epojisteni logo
na-letisti-s-rouskou

Cestujeme autem do Chorvatska

8. 8. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestujeme autem do Chorvatska

Již po mnoho let se mezi nejoblíbenější turistické destinace jednoznačně řadí Chorvatsko. Důvody jsou zřejmé. Příjemné letní teploty, průzračné a čisté moře, pestré možnosti zábavy, přijatelné ceny a navíc tam lze dojet vlastním autem.

Ačkoliv existují příjemnější a hlavně rychlejší formy dopravy, auto u Čechů stále hraje hlavní slovo. Mladí cestovatelé touží po větší svobodě a možnostech improvizace a rodiny s dětmi zas vítají příznivější cenu za dovolenou. Takové letenky pro čtyřčlennou rodinu totiž vyjdou výrazně dráž. A to není vše. Do auta se také vejde o dost více věci, než Vám nadiktují letecké společnosti.

Cestování autem do zahraničí však rovněž vyžaduje důkladnou přípravu. Jinak se může stát, že Vás milované auto nechá na holičkách uprostřed cizí země.

Dobrý technický stav na prvním místě

Čekají Vás tisíce kilometrů na cestách a Vaše auto je musí zvládnout plné naložené a navíc při vysokých teplotách. Proto před každou delší cestu nechte své auto důkladně zkontrolovat v servise. Učiňte tak vždy s patřičným časovým předstihem, aby se případné nedostatky daly včas opravit.

V servise zkontrolují stav kapalin a bude-li nutné, doplní je. Velmi důležité jsou brzdy a tlumiče, které by měli být v naprostém pořádku. To platí také pro světlomety, podvozek, baterie, rozvody a samozřejmě motor. Vyplatí se také zkontrolovat, zda správně fungují stěrače, aby Vás případná bouřka za jízdy nepříjemně nepřekvapila.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

Povinná výbava není nutná pouze u nás. Platí také v ostatních zemích po celém světě. V evropských zemích je obsah povinné výbavy velmi podobný té naší. Může se však lišit v detailech. Ačkoliv Vídeňská úmluva z roku 1968 jednoznačně říká, že povinnou výbavu určuje ta země, v níž je auto registrováno, vyplatí se mít výbavu odpovídající dané zemi. Zastavit Vás totiž může policista, který to vědět nemusí. A naznačovat místnímu policistovi, že jste chytřejší, se nemusí příliš vyplatit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V rámci České republiky platí tato povinná výbava:

  •  Náhradní pojistky

  •  Náhradní žárovky

  •  Zvedák

  •  Náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatiky

  •  Výstražný trojúhelník

  •  Reflexní vesta

  •  Lékárnička

  •  Klíč na matice kol

Povinná výbava do Chorvatska je podobná té naší. Reflexní vestu v oranžové barvě však musí mít všichni členové posádky, nejen řidič. Chcete-li být opravdu důkladní, tak si pro všechny případy do auta přibalte navíc tažné lano, startovací kabely, hasicí přístroj a samozřejmě nezapomeňte na evropský formulář o dopravní nehodě.

Znáte pravidla silničního provozu?

Patříte-li mezi aktivní řidiče, pak jistě znáte pravidla silničního provozu u nás. Víte, jakou rychlostí smíte jezdit v obcích a mimo ně. Rychlostní limity však nebývají ve všech zemích totožné. V Chorvatsku je povolená maximální rychlost 50 km/h v obcích, 90 km/h mimo obce, 100 km/h na rychlostních komunikacích a 130 km/h na dálnicích.

Pokud Vám však jako řidič je méně než 24 let, platí pro Vás odlišné rychlostní limity. V obcích smíte v takovém případě jezdit maximální rychlostí 80 km/h a na dálnicích 120 km/h. Začínající a profesionální řidiči také nesmí jezdit pod vlivem alkoholu. Pouze řidič s praxí si může dovolit sednout za volant, má-li 0,5 promile alkoholu v krvi.

Porušení pravidel se rozhodně nedoporučuje. Chorvatští policisté jsou přísní a pokuty velmi vysoké. Za překročení rychlosti hrozí řidiči pokuta ve výši až 300 až 15 000 HRK. Výše pokuty je závislá na závažnosti překročení rychlostního limitu a zda se jedná o obec či nikoliv.

Pokutu ve výši až 15 000 HRK obdrží také řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek. V takovém případě může být řidič navíc odebrán řidičský průkaz. Za špatné parkování hrozí pokuta “pouze” 300 HRK a za používání telefonu během jízdy či nezapnuté bezpečností pásy až 500 HRK.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.