epojisteni logo
reflexnivesta

Reflexní vesta v autě - jak je to s povinností v ČR a zahraničí

9. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 byla příslušná vyhláška novelizovaná a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to tedy s reflexní vestou v ČR opravdu je? Musíte ji mít či nikoliv?

Reflexní vesta, povinná výbava a česká legislativa

Ačkoliv reflexní vesta už není součástí povinné výbavy na základě novelizované vyhlášky č. 206/2018 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, povinná zůstala. 

Výše uvedené vyhlášce je totiž nadřazený zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, kde je povinnost nošení reflexní vesty zmíněna v souvislosti s pohybem na pozemních komunikací mimo obec a mimo vozidlo během nouzového zastavení. 

Chybějící reflexní vesta už tedy není překážkou při technické kontrole, za jízdy byste ji však měli mít, abyste v případě nouze vůbec mohli vystoupit z auta (např. nehoda nebo porucha na dálnici). 

Kolik pasažéru, tolik vest, zní doporučení, nikoliv zákon

To tedy znamená, že ve vozidla musí být minimálně jedna reflexní vesta.  Ideální je však mít v autě tolik vest, kolik se v něm veze pasažérů. V případě nehody by přece jenom měli z vozidla vystoupit všichni cestující, což by bez reflexní vesty mohlo být hodně nebezpečné.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak má reflexní vesta vypadat

Vzhled reflexní vesty v české legislativě a na českém území upravuje vyhláška č. 294/2015 Sb. Přesné podmínky  pak stanovuje harmonizovaná evropská norma ČSN EN ISO 20471:2013 a konkrétně na reflexní vestě musí být uvedeného, že této normě odpovídá.

Vesta, případně jiný schválený kus reflexního oděvu (např. triko, kalhoty, bunda) musí mít fluorescenční žlutou nebo oranžovou červenou barvu.  Oděv musí být rovněž doplněn retroreflexními pásy. Tyto prvky musí být na dostatečně velké ploše vhodně umístěny.

Jak je to s reflexní vestou v zahraničí?

Ať už do zahraničí vyrážíte za zábavou, poznáním nebo na služební cestu, povinná výbava ve vašem vozidle by měla odpovídat zákonům dané země. 

 • Německo - reflexní vestu musí mít pouze řidiči vozidel registrovaných v Německu. U aut registrovaných v zahraničí povinnost  platí  pro řidiče služebních aut.

 • Rakousko - reflexní vesta je povinná pro řidiče, pro ostatní členy posádky je doporučená. Povolené barvy jsou žlutá, oranžová a červená.

 • Polsko - reflexní vesta není povinná.

 • Slovensko  - reflexní vesta je povinná pro všechny členy posádky.

 • Itálie - reflexní vesta je povinná.

 • Chorvatsko - reflexní vesta je povinná.

 • Francie -  reflexní vesta je povinná.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.