epojisteni logo
mlady-par-na-ture-vychod-slunce

15 tipů na zábavné jednodenní výlety po Česku, které nadchnou dospělé i děti

23. 6. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Už vám došly nápady na výlety doma v Česku? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, jejichž návštěva potěší oči i duši. Jistě mezi nimi najdete i místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

1. Poznejte krásy Maloskalska

Kousek nad Českým rájem se můžete zatoulat na stezku vedoucí z Malé Skály přes dva kouzelné hrady Vranov a Frýdštejn až na rozhlednu Kopanina a zpět. Cesta je dlouhá 8 km a za dobrého počasí můžete z vyhlídek pozorovat Ještěd i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš.

2. Za bledulemi až do Pekla

Na mysli máme cca 6,5 km dlouhou naučnou stezku Peklo, která vede z obce Zahrádky do České Lípy. Zejména na jaře se kolem stezky rozprostírají pole rozkvetlých bledulí. Po cestě se nachází osada Korba s tradiční lidovou architekturou.

3. Naučná Riegrova stezka

Naučná stezka spojující města Železný Brod a Semily byla pojmenovaná po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františku Ladislavu Riegerovi. Vede malebným údolí řeky Jizery a s délkou 3,5 km si ji užijí i rodiny s menšími dětmi.  Těšit se můžete na cestu vytvořenou ve skále, krásné vyhlídky i visutou lávku ve výšce 6 metrů nad řekou.

Výlety po Česku - Člověk na horách na vyhlídce

4. Po medvědích tlapkách do Beskyd

Na několik zábavných tras, určených zejména pro rodiny s dětmi, natrefíte v Beskydech mezi obcemi Ostravice, Malenovice, Čeladná a Nová Ves. Celkem šest zdejších regionálních cest si za maskota vybraly roztomilé zvířátko. Nejkratší trasa má 11,4 km, nejdelší měří cca 15 km.

5. Cesta kolem světa za jedno odpoledne

U Třeboně leží rybník s příznačným názvem Svět. Kolem něj vede 12 km dlouhá stezka, na níž  budete obdivovat nejen okouzlující jihočeskou přírodu, ale i starou lidovou architekturu a navíc se díky informačním tabulím seznámíte s historií lázeňství  a rybníkářství.

6. Do Železných hor za Kelty

Skrze keltské osídlení vede naučná trasa s informačními cedulemi popisujícími život Keltů. Stezka začíná a končí v obci Nasavrky a provede vás úchvatným údolím řeky Chrudimky, rezervací Krkanka, do obce Hradiště až na místo s pozůstatky keltského oppida, které zde kdysi stálo. Krásné výhledy nabízí rozhledna Boika, na níž po cestě narazíte také. 

7. Skalní obydlí a podzemní hladomorna

U Mnichova hradiště se tyčí hrad Valečov s hladomornou ukrytou v podzemí. Pod hradem začíná unikátní stezka do skalního města v Příhrazských skalách. Cesta vede lesem i po schodech ve skále a nabízí výhledy na okolní přírodu i hospůdku, kde se můžete posilnit nebo si dopřát alespoň vychlazenou limonádu.

8. Lesní stezka Brdatka u Křivoklátu

Zejména pro horké letní dny je jako stvořená stezka Brdatka, která většinou vede skrze les. Začíná v obci Křivoklát a spojit ji tak můžete i s návštěvou tohoto známého hradu. Okruh je dlouhý 8 km a na části vedoucí po svahu si užijete výhledy na řeku Berounku.

9. Po stopách architekta Santiniho

Naučná stezka na Vysočině slouží k seznámení s životem a dílem významného českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stezka vedoucí z Bílku do Chotěboře se klikatí kolem řeky Doubravy po pěšinách, kamenech i skalách s vyhlídkami do širokého okolí. Když budete mít štěstí, na vlastní oči spatříte i raky. 

10. Až na dno slaného jezera

Nedaleko Františkových lázní se rozprostírá zajímavá národní rezervace Soos. Jedná se o ohromné rašeliniště, které kdysi dávno bývalo jezerem se slanou vodou. Jezero už zde dávno není a vy se tak můžete procházet po jeho dně a představovat si, jak to tady před miliony let vypadalo. V rezervaci se nachází plno pramenů s minerální vodou a bahenních sopek.

11. Poetické Máchovo jezero

Máchovo jezero se údajně jmenuje podle českého básníka K.H. Máchy. Jezero i jeho okolí vskutku působí poeticky. Kolem vede krásná cesta, z níž můžete pozorovat i zdejší hrad Bezděz. Je to nenáročná stezka dlouhá cca 5 km.

12. Ptačí stezka a rozhledna Špulka

U městečka Lbosín můžete vzít děti na 1,5 km dlouhou naučnou Ptačí stezku, kterou lemují dřevěné postavičky. Naučí se něco o ptácích a mohou si “ulovit” rybu v rybníku s vodníkem. Také k rozhledně vede pěkná naučná trasa, na níž si děti zkusí luštění hlavolamů, vázání uzlů, provazochodectví, chytání ryb a další.

Výlety po Česku - Louka

13. S rytířem na Blaník

Jedná se o název další naučné stezky. Tato se nachází u obce Louňovice pod Blaníkem a je dlouhá jen 4 km. Název získala podle legendy o spících rytířích z Blaníku a na děti zde čeká spousta zábavy v podobě stanovišť s různými úkoly.

14. Po stopách kocoura Mikeše

Z obce Hrusice do Říčan ve středočeském kraji vede stezka, která sleduje putování kocoura Mikeše poté, co babičce rozbil hrnek se smetanou. Děti se mohou těšit na zábavné zastávky plné Ladových obrázků. Celá cesta měří 20 km, s malými dětmi však můžete jít kratší úseky.

15. Za vládcem hor bájným Krakonošem

O životě krkonošského vládce hor vypráví bezbariérová naučná stezka z Medvědína až do Špindlerova Mlýna. Trasu dlouhou 9,5 km ujdou i malé děti, které se zabaví plněním úkolů a řešením kvízů a hádanek. Nezapomeňte si na startu (horní stanice lanovky v Medvědíně) vyzvednout pracovní list, který vás Krakonošovým příběhem provede krok za krokem.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.