epojisteni logo
na-letisti-s-rouskou

Cestujeme autem do Chorvatska

8. 8. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestujeme autem do Chorvatska

Již po mnoho let se mezi nejoblíbenější turistické destinace jednoznačně řadí Chorvatsko. Důvody jsou zřejmé. Příjemné letní teploty, průzračné a čisté moře, pestré možnosti zábavy, přijatelné ceny a navíc tam lze dojet vlastním autem.

Ačkoliv existují příjemnější a hlavně rychlejší formy dopravy, auto u Čechů stále hraje hlavní slovo. Mladí cestovatelé touží po větší svobodě a možnostech improvizace a rodiny s dětmi zas vítají příznivější cenu za dovolenou. Takové letenky pro čtyřčlennou rodinu totiž vyjdou výrazně dráž. A to není vše. Do auta se také vejde o dost více věci, než Vám nadiktují letecké společnosti.

Cestování autem do zahraničí však rovněž vyžaduje důkladnou přípravu. Jinak se může stát, že Vás milované auto nechá na holičkách uprostřed cizí země.

Dobrý technický stav na prvním místě

Čekají Vás tisíce kilometrů na cestách a Vaše auto je musí zvládnout plné naložené a navíc při vysokých teplotách. Proto před každou delší cestu nechte své auto důkladně zkontrolovat v servise. Učiňte tak vždy s patřičným časovým předstihem, aby se případné nedostatky daly včas opravit.

V servise zkontrolují stav kapalin a bude-li nutné, doplní je. Velmi důležité jsou brzdy a tlumiče, které by měli být v naprostém pořádku. To platí také pro světlomety, podvozek, baterie, rozvody a samozřejmě motor. Vyplatí se také zkontrolovat, zda správně fungují stěrače, aby Vás případná bouřka za jízdy nepříjemně nepřekvapila.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Povinná výbava není nutná pouze u nás. Platí také v ostatních zemích po celém světě. V evropských zemích je obsah povinné výbavy velmi podobný té naší. Může se však lišit v detailech. Ačkoliv Vídeňská úmluva z roku 1968 jednoznačně říká, že povinnou výbavu určuje ta země, v níž je auto registrováno, vyplatí se mít výbavu odpovídající dané zemi. Zastavit Vás totiž může policista, který to vědět nemusí. A naznačovat místnímu policistovi, že jste chytřejší, se nemusí příliš vyplatit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V rámci České republiky platí tato povinná výbava:

 •  Náhradní pojistky

 •  Náhradní žárovky

 •  Zvedák

 •  Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky

 •  Výstražný trojúhelník

 •  Reflexní vesta

 •  Lékárnička

 •  Klíč na matice kol

Povinná výbava do Chorvatska je podobná té naší. Reflexní vestu v oranžové barvě však musí mít všichni členové posádky, nejen řidič. Chcete-li být opravdu důkladní, tak si pro všechny případy do auta přibalte navíc tažné lano, startovací kabely, hasicí přístroj a samozřejmě nezapomeňte na evropský formulář o dopravní nehodě.

Znáte pravidla silničního provozu?

Patříte-li mezi aktivní řidiče, pak jistě znáte pravidla silničního provozu u nás. Víte, jakou rychlostí smíte jezdit v obcích a mimo ně. Rychlostní limity však nebývají ve všech zemích totožné. V Chorvatsku je povolená maximální rychlost 50 km/h v obcích, 90 km/h mimo obce, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 130 km/h na dálnicích.

Pokud Vám však jako řidič je méně než 24 let, platí pro Vás odlišné rychlostní limity. V obcích smíte v takovém případě jezdit maximální rychlostí 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Začínající a profesionální řidiči také nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Pouze řidič s praxí si může dovolit sednout za volant, má-li 0,5 promile alkoholu v krvi.

Porušení pravidel se rozhodně nedoporučuje. Chorvatští policisté jsou přísní a pokuty velmi vysoké. Za překročení rychlosti hrozí řidiči pokuta ve výši až 300 až 15 000 HRK. Výše pokuty je závislá na závažnosti překročení rychlostního limitu a zda se jedná o obec či nikoliv.

Pokutu ve výši až 15 000 HRK obdrží také řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek. V takovém případě může být řidič navíc odebrán řidičský průkaz. Za špatné parkování hrozí pokuta “pouze” 300 HRK a za používání telefonu během jízdy či nezapnuté bezpečností pásy až 500 HRK.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.