epojisteni logo
sbalene-kufry-zadny-odjezd

Cestovní kanceláře a pojištění proti úpadku: Jak funguje a proč se nevyplatí ho podceňovat?

28. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

Pár slov úvodem o pojištění proti úpadku

Pojištění proti úpadku musí mít ze zákona  od roku 1993 sjednané každá cestovní kancelář, která na našem trhu operuje. Sjednat si zmíněnou pojistku navíc nemůžou kanceláře jen tak u nějaké pojišťovny. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur lze pojištění proti úpadku uzavřít pouze u některé z následujících pojišťoven:

 • Generali Pojišťovna

 • Česká podnikatelská pojišťovna

 • UNIQA pojišťovna

 • Union Poisťovňa

 • ERV pojišťovna, a.s.   

 • Slavia pojišťovna, a.s.

 • ČSOB pojišťovna, a.s.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na co se vztahuje pojištění proti úpadku?

Výčet záruk je uvedený v § 6 zákona č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Obecně se ale pojistka vztahuje na situace, kdy cestovní kancelář vyhlásila úpadek, v jehož důsledku nemůže poskytnout zákazníkovi dopravu zahrnutou v ceně zájezdu z místa pobytu v zahraničí do České republiky, nevrátí zákazníkovi zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu v případě, že se zájezd neuskutečnil nebo zákazníkovi nevrátí rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu v případě, že se zájezd uskutečnil jen zčásti.

Co dělat, pokud cestovní kancelář zkrachuje?

Pokud se dozvíte nemilou zprávu o krachu cestovní kanceláře, nevěšte hlavu. Jde sice o nepříjemnou, ne však neřešitelnou situaci. Pokud měla cestovní kancelář sjednané pojištění proti úpadku, výše zmíněné závazky za ni převezme odpovědná pojišťovna​.

Vy jako klient krachující kanceláře máte povinnost nahlásit  pojistnou událost  pojišťovně, u níž má kancelář sjednané pojištění. Často lze tuto skutečnost ohlásit online nebo klasicky písemně a doporučeně. Příslušný formulář najdete na stránkách konkrétní pojišťovny. K němu přiložte originály cestovní smlouvy a dokladů o zaplacení. Dokumenty odešlete některým z výše uvedených způsobů.

Pokud cestovní kancelář zkrachuje během vaší dovolené, je potřeba postupovat podle informací z informační kartičky, kterou by vám vaše cestovní kancelář měla dát společně s cestovní smlouvou. Jestliže cestujete s velkou CK, zpravidla ji dostanete až před odletem. Pojišťovna vás následně bude informovat o dalším postupu a udělá maximum pro to, abyste se dostali zpátky do Česka v dohodnutém termínu.

Náš tip

Měli byste vědět:

Pokud se rozhodnete, že se domů dopravíte sami a veškeré náklady na nezbytné ubytování a stravování rovněž uhradíte ze svého, pojišťovna vám poskytne náhradu pouze do výše, jakou by musela sama vynaložit.

Jak ověřit, jestli má cestovní kancelář odpovídající pojištění?

Ještě předtím, než začnete vybírat konkrétní destinaci nebo zájezd, ověřte si, zda má pořádající cestovní kancelář platné pojištění proti úpadku. Tuto informaci snadno ověříte některým z následujících způsobů:

 • Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven, kde jsou průběžně zveřejňovány cestovní kanceláře, které mají uzavřené pojištění.

 • Osobně  na provozovně cestovní kanceláře, která je povinna předložit před uzavřením smlouvy zájemci na jeho žádost doklad o pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře.

 • Na webových stránkách zprostředkovatele (cestovní agentury) jsou uvedeny cestovní kanceláře, s nimiž daná agentura spolupracuje. Společně s těmito informacemi zde naleznete i dokumenty týkající se pojištění jednotlivých cestovních kanceláří proti úpadku.

 • Na oficiální webové stránce pořádající cestovní kanceláře (typicky sekce „Zajištění proti úpadku“ nebo „Pojištění CK“).

Cestovní kanceláře a covid

Poslední dva roky nebyly pro cestovní ruch příliš příznivé. Covid totiž změnil mnohé a nevyhnul se ani cestovním kancelářím a agenturám, které musely řešit neustále se měnící podmínky v cílové i tuzemské destinaci, ale i nižší zájem ze strany klientů, zavřené hotely i zrušená letadla. Kvůli tomu se rozhodla řada z nich (dle statistik každá pátá) ukončit stávající činnost. Za poslední dva roky klesl počet cestovních kanceláří z 851 na 626. Naštěstí to vypadá, že letošní rok by mohl přinést tolik žádané oživení cestovního ruchu, které stávající cestovní kanceláře potřebují doslova jako sůl.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?