epojisteni logo
jet-lag

Jet lag aneb jak se vypořádat s velkým časovým posunem

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Dlouhé lety, na jejichž konci je nutné posunout čas na hodinkách o několik hodin zpět či naopak dopředu, mohou u některých lidí vyvolat zdravotní potíže včetně poruch spánku. Tyto problémy jsou označovány jako jet lag, česky pak pásmová nemoc. O co se jedná a jak se na ni nějak připravit?

Jet lag jako důsledek rychlé změny času

Jet lag je anglické označení vzniklé spojením dvou slov “jet (tryskáč) a lag (zpoždění)”, které se používá pro tzv. pásmovou nemoc. Jet lag (někdy také jet syndrome, tryskáčový syndrom či odborně desynchronosis) vzniká jako důsledek rychlého překonání několika časových pásem v krátkém čase. 

O jet lagu čili pásmové nemoci však hovoříme pouze v případě překonání tří časových pásem a více v rámci jednoho letu. Do tří pásem se o jet lag nedá vůbec hovořit a nad šest pásem se potížím většinou nevyhnete. Lépe se přitom cestovatelé adaptují při letech na západ, směrem na východ je adaptace výrazně horší a pomalejší. Samotná adaptace pak trvá zhruba jeden až dva dny, ale je to hodně individuální.

Nejedná se o nemoc jako takovou, ale spíše o nepříjemné zdravotní potíže vyplývající z narušení přirozených biorytmů. Lidské tělo tak reaguje na rychlou změnu času, kdy místo “dnes je včera” a naopak. Podle zkušených cestovatelů se lze na jet lag předem připravit a jeho projevy tak zmírnit.

Typické projevy značící pásmovou nemoc (jet lag):

 • bolesti hlavy, migréna

 • únava, vyčerpání

 • potíže se spánkem - problémy s usínáním, krátkodobá nespavost (insomnia)

 • nevolnost, nechutenství

 • dezorientace

 • neschopnost soustředění

 • dehydratace

 • úzkost, stres, podrážděnost, přecitlivělost

 • někdy i iracionální chování

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

5 hlavních rad, jak se připravit na změnu času a předejít pásmové nemoci

Běžnou týdenní až čtrnáctidenní vysněnou dovolenou v dalekém zahraničí může takový jet lag hodně pokazit. Představte si, že v letadle strávíte více než 20 hodin, a po příletu další dva dny strávíte připoutaní na lůžko, protože vám bude hodně zle. To už přece stojí za to zjistit si, co to jet lag je, a jak se na něj nejlépe připravit.

1. Nenechte zahálet krevní oběh 

Ještě doma si před letem dopřejte intenzivní pohyb. Projděte se na čerstvém vzduchu nebo si alespoň zacvičte doma. Během dlouhého letu se alespoň každou hodinu projděte uličkou a protáhněte se, abyste v těle rozproudili krev. 

Účinné jsou například krouživé pohyby u rukou a nohou podporující krevní oběh. Časté protažení brání vzniku otoků, které mohou způsobit velice nepříjemný zánět žil (trombózu). Pokud víte, že s otoky máte problém, přibalte si raději do letadla elastické kompresní ponožky či podkolenky.

2. Začněte myslet v “novém” časovém pásmu už během letu

Už v letadle si cca v první polovině letu posuňte na hodinkách čas na čas odpovídající cílové zemi, v níž strávíte několik příštích dní. Svému “mozku” tak dáte pár hodin náskok, aby si na změnu času postupně přivykl. 

Příjemný let letadlem

3. Udělejte si let maximálně pohodlný a příjemný

Během letu byste se měli cítit příjemně a v pohodlí. Málo místa k sezení pohodlí sice zrovna nenahrává, pomůže alespoň vhodně zvolené oblečení a obuv. Zvolte volnější a prodyšný oděv, který vás nikde netlačí a dobře saje pot. Nejlepší je oblečení z přírodních materiálů.

Nestyďte si také hned na začátku sundat obuv a klidně i ponožky, pokud vás netrápí studené nohy. S ohledem na cestujícího za vámi si sklopte sedačku a v případě potřeby se přikryjte dekou. 

Pokud vám v letadle nečiní potíže usnout, prospěte se. Ideálně už v “novém rytmu”. Ke spánku se však zbytečně nenuťte. Bezstarostný a ničím nerušený spánek podpoří špunty do uší, teplé ponožky a oční maska.

4. Pijte vodu, nepijte rum

Během dlouhého letu nezapomínejte dodržovat pitný režim. Pijte hlavně vodu, ovocné šťávy a neslazený čaj.  I když je to lákavé, zkuste se vyhnout alkoholu, který bývá v letadle “zdarma”. Dopřejte si nejvýše sklenku dobrého vína pro lepší náladu, která vám zpříjemní let. Čeká-li vás však přílet ráno, hodí se spíše silná káva na povzbuzení. 

5. Myslete na vitamíny

Pravidelně také jezte, jídlo v letadlo nebývá vůbec špatné. Myslete na přísun vitamínů a když sebou budete mít čerstvou zeleninu či ovoce, chybu rozhodně neuděláte. Jinak postačí alespoň džus či vitamínové tabletky.

6. Po příletu se poddejte místnímu režimu

Po příletu se snažte přizpůsobit novému časovém pásmu.  Je-li večer, zaskočte si na večeři nebo si dopřejte krátkou procházku a jděte si lehnout v souladu s místním časem. Nejste-li schopni usnout, spolkněte tabletu melatoninu, hormonu podporujícího spánek.

Při příletu ráno či přes den překonejte únavu.  Na tento den neplánujte žádné náročné aktivity. V klidu se ubytujte, dopřejte si snídaní či oběd a vyrazte na hezkou procházku do města či k moři. Udržujte se v mírně aktivitě. Díky tomu se vám bude večer lépe usínat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?