epojisteni logo
cestovni-pas-mapa-sveta

Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

6. 6. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

Jak dlouho trvá vyřízení cestovního pasu

Vyřízení pasu trvá ve standardní lhůtě 30 dnů. Pokud pas potřebujete dříve, můžete požádat o vystavení dokladu ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů, nebo do 24 hodin (v pracovních dnech). U žádostí podaných v zahraničí mají úřady na vydání pasu 120 dnů. Nový pas vám bude vystaven na 10 let, u občanů do 15 let je platnost dokladu zkrácená na polovinu.

Kde zařídit cestovní pas

O nový cestovní pas si zažádáte na libovolném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Kvůli vyřízení pasu tedy nemusíte jezdit do místa svého trvalého bydliště. V hlavním městě jsou za vydání cestovního dokladu zodpovědné úřady městské části Praha 1 až 22. Kompletní seznam obecních úřadů obcí s rozšířenou působností najdete na webu MV ČR.

Žádost o cestovní pas vydávaný ve zkrácené lhůtě lze podat také u Ministerstva vnitra. V zahraničí žádosti vyřizují zastupitelské úřady České republiky s výjimkou konzulárního úřadu vedeného honorárním konzulárním úředníkem.

Vyřízení pasu je možné pouze osobně. Při podání žádosti se totiž pořizují i biometrické údaje (zobrazení obličeje) a u osob starších 12 let také otisky prstů. U převzetí pasu už je z důvodu zvláštního zřetele (například vážné zdravotní důvody) přípustné zastoupení na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem.

Cestujte bezpečně

Za hranicemi EU vám modrá kartička nepomůže. Pokud nechcete případné ošetření v zahraničí platit ze svého, musíte si sjednat cestovní pojištění. Na kolik vás vyjde pojištění s kvalitními asistenčními službami? Podívejte se do naší online kalkulačky.

Kolik stojí cestovní pas

Cena cestovního pasu vydávaného ve standardní lhůtě 30 dnů činí 600 Kč u dospělých a 100 Kč u občanů mladších 15 let. Uvedené poplatky se platí při podání žádosti. Pokud cestovní pas převezmete u jiného úřadu, než kde jste ho vyřizovali, zaplatíte navíc správní poplatek ve výši 100 Kč. Ten uhradíte před převzetím cestovního pasu. U žádostí ve zkrácené lhůtě jsou ceny pasu mnohem vyšší.

Vydání pasu do 5 pracovních dnů

 • Cena pasu: 3 000 Kč, u osob do 15 let 1 000 KčPři podání a převzetí u stejného úřadu zaplatíte celou částku s podáním žádosti. Pokud s žádostí vyrazíte na obecní úřad, ale pas převezmete u Ministerstva vnitra, zaplatíte při podání žádosti 2 000 Kč. Zbylých 1 000 Kč uhradíte při přebírání cestovního pasu na ministerstvu. U osob do 15 let zaplatíte na obou úřadech 500 Kč.

Vydání pasu do 24 hodin pracovního dne

 • Cena pasu: 6 000 Kč, u osob do 15 let 2 000 KčStejně jako u předchozí varianty zaplatíte celou částku při podání žádosti, pokud nový pas budete na stejném úřadě i přebírat. Alternativně uhradíte 4 000 Kč (1 500 Kč u osob do 15 let) obecnímu úřadu při podání žádosti a poté 2 000 Kč (500 Kč u osob do 15 let) během převzetí pasu na ministerstvu


Co musíte mít při vyřízení pasu s sebou

Při žádosti o nový pas vám stačí občanský průkaz nebo jiný doklad prokazující údaje zapisované do cestovního pasu (rodný či oddací list). Jestli vyřizujete pas pro dítě, neobejdete se bez rodného listu dítěte. Jako jeho zákonný zástupce musíte předložit i svůj průkaz totožnosti.

Písemný souhlas zákonného zástupce je vyžadován rovněž u občanů starších 15 let, kteří jsou stále nezletilí. Ověření podpisu v těchto případech není nutné, pokud zákonný zástupce podepíše souhlas přímo před orgánem, který žádost vyřizuje.

Kdy je nutná výměna starého pasu za nový

O nový pas budete obvykle žádat těsně před vypršením platnosti původního dokladu. Výměna starého pasu za nový je v tu chvíli jedinou možností, platnost pasu nelze prodloužit. Nový pas potřebujete také v případě, že se změnilo vaše příjmení – typicky po vstupu do manželství. Platnost cestovního pasu končí po 3 měsících od svatby.

Mezi další důvody pro ukončení platnosti pasu patří:

 • ohlášení jeho ztráty nebo odcizení,
 • pozbytí státního občanství,
 • úmrtí či prohlášení za mrtvého.


Věděli jste?

Platný pas nemusí stačit.

Řada států vyžaduje, aby doba platnosti pasu cizince přesahovala dobu pobytu minimálně o 6 měsíců. Při plánování cesty si proto nezapomeňte zjistit vstupní podmínky cílové destinace.

Co dělat s prošlým pasem

Chcete si nechat prošlý pas jako památku na uskutečněné cesty? Stát pro vaši sběratelskou vášeň bohužel příliš pochopení nemá. Neplatný doklad či pas, který je zaplněný záznamy, jste povinni odevzdat. Úřady se tak snaží zabránit případnému používání neplatného cestovního dokladu. Prošlý pas odevzdáte na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, zastupitelských úřadech ČR v zahraničí nebo na Ministerstvu vnitra (zde jen při žádosti o vydání pasu ve zkrácené lhůtě). Starý cestovní doklad musíte na vyžádání odevzdat také Policii ČR.

Pokud neplatný cestovní pas neodevzdáte, dopouštíte se přestupku, za který vám může být udělena pokuta až ve výši 10 000 Kč. V praxi se však podobný přestupek řeší spíše symbolickou pokutou v řádu stovek Kč nebo domluvou.


Platných pasů můžete mít více

Prošlý pas sice musíte odevzdat, ale těch platných můžete mít hned několik. Zákon nijak nestanovuje jejich maximální počet. Žádost o druhý (nebo třetí) pas probíhá stejně jako u prvního dokladu – jen připojíte důvod, proč o nový pas žádáte. Říkáte si, k čemu by vám byly další cestovní doklady? Mezi cestovateli jde o poměrně běžnou záležitost. Vstup do určitých zemí vám totiž může zkomplikovat předchozí návštěva znepřátelených států. Problémy vám mohou způsobit například razítka některých arabských a islámských zemí při cestách do Izraele či USA.

Druhý pas se ale hodí také při čekání na vyřízení víza. Především žádosti o dlouhodobá víza se často protáhnou, někdy dokonce musíte poslat pas na zastupitelství do zahraničí. Díky druhému pasu můžete neomezeně cestovat i během vyřizování víz. V neposlední řadě vám vlastnictví dvou pasů ušetří starosti při ztrátě nebo odcizení dokladu v cizině. Samozřejmě v případě, že druhý pas uchováváte na jiném místě než ten první.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?