epojisteni logo
angola-politicka-mapa

Přehled rizikových zemí pro vycestování – kde zjistíte aktuální informace?

13. 2. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace.

Hodně vám prozradí stránky ministerstva

Cenné pro vás v tomto ohledu mohou být například webové stránky Ministerstva zahraničních věcí. V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní pravděpodobně žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Ne vždy to znamená, že nemáte jezdit

Na druhou stranu, varování a doporučení mohou být různá a ne vždy to znamená, že se máte té konkrétní zemi úplně vyhnout a raději jet jinam.

Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje na riziko nákazy cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. Samozřejmostí je pak vyvarování se konzumaci kontaminované vody a potravin, pít jen balenou vodu a používat ji i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. Neznamná to ale, že byste zemi navštívit nemohli.

Doporučení ale také může mít pouze informační formu. V sekci aktuální informace a doporučení naleznete také USA. Je to ale z toho důvodu, že došlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření, kdy dochází k přísnější kontrole pasažérů, delším bezpečnostním pohovorům, přísnějším kontrolám elektronických zařízení apod. Doporučení má tedy v tomto případě pro vás pouze tu informaci, že se na takovou situaci máte připravit.

Vyhněte se pouze určitým regionům

V doporučení se také můžete dočíst, že není nutné vynechat zemi jako takovou, ale pouze konkrétní oblasti, kde jsou například nepokoje nebo jiné problémy.

Typicky v Mauritánii se kvůli bezpečnostní situaci nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón v těchto oblastech. Zbytek země je ale bezpečný.

A například na Madagaskaru se doporučuje vyhnout úseku Morondava kvůli přepadávání českých turistů. 

Mnohdy tedy není nutné vynechat návštěvu celé země, ale pouze konkrétní části.

Kdy opravdu zbystřit

Výše uvedené příklady ukazovaly situace, kdy si budete při cestě do nějaké země dát pozor na určitý aspekt, například se preventivně nechat očkovat apod.

Jsou ale i země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí vyloženě varuje před cestami, což poznáte varovným oranžovým rámečkem, který se vám zobrazí po rozkliknutí dané země. Tou je například Venezuela. Tam se bohužel zhoršuje už tak napjatá politická a bezpečnostní situace a dochází ke střetům a manifestacím.

Druhým takovým příkladem může být Somálsko. Tam ministerstvo rovněž doporučuje vůbec nejezdit. V zemi totiž probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami a milicemi islamistické organizace al-Šabáb. Celá situace se už několik let vyostřuje a dochází k opakovaným teroristickým útokům.

V takovém případě ale budete mít problém nejen v dané zemi, ale ještě před vycestováním. Na doporučení a varování totiž velmi dbají pojišťovny, které nabízí cestovní pojištění.  Může se tak velmi snadno stát, že vás do takové země odmítnou pojistit a pokud byste přece jen jeli, bude to bez cestovního pojištění.

Situace je kritická, opusťte zemi

V uvedených případech ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje do země cestovat.  Pokud se tam ale vydáte, radí využít místní doprovod, vyhnout se místům se zvýšenou koncentrací lidí a velmi dbát o bezpečnost. Případně doporučuje se zcela vyhnout určitým regionům, typicky hlavním městům.

Můžete se ale setkat i s tím, že bude naopak vyzývat k tomu, abyste, pokud už v zemi jste, ji okamžitě opustili.  Tak je tomu například u aktuálních informací o Sýrii, a to z důvodu ozbrojeného konfliktu, destabilizace bezpečnostní situace v zemi a rizikovosti všech regionů v zemi.

Registrace do DROZDa

Ještě před samotnou cestou určitě zvažte registraci do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Tato aplikace je k dispozici pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS, přičemž slouží k tomu, aby vás mohlo ministerstvo v případě nenadálé situace v zemi informovat a poradit vám, co dále.

Po registraci vyplníte kam cestujete, kdo jste a kdo cestuje s vámi, a přidáte kontakt na osobu v ČR.  Kdyby pak během vašeho pobytu v zemi došlo například k sociálním nepokojům, systém vám rozešle hromadný e-mail a SMS s informacemi o tom, co se děje a jak máte postupovat.

Cestovatelská mapa rizik

Pomoci vám může i tzv. cestovatelská mapa rizik, kterou vydává  International SOS ane Control Risks.  Naleznete ji v záložce „Security“. Zeleně jsou v mapě označeny státy, které jsou nejbezpečnější, a do kterých se nemusíte bát vycestovat. Žlutě jsou zabarveny státy s nízkou mírou kriminality, oranžově pak se střední mírou kriminality. Ani do těch se nemusíte vyloženě bát jet, pouze je potřeba být obezřetný a případně se vyhnout rizikovým oblastem.

Červeně jsou pak vybarveny ty státy, kde je vysoká mára nebezpečí tmavě červená ukazuje země s extrémním rizikem nebezpečí. Do zemí v těchto dvou kategoriích se pak nedoporučuje jezdit vůbec, riziková tam mohou být všechna místa.

Interaktivní mapa pak umožňuje naplánovat vlastní cestu a spočítat vlastní cestovatelské riziko. 

Konzulární úřady

K získání informací můžete využít i konzulární úřady.  Ty mají zastoupení buď v České republice, nebo v sousedních státech. Pouze velmi výjimečně jsou některé konzulární úřady až například ve Velké Británii, Francii apod.

Na konzulární úřad můžete napsat s žádostí o aktuální informace a o to, zda je bezpečné do země cestovat, na co se připravit, jakým lokalitám se vyhnout apod. Informace z úřadu pak budou opravdu aktuální.

Nezapomeňte na víza

Do řady zemí také potřebujete vízum. Ve článku „Vízové povinnosti pro Čechy“ jsme vás informovali o tom, jakým způsobem je možné vízum získat.  Někde musíte vždy osobně na konzulát, jindy můžete o vízum zažádat korespondenčně, online nebo dokonce až po příletu do země. Kontaktu s konzulárním úřadem se tedy v některých případech stejně nevyhnete.

Rada na závěr

Už v době plánování cesty se zaměřte na to, jaká je situace v zemi a jaká jsou aktuální doporučení. Situaci se pak pokuste průběžně sledovat, jelikož může být proměnlivá a co platilo před měsícem, nemusí platit nyní. 

Pokud se v dané zemi ocitnete a dojde k nějakým problémům, sledujte aplikaci drozd a komunikujte s českým zastupitelským úřadem, který bude schopen vám pomoci a poradit, jak postupovat dál.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?