? Podívejte se na svůj řidičák pečlivě a datum konce platnosti si raději uložte jako upomínku ideálně dva až tři měsíce dopředu. Tři měsíce před skončením platnosti lze totiž o výměnu řidičáku požádat nejdříve. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kam zajít kvůli výměně starého řidičáku za nový

Řidičský průkaz vám vymění na obecním úřadu obce s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát města apod.). Může jít přitom o jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, adresa trvalého pobytu řidiče při výměně řidičského průkazu nehraje roli od roku 2018.

Náš tip

Co je nutné přinést sebou:

 • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu 

 • Platný doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas

 • Stávající řidičský průkaz určený k povinné výměněV seznamu povinných dokladů nenajdete fotografii z jednoho prostého důvodu.  Fotografii vaší osoby si na úřadě pořídí sami společně při podání vaší žádosti o nový řidičský průkaz. Funguje to tedy stejně jako při vyřizování nového občanského průkazu či cestovního pasu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Žádost o ŘP pouze na místě

Formulář žádosti o nový řidičský průkaz nelze stáhnout online, protože se každý tiskopis má vlastní evidenční číslo a barkód. Tiskopis s již vytištěnými osobními údaji žadatel obdrží přímo u odbavovací přepážky.

Jak dlouho trvá vydání řidičáku a kolik to stojí

Běžná lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je dle zákona 20 dní ode dne podání žádosti a jejího přijetí na úřadu.  Povinná výměna k datu ukončení platnosti řidičského průkazu je vždy zdarma. Samozřejmě je nutno o výměnu požádat v zákonné lhůtě tedy před ukončením platnosti.

Kdy se za výměnu řidičského průkazu platí a kolik?

Správní poplatek ve výši 200 Kč se platí tehdy,  jedná-li se o výměnu ztraceného, ukradeného, poškozeného či zničeného řidičského průkazu, po skončení platnosti a v případě, kdy jsou do nového dokladu zapisovány nové údaje (např. změna jména či trvalé adresy).

Správní poplatek ve výši 700 Kč se platí v případě zkrácené lhůty vydání nového řidičského průkazu. Zkrácená lhůta činí 5 dní.

Tresty za prošlý řidičský průkaz

V případě, že jste vlastníkem již prošlého průkazu, co nejdříve “upalujte” na příslušný úřad nechte si jej urychleně vyměnit. 

Pokud by neplatný řidičák odhalila policejní hlídka při náhodné silniční kontrole, dopouštíte se přestupku a hrozí vám pokuta ve výši 2 000 Kč na místě a až 2 500 Kč ve správním řízení

Nemluvě o tom, že s prošlým řidičským průkazem nemáte za volantem, co dělat, natož řídit automobil na veřejných komunikacích.

Lze se vzdát řidičského průkazu

Možná máte platný řidičský průkaz, ale nepatříte mezi aktivní řidiče. Většina lidí si řidičský průkaz nechává jako druhý doklad totožnosti. Dva doklady totožnosti jsou totiž často požadovány například při vyřizování úvěru apod. 

Člověk, který se řidičského oprávnění rozhodne vzdát, musí svůj úmysl oznámit písemně a to opět obecnímu úřadu s rozšířenou působností. Součástí oznámení je přiložená kopie platného dokladu totožnosti. Společně s oznámením žadatel odevzdá řidičský průkaz na úřadu.

Jaké údaje musí oznámení o vzdání se řidičského průkazu obsahovat:

 • Jméno a příjmení
 • Adresa trvalého pobytu
 • Datum a místo narození
 • Rodné číslo
 • Datum udělení řidičského oprávněníDejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.