epojisteni logo
na-letisti-s-rouskou

Cestujeme autem do Chorvatska

8. 8. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestujeme autem do Chorvatska

Již po mnoho let se mezi nejoblíbenější turistické destinace jednoznačně řadí Chorvatsko. Důvody jsou zřejmé. Příjemné letní teploty, průzračné a čisté moře, pestré možnosti zábavy, přijatelné ceny a navíc tam lze dojet vlastním autem.

Ačkoliv existují příjemnější a hlavně rychlejší formy dopravy, auto u Čechů stále hraje hlavní slovo. Mladí cestovatelé touží po větší svobodě a možnostech improvizace a rodiny s dětmi zas vítají příznivější cenu za dovolenou. Takové letenky pro čtyřčlennou rodinu totiž vyjdou výrazně dráž. A to není vše. Do auta se také vejde o dost více věci, než Vám nadiktují letecké společnosti.

Cestování autem do zahraničí však rovněž vyžaduje důkladnou přípravu. Jinak se může stát, že Vás milované auto nechá na holičkách uprostřed cizí země.

Dobrý technický stav na prvním místě

Čekají Vás tisíce kilometrů na cestách a Vaše auto je musí zvládnout plné naložené a navíc při vysokých teplotách. Proto před každou delší cestu nechte své auto důkladně zkontrolovat v servise. Učiňte tak vždy s patřičným časovým předstihem, aby se případné nedostatky daly včas opravit.

V servise zkontrolují stav kapalin a bude-li nutné, doplní je. Velmi důležité jsou brzdy a tlumiče, které by měli být v naprostém pořádku. To platí také pro světlomety, podvozek, baterie, rozvody a samozřejmě motor. Vyplatí se také zkontrolovat, zda správně fungují stěrače, aby Vás případná bouřka za jízdy nepříjemně nepřekvapila.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Povinná výbava není nutná pouze u nás. Platí také v ostatních zemích po celém světě. V evropských zemích je obsah povinné výbavy velmi podobný té naší. Může se však lišit v detailech. Ačkoliv Vídeňská úmluva z roku 1968 jednoznačně říká, že povinnou výbavu určuje ta země, v níž je auto registrováno, vyplatí se mít výbavu odpovídající dané zemi. Zastavit Vás totiž může policista, který to vědět nemusí. A naznačovat místnímu policistovi, že jste chytřejší, se nemusí příliš vyplatit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V rámci České republiky platí tato povinná výbava:

 •  Náhradní pojistky

 •  Náhradní žárovky

 •  Zvedák

 •  Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky

 •  Výstražný trojúhelník

 •  Reflexní vesta

 •  Lékárnička

 •  Klíč na matice kol

Povinná výbava do Chorvatska je podobná té naší. Reflexní vestu v oranžové barvě však musí mít všichni členové posádky, nejen řidič. Chcete-li být opravdu důkladní, tak si pro všechny případy do auta přibalte navíc tažné lano, startovací kabely, hasicí přístroj a samozřejmě nezapomeňte na evropský formulář o dopravní nehodě.

Znáte pravidla silničního provozu?

Patříte-li mezi aktivní řidiče, pak jistě znáte pravidla silničního provozu u nás. Víte, jakou rychlostí smíte jezdit v obcích a mimo ně. Rychlostní limity však nebývají ve všech zemích totožné. V Chorvatsku je povolená maximální rychlost 50 km/h v obcích, 90 km/h mimo obce, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 130 km/h na dálnicích.

Pokud Vám však jako řidič je méně než 24 let, platí pro Vás odlišné rychlostní limity. V obcích smíte v takovém případě jezdit maximální rychlostí 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Začínající a profesionální řidiči také nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Pouze řidič s praxí si může dovolit sednout za volant, má-li 0,5 promile alkoholu v krvi.

Porušení pravidel se rozhodně nedoporučuje. Chorvatští policisté jsou přísní a pokuty velmi vysoké. Za překročení rychlosti hrozí řidiči pokuta ve výši až 300 až 15 000 HRK. Výše pokuty je závislá na závažnosti překročení rychlostního limitu a zda se jedná o obec či nikoliv.

Pokutu ve výši až 15 000 HRK obdrží také řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek. V takovém případě může být řidič navíc odebrán řidičský průkaz. Za špatné parkování hrozí pokuta “pouze” 300 HRK a za používání telefonu během jízdy či nezapnuté bezpečností pásy až 500 HRK.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.