Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?
Pro všechna sjednávaná pojištění platí určité výluky – případy, kdy má pojišťovna právo vám pojistné plnění výrazně zkrátit nebo úplně odmítnout. Mezi nejběžnější výluky aplikované napříč pojišťovnami a pojistnými produkty patří události pod vlivem alkoholu a dalších omamných látek.
„Pojištění a alkohol se příliš v lásce nemají. Prakticky všechny druhy pojistek, jako je pojištění vozidel, životní pojištění, ale i cestovní pojištění, mají alkohol ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže vliv alkoholu na vzniklou škodu, může pojišťovna pojistné plnění krátit,“
Jedním z tradičních témat je alkohol za volantem. Česká republika prosazuje nulovou toleranci, v zahraničí je ale přístup k řízení pod vlivem alkoholu často benevolentnější. V mnoha zemích je povolená hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, někde dokonce 0,8 promile. Nulovou toleranci uplatňuje kromě ČR také Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina, Albánie a Moldavsko.
Uvedené limity se vztahují na běžného řidiče. V mnoha zemích platí rozdílná tolerance alkoholu v krvi u profesionálních či mladých řidičů. Vždy si proto zkontrolujte pravidla dané země podrobněji. Jiné limity se často uplatňují i u cyklistů. Zatímco v ČR a na Slovensku musí cyklista stejně jako řidič respektovat nulovou toleranci, například v Rakousku může nadýchat až 0,8 promile – tedy více než řidič automobilu. Nejveselejší (a asi také nejnebezpečnější) cyklisté smí jezdit v Německu, kde zákon povoluje až 1,6 promile.
Důležité nejsou jen nastavené limity, jde spíše o celkový přístup státu k alkoholu za volantem. Dodržení stanovených limitů znamená, že nebudete pokutováni při namátkové kontrole. Pokud ovšem dojde k dopravní nehodě, může být alkohol v krvi (byť v povolené míře) stále vnímán jako přitěžující okolnost. Vychází se totiž z předpokladu, že střízliví byste reagovali rychleji a nehodě možná zabránili. V praxi se proto v některých státech u řidiče s alkoholem v krvi dále řeší jeho podíl na nehodě – i když zrovna nebyl jejím viníkem.
Respektováním povolených limitů alkoholu v krvi jste dodrželi pravidla dané země. Nikoliv podmínky české pojišťovny, která má alkohol ve výlukách. Přestože tedy při nehodě neporušíte místní zákony, pojišťovna má právo vám kvůli přítomnosti alkoholu zkrátit či odmítnout pojistné plnění. Případné škody tak zaplatíte z vlastní kapsy.
Alkohol za volantem negativně ovlivňuje vaše prostorové vidění, zpomaluje reakce a celkově zhoršuje řidičské schopnosti. Nejlépe uděláte, když si ho před jízdou úplně odpustíte. Pokud víte, že na dovolené budete řídit i popíjet, mějte v autě připravený alkohol tester. I přístroje za 1–2 tisíce Kč vám dají poměrně přesnou zprávu o vašem aktuálním stavu. Vyzkoušet můžete také některou z alkoholových kalkulaček. Najdete ji například na webu Bezpečné cesty. Výsledky je však nutné brát orientačně – do hry vstupuje řada faktorů, které podobné nástroje nemohou zohlednit. Orientační dobu, za kterou tělo odbourá alkohol po konzumaci různého množství piva, uvádí i BESIP.
Česká republika sice v posledních letech zpřísnila tresty za řízení pod vlivem alkoholu, ve srovnání s mnoha zeměmi je ale přístup domácích úřadů stále mírný. Vysoké pokuty za alkohol za volantem na vás čekají například v Rakousku (až 5 900 eur), Irsku (až 5 000 eur) či ve Francii (až 4 500 eur). V mnoha zemích vám za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí kromě tučné pokuty i tresty odnětí svobody, odebrání řidičského průkazu nebo zabavení vozidla.
„Zabavit“ vozidlo vám v zahraničí mohou také zloději. Povinné ručení se na odcizení vozu nevztahuje, případnou krádež vám pokrývá havarijní pojištění.
Alkohol vám nekomplikuje situaci jen u pojištění vozidel, ale také u cestovního pojištění. I zde je naprostým standardem všech hlavních pojišťoven výluka událostí pod vlivem alkoholu a dalších drog. Pokud v opilosti uklouznete u hotelového bazénu a zlomíte si nohu, pojišťovna vám plnění spojené s ošetřením opět zkrátí nebo zcela zamítne.
Některé pojišťovny u cestovního pojištění nabízí speciální připojištění pokrývající právě události, ke kterým došlo pod vlivem alkoholu. Jde například o připojištění Drink povolen u AXA ASSISTANCE nebo balíček Nadstandard u PVZP. Ani podobné připojištění se ale nevztahuje na stavy extrémní opilosti. Pojišťovny produkty obvykle limitují maximální povolenou mírou alkoholu do cca 0,8–1 promile. Ostatní návykové látky zůstávají ve výlukách. Přesto vám ale připojištění může ušetřit řadu starostí, a to i na cestách po ČR.
Příklad:
Pan Miroslav se na dovolené v Turecku začal po pár pivech hecovat s kamarády o to, kdo skočí do bazénu většího placáka. Při svém skoku si bohužel nevšiml dalšího dovolenkáře ve vodě a způsobil mu zranění v obličeji, které si vyžádalo operaci a delší hospitalizaci. Celková škoda se vyšplhala na 170 tisíc Kč. Miroslav měl sjednané cestovní pojištění s pojištěním odpovědnosti a připojištěním událostí pod vlivem alkoholu. Zkouška u něj prokázala 0,7 promile, takže se těsně vešel do limitu své pojišťovny. Ta vzniklé škody uhradila. Pokud by nadýchal o 0,2 promile více nebo neměl sjednané připojištění, zaplatil by škodu ze svého.