epojisteni logo
muz-v-letadle-s-nakrcnikem

Cestování letadlem, autem nebo vlakem: Co je výhodnější?

23. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Cestování se pro mnoho z nás stalo oblíbeným koníčkem nebo dokonce životním stylem. Pohybovat se po světě lze různými způsoby, mezi ty nejčastější patří cestování letadlem, autem a vlakem. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto dopravních prostředků a který z nich je nejvýhodnější?

Hlavní výhoda cestování letadlem je rychlost

Létání, které dříve bylo jen pro vyvolené a stálo hodně peněz, je dnes dostupné téměř pro všechny. Je libo zpáteční letenky napříč Evropou za méně než 500 korun? S rozmachem nízkonákladových leteckých společností žádný problém. Oproti dálkovým letům se budete muset trochu uskromnit nebo si extra připlatit – v ceně většinou máte jen malé příruční zavazadlo, na palubě nedostanete zdarma žádné občerstvení a počítejte i s menším místem na nohy. Na druhou stranu, pokud vám jde primárně o přepravu z bodu A do bodu B, tak v poměru cena/rychlost nenajdete nic lepšího.

Právě rychlost přepravy je hlavní výhodou cestování letadlem. Letouny se standardně pohybují rychlostí 800–900 km/h, k tomu se vlak nebo auto ani nepřibližují. Při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů je letecká doprava jen těžko nahraditelná. Jednou z hlavních výhod cestování letadlem je bezpečnost. Přestože mnoho lidí trpí strachem z létání, statisticky se jedná o jeden z nejbezpečnějších dopravních prostředků.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Nevýhody cestování letadlem

Do času, který strávíte na cestě letadlem, je nutné zahrnout také čekání na letišti nebo odbavování zavazadel. Při překonávání kratších vzdáleností mohou tyto hodiny navíc rozhodnout o tom, že jiný dopravní prostředek bude rychlejší. Například cesta mezi Bruselem a Paříží vlakem zabere hodinu a půl. Na tento čas se s letištními formalitami nemáte šanci dostat.

Mezi další nevýhody cestování letadlem patří nízká flexibilita   letadlo letí v určitý den a čas, proto tomu na méně frekventovaných linkách budete muset přizpůsobit program. Není nutné dodávat, že letiště najdete jen v určitých místech, která mohou být daleko od vašeho cílového bodu.

Je třeba také počítat s omezením u zavazadel. Při cestě letadlem musíte přesně dodržet předepsané rozměry a hmotnost kufrů. Cestování vlakem i autem je v tomto ohledu rozhodně snazší. Nesmíme zapomenout ani na neekologičnost letecké dopravy, která se v poslední době propírá v médiích.

Cestování vlakem slaví opět boom

Cestování vlakem bylo populární v minulosti, ale s nástupem letectví a rozmachem automobilového průmyslu zažilo určitý útlum. Nicméně v poslední době se vrátilo do hry a získává si své příznivce zpět především pro svoji ekologičnost.

Rychlovlaky běžně jezdí i 300 km/h, na kratších vzdálenostech tak mohou úspěšně konkurovat letadlům. Na vlakovém nádraží vás totiž nezdrží bezpečnostní kontrola nebo odbavování zavazadel. Vlak vás navíc doveze do center měst, nikoliv na jejich periferie, kde se nachází většina letišť.

Další výhodou cestování vlakem je možnost pozorování měst a krajiny. To si z letadla užijete jen při vzlétání a přistávání. Po vlaku se také můžete v klidu projít a protáhnout si tělo unavené dlouhým cestováním.

výhody cestování vlakem

Nevýhody cestování vlakem

Mezi hlavní nevýhody cestování vlakem patří doba cestování při překonávání delších vzdáleností. Ve srovnání s autem je vlak méně flexibilní, protože při přepravě musíte respektovat naplánované časy příjezdů, odjezdů a místa zastávek. Pokud nastanou na trase komplikace, například v podobě popadaných stromů na kolejích, budete muset počkat na jejich odstranění – cestu nemůžete nijak objet.

Výhody cestování autem – vyrazíte kdy a kam chcete

Mezi hlavní výhody cestování autem patří především vysoká flexibilita. Vyrazíte ve zvoleném čase a dojedete, kam potřebujete, i do odlehlých lokalit. Zastavit a udělat si pauzu můžete v podstatě kdykoliv se vám zachce. Co se týče zavazadel, tak jste omezení jen velikostí vozidla. Navíc na rozdíl od letadla nebo vlaku vám nehrozí situace, že si letenku či místenku vedle vás koupí někdo hlasitý, opilý a podobně.

Nevýhody cestování autem

Čistě statisticky máte z uvedených dopravních prostředků největší šanci, že se vám něco stane. Dopravní nehody na silnicích jsou bohužel časté a na českých silnicích jejich počet stále roste. Za rok 2019 došlo v ČR k 107 tisícům dopravních nehod.

Cestujete v autě sami? Pak tento způsob přepravy rozhodně není nejlevnější, zejména u delších vzdáleností. Do nákladů na cestu musíte započítat také samotnou koupi vozidla, jeho provoz, případně výdaje spojené s půjčením auta.

Co je tedy výhodnější?

Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná, vždy záleží na konkrétním případu. Obecně lze říci, že při překonávání dlouhých vzdáleností a kontinentů bude nejvýhodnější cestování letadlem a to jak časově, tak i cenově. U středních vzdáleností v řádu několika stovek kilometrů mohou letadlům konkurovat rychlovlaky. To se samozřejmě odráží i v jejich ceně, často vyjde cesta vlakem dráž než letenka s nízkonákladovou společností. 

Cestování autem nemůže u středních vzdáleností konkurovat letadlům či rychlovlakům časově, ale pokud v autě jede více osob, tak rozhodně cenově. Navíc se dočkáte vysoké flexibility a osobního pohodlí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.