epojisteni logo
veci-na-dovolenou

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

10. 8. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

Jaká rizika hrozí při odjezdu na dovolenou

Během dovolené zůstane vaše domácnost opuštěná na týden či dva. To se sice zdá jako krátká doba, ale třeba kapající trubka umí za takovou dobu udělat pěknou spoušť. Jaká rizika hrozí vašemu majetku?

 • Vodovodní škody: Kapající nebo prasklá trubka a s ní související vodovodní škody patří k nejčastějším pojistným událostem, které pojišťovny řeší.

 • Přírodní živly: Bouřka, krupobití nebo vichřice – počasí si nevybírá, jestli jste zrovna na dovolené. Během pár vteřin mohou vzniknout milionové škody.

 • Vloupání:  Období dovolených znamená pro zloděje velkou příležitost. Domy a byty jsou opuštěné, na zahradě leží spoustu zahradního vybavení bez dozoru.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zkontrolujte své pojištění majetku

Pojištění majetku  vás chrání před všemi výše uvedenými riziky. Na dovolenou tak můžete odjet s klidem – jestliže se něco stane, pojišťovna vám náklady pokryje. To však platí v případě, že máte pojistné  podmínky  správně nastavené. Před odjezdem na dovolenou byste proto měli zrevidovat své pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti  chrání  vybavení domácnosti, tedy veškerý nábytek, oblečení, spotřebiče či sportovní potřeby. V zásadě se jedná o všechno vybavení, které není napevno spojené se stavbou.

Pojištění nemovitosti  pokrývá samotnou stavbu  (zdi, střechu) a všechny upevněné součásti (dveře, okna, podlahy, vestavěný nábytek).

Škody hrozí jak stavbě, tak vybavení domácnosti

Riziko poškození během dovolené hrozí jak přímo stavbě, tak vybavení. Když praskne vodovodní trubka, poškodí se stavební prvky (např. podlahy), ale také vybavení domácnosti (např. kuchyňská linka, nábytek).

Proto byste měli mít uzavřená obě pojištění, a navíc ještě myslet na  pojištění odpovědnosti – především když bydlíte v bytovém domě. Voda totiž může zatékat až k sousedům, stejně tak požár se rychle rozšíří a poškodí i byt vašich sousedů. Pojištění odpovědnosti si obvykle můžete zvolit jako součást pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti.

Pozor na správné nastavení částky pojištění

Ani se správným typem pojištění však nemáte vyhráno. Pojistná částka musí odpovídat hodnotě vašeho majetku, jinak hrozí, že budete podpojištění. V takovém případě vám bude pojišťovna pojistné  plnění krátit, když dojde k pojistné události. A to i u menších škod.

Dejme tomu, že máte byt pojištěný  na 1,5 milionu, ale jeho aktuální hodnota je 3 miliony. Jestliže dojde k pojistné události, pojišťovna vám proplatí pouze polovinu. Například vytopíte byt a zničíte podlahy za 70 tisíc – pojišťovna zaplatí jen 35 tisíc, protože jste o polovinu podpojištěni.

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou - Žena u počítače zařizuje dovolenou a vše kolem

Jak ochránit svoji domácnost před odjezdem na dovolenou

Pojištění vám kryje záda, když k pojistné události dojde. Nejlepší je ovšem veškerým škodám předcházet. Když věnujete trochu času zabezpečení své domácnosti před odjezdem, můžete většinu nehod eliminovat.

Vypněte vodu a plyn

Před odjezdem na dovolenou vypněte hlavní přívod vody a zemního plynu. Když nejste v bytě, jen těžko odhalíte, že dochází k úniku vody nebo plynu. Až to zjistí sousedé pod vámi, je už příliš pozdě. Proto raději vypněte hlavní uzávěry.

Odpojte elektrospotřebiče

Pokud je to možné a odjíždíte na delší dobu, můžete vypojit i hlavní jistič elektřiny. Při kratší dovolené nejspíš budete chtít nechat lednici v chodu, a tak kompletní odpojení elektřiny nepřichází v úvahu.

Nicméně můžete shodit alespoň některé jističe, případně odpojit všechny nevyužité elektrospotřebiče. Díky odpojení od elektřiny ochráníte přístroje před přepětím či podpětím, které může vzniknout při bouřce. Navíc ušetříte na elektřině, kterou elektrospotřebiče odebírají ve stand-by režimu.

Zabezpečte domácnost proti dešti a větru

Vzpomínáte na poslední bouřku, která se nad vaším domem přehnala? Kdybyste zrovna nebyli doma, měli byste v domě potopu kvůli otevřeným střešním oknům. Během dovolené může takových bouřek přijít hned několik, a tak myslete na zabezpečení domu proti dešti a větru.

Zavřete všechna okna, zejména ta střešní. Zkontrolujte, že na dvoře fungují kanály, aby náhlá průtrž neucpala odtok a voda nestoupla až ke vstupu do domu. Zabezpečte také všechny věci proti silnému větru – trampolínu, zahradní nábytek či nářadí.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Chraňte svou domácnost před zloději

Přírodní živly představují jen jeden problém, který na vaši domácnost číhá během dovolené. Tím druhým jsou zloději. Během dovolených mají bytaři žně, a tak jim raději vůbec nedávejte příležitost. Platí, že čím více překážek pro zloděje připravíte, tím spíše si vloupání rozmyslí a půjde raději o dům dál, kam se dostane bez práce. Podívejte se na pár zásad pro zabezpečení domácnosti před zloději.

 • Pořiďte si bezpečnostní zámky či rovnou bezpečnostní dveře. Snažení zlodějů oddálí o několik minut, na rozdíl od obyčejných zámků, které povolí za pár sekund.

 • Zavřete všechna dveře a okna, a to i ventilace. Ideální je, když okna můžete uzamknout. Pokud jsou jen zevnitř na kliku, může zloděj sklo vymáčknout a klikou otočit.

 • Odkliďte vše cenné z dohledu.  To platí pro notebook za oknem i sekačku na zahradě.

 • Nenechávejte poštu ve schránce.  Dáváte tak najevo, že jste pryč. Požádejte souseda, ať schránku vybírá nebo si zařiďte ukládání dopisů přímo na poště.

 • Neupozorňujte na svůj odjezd na sociálních sítích, jinak si vás někdo může jednoduše vytipovat.

Co dělat, když se něco stane

Vrátili jste se z dovolené a zjistili, že váš byt je vykradený nebo v něm řádila velká voda? Hlavně nedělejte tu chybu, že se hned dáte do úklidu.

Jestliže jsou dveře do bytu otevřené nebo nesou jiné známky vloupání, měli byste ihned kontaktovat Policii ČR. Vstupem do bytu byste totiž mohli znehodnotit stopy vedoucí k dopadení pachatele.

Pokud došlo k jiné pojistné události, veškeré škody nafoťte či natočte a obratem kontaktujte pojišťovnu. Většinou stačí škody zdokumentovat, ale některé pojišťovny vyžadují, aby vše zůstalo ve stejném stavu, než se k vám dostaví likvidátor.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?