epojisteni logo
reflexnivesta

Reflexní vesta v autě - jak je to s povinností v ČR a zahraničí

9. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 byla příslušná vyhláška novelizovaná a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to tedy s reflexní vestou v ČR opravdu je? Musíte ji mít či nikoliv?

Reflexní vesta, povinná výbava a česká legislativa

Ačkoliv reflexní vesta už není součástí povinné výbavy na základě novelizované vyhlášky č. 206/2018 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, povinná zůstala. 

Výše uvedené vyhlášce je totiž nadřazený zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, kde je povinnost nošení reflexní vesty zmíněna v souvislosti s pohybem na pozemních komunikací mimo obec a mimo vozidlo během nouzového zastavení. 

Chybějící reflexní vesta už tedy není překážkou při technické kontrole, za jízdy byste ji však měli mít, abyste v případě nouze vůbec mohli vystoupit z auta (např. nehoda nebo porucha na dálnici). 

Kolik pasažéru, tolik vest, zní doporučení, nikoliv zákon

To tedy znamená, že ve vozidla musí být minimálně jedna reflexní vesta.  Ideální je však mít v autě tolik vest, kolik se v něm veze pasažérů. V případě nehody by přece jenom měli z vozidla vystoupit všichni cestující, což by bez reflexní vesty mohlo být hodně nebezpečné.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak má reflexní vesta vypadat

Vzhled reflexní vesty v české legislativě a na českém území upravuje vyhláška č. 294/2015 Sb. Přesné podmínky  pak stanovuje harmonizovaná evropská norma ČSN EN ISO 20471:2013 a konkrétně na reflexní vestě musí být uvedeného, že této normě odpovídá.

Vesta, případně jiný schválený kus reflexního oděvu (např. triko, kalhoty, bunda) musí mít fluorescenční žlutou nebo oranžovou červenou barvu.  Oděv musí být rovněž doplněn retroreflexními pásy. Tyto prvky musí být na dostatečně velké ploše vhodně umístěny.

Jak je to s reflexní vestou v zahraničí?

Ať už do zahraničí vyrážíte za zábavou, poznáním nebo na služební cestu, povinná výbava ve vašem vozidle by měla odpovídat zákonům dané země. 

 • Německo - reflexní vestu musí mít pouze řidiči vozidel registrovaných v Německu. U aut registrovaných v zahraničí povinnost  platí  pro řidiče služebních aut.

 • Rakousko - reflexní vesta je povinná pro řidiče, pro ostatní členy posádky je doporučená. Povolené barvy jsou žlutá, oranžová a červená.

 • Polsko - reflexní vesta není povinná.

 • Slovensko  - reflexní vesta je povinná pro všechny členy posádky.

 • Itálie - reflexní vesta je povinná.

 • Chorvatsko - reflexní vesta je povinná.

 • Francie -  reflexní vesta je povinná.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.