epojisteni logo
veci-na-dovolenou

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

10. 8. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

Jaká rizika hrozí při odjezdu na dovolenou

Během dovolené zůstane vaše domácnost opuštěná na týden či dva. To se sice zdá jako krátká doba, ale třeba kapající trubka umí za takovou dobu udělat pěknou spoušť. Jaká rizika hrozí vašemu majetku?

  • Vodovodní škody: Kapající nebo prasklá trubka a s ní související vodovodní škody patří k nejčastějším pojistným událostem, které pojišťovny řeší.

  • Přírodní živly: Bouřka, krupobití nebo vichřice – počasí si nevybírá, jestli jste zrovna na dovolené. Během pár vteřin mohou vzniknout milionové škody.

  • Vloupání:  Období dovolených znamená pro zloděje velkou příležitost. Domy a byty jsou opuštěné, na zahradě leží spoustu zahradního vybavení bez dozoru.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zkontrolujte své pojištění majetku

Pojištění majetku  vás chrání před všemi výše uvedenými riziky. Na dovolenou tak můžete odjet s klidem – jestliže se něco stane, pojišťovna vám náklady pokryje. To však platí v případě, že máte pojistné  podmínky  správně nastavené. Před odjezdem na dovolenou byste proto měli zrevidovat své pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti  chrání  vybavení domácnosti, tedy veškerý nábytek, oblečení, spotřebiče či sportovní potřeby. V zásadě se jedná o všechno vybavení, které není napevno spojené se stavbou.

Pojištění nemovitosti  pokrývá samotnou stavbu  (zdi, střechu) a všechny upevněné součásti (dveře, okna, podlahy, vestavěný nábytek).

Škody hrozí jak stavbě, tak vybavení domácnosti

Riziko poškození během dovolené hrozí jak přímo stavbě, tak vybavení. Když praskne vodovodní trubka, poškodí se stavební prvky (např. podlahy), ale také vybavení domácnosti (např. kuchyňská linka, nábytek).

Proto byste měli mít uzavřená obě pojištění, a navíc ještě myslet na  pojištění odpovědnosti – především když bydlíte v bytovém domě. Voda totiž může zatékat až k sousedům, stejně tak požár se rychle rozšíří a poškodí i byt vašich sousedů. Pojištění odpovědnosti si obvykle můžete zvolit jako součást pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti.

Pozor na správné nastavení částky pojištění

Ani se správným typem pojištění však nemáte vyhráno. Pojistná částka musí odpovídat hodnotě vašeho majetku, jinak hrozí, že budete podpojištění. V takovém případě vám bude pojišťovna pojistné  plnění krátit, když dojde k pojistné události. A to i u menších škod.

Dejme tomu, že máte byt pojištěný  na 1,5 milionu, ale jeho aktuální hodnota je 3 miliony. Jestliže dojde k pojistné události, pojišťovna vám proplatí pouze polovinu. Například vytopíte byt a zničíte podlahy za 70 tisíc – pojišťovna zaplatí jen 35 tisíc, protože jste o polovinu podpojištěni.

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou - Žena u počítače zařizuje dovolenou a vše kolem

Jak ochránit svoji domácnost před odjezdem na dovolenou

Pojištění vám kryje záda, když k pojistné události dojde. Nejlepší je ovšem veškerým škodám předcházet. Když věnujete trochu času zabezpečení své domácnosti před odjezdem, můžete většinu nehod eliminovat.

Vypněte vodu a plyn

Před odjezdem na dovolenou vypněte hlavní přívod vody a zemního plynu. Když nejste v bytě, jen těžko odhalíte, že dochází k úniku vody nebo plynu. Až to zjistí sousedé pod vámi, je už příliš pozdě. Proto raději vypněte hlavní uzávěry.

Odpojte elektrospotřebiče

Pokud je to možné a odjíždíte na delší dobu, můžete vypojit i hlavní jistič elektřiny. Při kratší dovolené nejspíš budete chtít nechat lednici v chodu, a tak kompletní odpojení elektřiny nepřichází v úvahu.

Nicméně můžete shodit alespoň některé jističe, případně odpojit všechny nevyužité elektrospotřebiče. Díky odpojení od elektřiny ochráníte přístroje před přepětím či podpětím, které může vzniknout při bouřce. Navíc ušetříte na elektřině, kterou elektrospotřebiče odebírají ve stand-by režimu.

Zabezpečte domácnost proti dešti a větru

Vzpomínáte na poslední bouřku, která se nad vaším domem přehnala? Kdybyste zrovna nebyli doma, měli byste v domě potopu kvůli otevřeným střešním oknům. Během dovolené může takových bouřek přijít hned několik, a tak myslete na zabezpečení domu proti dešti a větru.

Zavřete všechna okna, zejména ta střešní. Zkontrolujte, že na dvoře fungují kanály, aby náhlá průtrž neucpala odtok a voda nestoupla až ke vstupu do domu. Zabezpečte také všechny věci proti silnému větru – trampolínu, zahradní nábytek či nářadí.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Chraňte svou domácnost před zloději

Přírodní živly představují jen jeden problém, který na vaši domácnost číhá během dovolené. Tím druhým jsou zloději. Během dovolených mají bytaři žně, a tak jim raději vůbec nedávejte příležitost. Platí, že čím více překážek pro zloděje připravíte, tím spíše si vloupání rozmyslí a půjde raději o dům dál, kam se dostane bez práce. Podívejte se na pár zásad pro zabezpečení domácnosti před zloději.

  • Pořiďte si bezpečnostní zámky či rovnou bezpečnostní dveře. Snažení zlodějů oddálí o několik minut, na rozdíl od obyčejných zámků, které povolí za pár sekund.

  • Zavřete všechna dveře a okna, a to i ventilace. Ideální je, když okna můžete uzamknout. Pokud jsou jen zevnitř na kliku, může zloděj sklo vymáčknout a klikou otočit.

  • Odkliďte vše cenné z dohledu.  To platí pro notebook za oknem i sekačku na zahradě.

  • Nenechávejte poštu ve schránce.  Dáváte tak najevo, že jste pryč. Požádejte souseda, ať schránku vybírá nebo si zařiďte ukládání dopisů přímo na poště.

  • Neupozorňujte na svůj odjezd na sociálních sítích, jinak si vás někdo může jednoduše vytipovat.

Co dělat, když se něco stane

Vrátili jste se z dovolené a zjistili, že váš byt je vykradený nebo v něm řádila velká voda? Hlavně nedělejte tu chybu, že se hned dáte do úklidu.

Jestliže jsou dveře do bytu otevřené nebo nesou jiné známky vloupání, měli byste ihned kontaktovat Policii ČR. Vstupem do bytu byste totiž mohli znehodnotit stopy vedoucí k dopadení pachatele.

Pokud došlo k jiné pojistné události, veškeré škody nafoťte či natočte a obratem kontaktujte pojišťovnu. Většinou stačí škody zdokumentovat, ale některé pojišťovny vyžadují, aby vše zůstalo ve stejném stavu, než se k vám dostaví likvidátor.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?