epojisteni logo

Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože dovolená u moře po letních prázdninách má doslova moře výhod.


Pokud vás několikahodinové zácpy na silnicích nechávají chladnými i bez klimatizace a zároveň milujete kličkování v davu lidí na pláži a městských uličkách, tento článek není určen pro vás. Pokud byste si však letní dovolenou chtěli konečně užít v klidu a ideálně bez velkého množství turistů, čtěte dál. Máme pro vás důvody, proč byste měli na letní dovolenou vyrazit až po letních prázdninách, a rovněž tipy na lokality vhodné pro podzimní dovolenou u moře.

Menší vedro, žádné davy a nižší ceny

České děti školou povinné mají v červenci a srpnu letní prázdniny a tak většina rodin odjíždí na letní dovolenou právě v tuto dobu. Jenže tyto dva měsíce představují také hlavní turistickou sezónu v rámci celé Evropy. To znamená, že ať už jedete do kterékoliv známé dovolenkové destinace, čekají tam na vás davy i vysoké ceny.


Proč sobě a dětem neprodloužit prázdniny ještě o pár dní? Vyrazte se ohřát k moři krátce po sezóně třeba hned první dva týdny v září. Budete překvapeni, jak velký a hlavně příjemný rozdíl vás u moře na přelomu léta a podzimu čeká. Jediné s čím je třeba počítat, jsou kratší dny a o pár stupňů chladnější večery.


Zaprvé jako lusknutím prstů zmizí z pláží i měst davy lidí a i doprava tam a zpět je výrazně rychlejší a pohodovější. Za druhé klesnou ceny, které bývají v sezoně hodně přemrštěné. Ušetříte nejen za ubytování, ale i za jídlo v restauracích a případné i vstupné na památky. A za třetí lehce klesnou teploty, ale stále zůstane pěkně a dost teplo na to, abyste se mohli koupat v moři a chytat bronz na pláži.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Tipy, kam vyrazit na dovolenou u moře na podzim

Jediné, na čem opravdu hodně záleží, je výběr správné destinace. Čím později k moři vyrazíte, tím je volba složitější. Nejrychleji klesá teplota vzduchu a moře na pobřeží severní Itálie a Chorvatska, ale také v Bulharsku.  Lépe je na tom východ a jih středozemního moře a samozřejmě známé španělské ostrovy.

Malta

Jeden z nejmenších evropských států má vše, co k ideální dovolené u moře potřebujete. Je zde rozmanitá příroda, krásné pláže i nízké útesy, nechybí ani malebná města s historickými památkami.

Kypr

Řecký ostrov Kypr je na podzim absolutně úžasný. Teploty jsou stále vysoké, slunce svítí po celý den, ale příroda se pomalu barví do sytých podzimních barev. Turistů je tu znatelně méně a vy si tak zdejší letně podzimní atmosféru užijete v naprostém klidu.

Korfu 

Na tomto řeckém ostrově se lze koupat v moři ještě v říjnu. Těšit se můžete na dlouhé a hlavně touto dobou už vylidněné písčité pláže s průzračně čistou vodou. Dobrodruzi dokonce neřeší ubytování a raději si v některé z lagun postaví vlastní stan nebo se prostě vyspí přímo na pláži. 

Santorini

Santorini (Théra) je úchvatný řecký ostrov sopečného původu, který vás na první pohled okouzlí mimořádnými přírodními scenériemi, písečnými plážemi mnoha barevných odstínů od bílé, přes červenou až po černou. Také 300 metrů vysokými strmými skalnatými útesy, na kterých se rozprostírají malebné vesnice tvořené bílomodrými domy. 

Mallorca 

Na španělském ostrově Mallorca slunce svítí neuvěřitelných 300 dní v roce a na podzim zde panují více než příjemné průměrné teploty okolo 24 stupňů. Zvládnete se tak povalovat na pláži, ale také vyrazit na výlet do hor nebo tento menší ostrov rovnou projedete křížem krážem na kole.

Madeira 

Španělský ostrov láká nejen na moře, ale také na hory protkané různě náročnými turistickými stezkami, které si na podzim rozhodně užijete spíše než během parného léta.  Odvážní a fyzicky zdatní jedinci si mohou klidně vyběhnout na nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo.

Kanárské ostrovy 

Tutovku pro báječnou podzimní dovolenou představují Kanárské ostrovy, kam se ale můžete vydat téměř kdykoliv po celý rok. K nejnavštěvovanějším ostrovům patří Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura a Tenerife, na kterém stojí největší vrchol ostrovů Pico del Teide.

Costa del Sol 

Costa del Sol neboli česky Slunečné pobřeží je nejteplejší oblastí v celém Španělsku a letní sezóna zde panuje ještě dlouho po jeho konci. Vyrazit sem na podzimní dovolenou u moře je sázka na jistotu.  Klidnější a komornější atmosféru nabízí zejména letoviska východně od Malagy (např. Nerja).  Dovolená si zde můžete zpestřit výletem do nedalekých hor, které se tyčí přímo nad Costa del Sol.

Turecko

Jistotu pěkného počasí i na podzim nabízí také Turecká riviéra ležící na jižním pobřeží kolem krásného město Antalya. Oproti tradičním evropským lokalitám si zde užijete i o něco exotičtější atmosféru. Pro aktivnější návštěvníky je určena pěší stezka Likya Yolu vedoucí podél pobřeží.

Cestujte bezpečně s cestovním pojištěním 

Pokud vás naše tipy nalákaly, máme pro vás ještě jednu důležitou radu na závěr, která se týká bezpečného cestování. Nezapomeňte si před odletem sjednat kvalitní cestovní pojištění, které vám poskytne potřebnou finanční jistotu, ať už vás potká úraz, nemoc či jiná nepříjemnost, které se tu a tam na dovolené přihodí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.