epojisteni logo
mlady-par-na-ture-vychod-slunce

15 tipů na zábavné jednodenní výlety po Česku, které nadchnou dospělé i děti

23. 6. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Už vám došly nápady na výlety doma v Česku? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, jejichž návštěva potěší oči i duši. Jistě mezi nimi najdete i místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

1. Poznejte krásy Maloskalska

Kousek nad Českým rájem se můžete zatoulat na stezku vedoucí z Malé Skály přes dva kouzelné hrady Vranov a Frýdštejn až na rozhlednu Kopanina a zpět. Cesta je dlouhá 8 km a za dobrého počasí můžete z vyhlídek pozorovat Ještěd i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš.

2. Za bledulemi až do Pekla

Na mysli máme cca 6,5 km dlouhou naučnou stezku Peklo, která vede z obce Zahrádky do České Lípy. Zejména na jaře se kolem stezky rozprostírají pole rozkvetlých bledulí. Po cestě se nachází osada Korba s tradiční lidovou architekturou.

3. Naučná Riegrova stezka

Naučná stezka spojující města Železný Brod a Semily byla pojmenovaná po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františku Ladislavu Riegerovi. Vede malebným údolí řeky Jizery a s délkou 3,5 km si ji užijí i rodiny s menšími dětmi.  Těšit se můžete na cestu vytvořenou ve skále, krásné vyhlídky i visutou lávku ve výšce 6 metrů nad řekou.

Výlety po Česku - Člověk na horách na vyhlídce

4. Po medvědích tlapkách do Beskyd

Na několik zábavných tras, určených zejména pro rodiny s dětmi, natrefíte v Beskydech mezi obcemi Ostravice, Malenovice, Čeladná a Nová Ves. Celkem šest zdejších regionálních cest si za maskota vybraly roztomilé zvířátko. Nejkratší trasa má 11,4 km, nejdelší měří cca 15 km.

5. Cesta kolem světa za jedno odpoledne

U Třeboně leží rybník s příznačným názvem Svět. Kolem něj vede 12 km dlouhá stezka, na níž  budete obdivovat nejen okouzlující jihočeskou přírodu, ale i starou lidovou architekturu a navíc se díky informačním tabulím seznámíte s historií lázeňství  a rybníkářství.

6. Do Železných hor za Kelty

Skrze keltské osídlení vede naučná trasa s informačními cedulemi popisujícími život Keltů. Stezka začíná a končí v obci Nasavrky a provede vás úchvatným údolím řeky Chrudimky, rezervací Krkanka, do obce Hradiště až na místo s pozůstatky keltského oppida, které zde kdysi stálo. Krásné výhledy nabízí rozhledna Boika, na níž po cestě narazíte také. 

7. Skalní obydlí a podzemní hladomorna

U Mnichova hradiště se tyčí hrad Valečov s hladomornou ukrytou v podzemí. Pod hradem začíná unikátní stezka do skalního města v Příhrazských skalách. Cesta vede lesem i po schodech ve skále a nabízí výhledy na okolní přírodu i hospůdku, kde se můžete posilnit nebo si dopřát alespoň vychlazenou limonádu.

8. Lesní stezka Brdatka u Křivoklátu

Zejména pro horké letní dny je jako stvořená stezka Brdatka, která většinou vede skrze les. Začíná v obci Křivoklát a spojit ji tak můžete i s návštěvou tohoto známého hradu. Okruh je dlouhý 8 km a na části vedoucí po svahu si užijete výhledy na řeku Berounku.

9. Po stopách architekta Santiniho

Naučná stezka na Vysočině slouží k seznámení s životem a dílem významného českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stezka vedoucí z Bílku do Chotěboře se klikatí kolem řeky Doubravy po pěšinách, kamenech i skalách s vyhlídkami do širokého okolí. Když budete mít štěstí, na vlastní oči spatříte i raky. 

10. Až na dno slaného jezera

Nedaleko Františkových lázní se rozprostírá zajímavá národní rezervace Soos. Jedná se o ohromné rašeliniště, které kdysi dávno bývalo jezerem se slanou vodou. Jezero už zde dávno není a vy se tak můžete procházet po jeho dně a představovat si, jak to tady před miliony let vypadalo. V rezervaci se nachází plno pramenů s minerální vodou a bahenních sopek.

11. Poetické Máchovo jezero

Máchovo jezero se údajně jmenuje podle českého básníka K.H. Máchy. Jezero i jeho okolí vskutku působí poeticky. Kolem vede krásná cesta, z níž můžete pozorovat i zdejší hrad Bezděz. Je to nenáročná stezka dlouhá cca 5 km.

12. Ptačí stezka a rozhledna Špulka

U městečka Lbosín můžete vzít děti na 1,5 km dlouhou naučnou Ptačí stezku, kterou lemují dřevěné postavičky. Naučí se něco o ptácích a mohou si “ulovit” rybu v rybníku s vodníkem. Také k rozhledně vede pěkná naučná trasa, na níž si děti zkusí luštění hlavolamů, vázání uzlů, provazochodectví, chytání ryb a další.

Výlety po Česku - Louka

13. S rytířem na Blaník

Jedná se o název další naučné stezky. Tato se nachází u obce Louňovice pod Blaníkem a je dlouhá jen 4 km. Název získala podle legendy o spících rytířích z Blaníku a na děti zde čeká spousta zábavy v podobě stanovišť s různými úkoly.

14. Po stopách kocoura Mikeše

Z obce Hrusice do Říčan ve středočeském kraji vede stezka, která sleduje putování kocoura Mikeše poté, co babičce rozbil hrnek se smetanou. Děti se mohou těšit na zábavné zastávky plné Ladových obrázků. Celá cesta měří 20 km, s malými dětmi však můžete jít kratší úseky.

15. Za vládcem hor bájným Krakonošem

O životě krkonošského vládce hor vypráví bezbariérová naučná stezka z Medvědína až do Špindlerova Mlýna. Trasu dlouhou 9,5 km ujdou i malé děti, které se zabaví plněním úkolů a řešením kvízů a hádanek. Nezapomeňte si na startu (horní stanice lanovky v Medvědíně) vyzvednout pracovní list, který vás Krakonošovým příběhem provede krok za krokem.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.