epojisteni logo
autobazar

Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

18. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

Než si začnete v Německu vybírat vůz, zamyslete se nad tím, zda se vám koupě auta vyplatí. Situace už není tak výhodná  jako před pár lety. Nabídka na českém trhu se hodně zlepšila a také kritizovaný přístup autobazarů už není tak špatný jako dříve. Naopak v Německu se podmínky každým rokem zhoršují, protože se tamní bazary dostávají do rukou novým majitelům, kteří neobchodují tak poctivě. Pořád ale platí, že na mnohem větším německém trhu budete mít výrazně větší výběr.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak koupit auto z Německa?

Pokud jste se rozhodli pro ojeté auto z Německa, začněte s výběrem doma v Česku. Drtivá většina prodejců svou nabídku prezentuje na internetu, což dovoz aut z Německa výrazně usnadňuje, protože  můžete vybírat online z pohodlí domova a nejezdit do Německa naslepo. Nejoblíbenějším inzertním webem jsou stránky mobile.de, které fungují i v češtině.

Nabídka je ohromná a čítá tisíce vozidel. Nabízená auta lze filtrovat dle různých parametrů jako například: značka, model, barva, rok výroby, výbava, velikost, typ a další.

Kdo prodává ojetá auta v Německu?

Jistou záruku kvalitu představují autobazary a autorizovaná zastoupení. V obou případech očekávejte prověřená auta, seriózní jednání, zajištění veškerých smluvních dokumentů, ale zároveň vyšší cenu, o které se nesmlouvá. 

Můžete také koupit ojetý automobil od  soukromé osoby. Narazit však můžete jak na seriozního, tak i vychytralého prodejce, který se chce rychle zbavit nekvalitního vraku za vysokou cenu.

Nejméně bezpečnou volbou jsou  překupníci aut, kteří bez zábran lžou o skutečném stavu auta, maskují poškození, stáčí tachometry, falšují servisní knížky a používají další nezákonné praktiky, aby vůz prodali za co nejvyšší cenu. Dovoz auta z Německa od překupníka tak nedává smysl, protože nepřináší žádnou výhodu ani oproti nekvalitním českým bazarům.

Na co si dát při výběru auta z dovozu pozor?

Ještě při online výběru se snažte vyfiltrovat neseriózní nebo dokonce podvodné nabídky. Začněte výběrem seriózního prodejce.

Pozor si také dávejte na extrémné výhodné nabídky. Neobvykle nízká cenová nabídka většinou znamená velké problémy. Pokud vás i přes oprávněné obavy nabízené auto láká, na místě si jej opravdu důkladně prověřte.

Nezapomeňte si také spočítat, na kolik vás koupě vozidla v porovnání s nákupem stejného či podobného vozidla v ČR vyjde. Rozdíl v kupní ceně  by měl být výrazný, aby se vám cesta do Německa vyplatila. Nezapomeňte připočítat náklady spojené s cestou, registrací v Německu a přihlašováním v ČR.

Náš tip

Poslechněte si také epizodu podcastu Nepodceňto o koupi ojetého auta (nejen) za hranicemi - Jak na koupi ojetiny.

Rezervace ojetého vozidla v Německu

Ještě než se do Německa pro vybrané auto vydáte, nezapomeňte jej rezervovat. Než rezervaci potvrdíte, zeptejte se na pár důležitých věcí.

Předem se můžete zajímat například:

 • o podrobné informace o technickém stavu (skrytá i viditelná poškození, koroze či nutné opravy),

 • o dokumenty náležící k autu - servisní knížka a technický průkaz,

 • o historii vozidla,

 • zda je v ceně započítané DPH,

 • zda lze získat nějakou slevu.

Pokud vás odpovědi uspokojí, proveďte rezervaci a domluvte si osobní schůzku na místě. Počítejte s tím, že většina prodejců nebude ochotná auto rezervovat  déle než do druhého dne.

Osobní prohlídka, platba a převezení auta z Německa do ČR

Pokud se v autech nevyznáte, vemte si s sebou někoho, kdo za vás auto prohlédne. Zamaskovaných poškození si všimne jen zkušený mechanik. 

Při osobní prohlídce auta se zaměřte hlavně na:

 • Lak  - zda se na některých místech neliší odstín, který by svědčil o maskování poškození. Lze také měřit šířku laku. Širší lak znamená přelakování, které většinou vypovídá o bouračce a následné neodborné opravě. U karoserie jako takové si pohlídejte také rez.

 • Podvozek  - sledujte míru koroze. Výrazně prorezlý podvozek už nic nezachrání a od auta napadeného korozí dejte radši ruce pryč.

 • Motor  - prohlédněte si všechny součásti. Odnikud nesmí unikat provozní kapaliny. V motorovém prostoru se také nachází  kód VIN  - porovnejte ho s údajem v technickém průkazu a s dalšími kódy, které se nachází např. na karoserii.

 • Pneumatiky - stav, míra opotřebení, správné rozměry pro provoz v ČR.

 • Interiér  - vzhled a míra opotřebení. Na interiéru často poznáte, že nesedí udávané kilometry. Prodejcům se totiž zpravidla nechce měnit veškeré čalounění, tlačítka a další prvky, které trpí na ošoupání a odírání.

 • Možné vytopení auta - Německo před časem zasáhly silné povodně a na trhu se objevují vytopené vraky. Pokud kdekoliv v interiéru najdete stopy po vlhkosti nebo bahně, auto nekupujte. Varováním mohou být také zrezlé kolejničky, po kterých se posouvají sedadla.

Samozřejmostí by měla být krátká zkušební jízda, při které si všímejte podivných zvuků, jako je nezvyklé či hlasité hučení, praskání, pískání a podobně. Během jízdy otestujte plynový i brzdový pedál, spojku, převodovku, klimatizaci a další důležité funkce auta.

Nikdy nepodléhejte kouzlu okamžiku a auto si opravdu dobře prohlédněte a otestujte. Pokud to neuděláte, dovoz auta z Německa nedává smysl. Je to jedna z nejdražších věcí, do které během života investujete, a určitě si nechcete domů přivézt vrak. 

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Kupní smlouva na auto z Německa a způsob platby

Platbě předchází podpis kupní smlouvy. K nezbytným údajům v kupní smlouvě patří údaje o prodávajícím, kupujícím a motorovém vozidlo jako předmětu smlouvy (značka a typ auta, VIN, rok výroby, kupní cena, další podmínky koupě apod.). Kromě kupní smlouvy byste měli obdržet také  velký a malý technický průkaz  a ideálně i  servisní knížku.

Někteří prodejci stále preferují platbu v hotovosti, ale je-li to možné, plaťte bezhotovostně platební kartou nebo převodem. Je to bezpečnější a nemusíte s sebou vozit tak vysokou hotovost. Vyžaduje-li prodejce platbu v hotovosti, peníze si vyměňte předem v ČR, kde máte čas si jesměnit ve směnárně s dobrým kurzem.

Kde vzít převozní značky na auto z Německa?

Pro dovoz aut z Německa do ČR jsou nezbytné tzv. převozní značky. Ty existují ve dvou variantách: 

 • Převozní značky se žlutým pruhem jsou primárně vnitrostátní registrační značky, které platí hlavně na území Německa, ale nově i v ČR, a to po dobu 5 dní. Pořídíte je společně se zelenou kartu za cca 100 EUR.

 • Převozní značky s červeným pruhem jsou mezinárodní registrační značky určené pro převoz auta do zahraničí a platí po dobu 15 dní. Společně s povinným ručení vychází na cca 150 EUR.

Nejprve je nutné uzavřít povinné ručení a vyplnit žádost o přidělení převozní značky. Potřebovat budete velký i malý technický průkaz, v některých případech doklad o STK. 

Na německém registračním úřadu vám vydají nový malý TP, osvědčení o registraci a číslo SPZ. Výrobu SPZ v Německu nezajišťuje registrační úřad, ale pojišťovna, u které jste si sjednali povinné ručení. S hotovou značkou je opět třeba zajít na registrační úřad, kde ji úředník opatří nálepkou, bez které by SPZ nebyla platná.

Dovoz aut z Německa - Žena kupuje auto v německu a nadšeně si ho zkouší za volantem

Jak na přihlášení auta z dovozu?

Po převozu auta do ČR vás čeká další administrativní kolečko na českých úřadech. Nejprve vás čeká  návštěva STK, kde provedou dovozovou STK a změří emise. Obvykle to trvá dva pracovní dny a stojí to cca 1 500 Kč. 

K přihlášení auta dovezeného z Německa budete potřebovat:

 • osobní doklady (případně živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku, pokud je auto pro firmu),
 • potvrzení o zaplacení DPH (pouze pro nová auta uvedená do provozu před méně než 6 měsíci nebo s nájezdem pod 6 000 km),
 • kupní smlouvu,
 • osvědčení o registraci v Německu,
 • malý a velký TP,
 • zelenou kartu,
 • doklady z STK,
 • vyplněnou žádost o zápisu silničního vozidlo do registru silničních vozidel,
 • 800 Kč na úhradu správního poplatku.Na českých úřadech zpracují žádost okamžitě. Bude-li vše v pořádku, obdržíte osvědčení o registraci včetně registračních značek. Od tohoto momentu můžete auto řádně využívat na českých i zahraničních silnicích - dovoz auta z Německa je tím úspěšně za vámi.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.