epojisteni logo
zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

8. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

Co je repatriace

Repatriací se rozumí převezení ze zahraničí do České republiky. Repatriace je v případě cestovního pojištění automatickou součástí léčebných výloh. Sloužit může nejen k převozu pacienta ze zahraničí zpět domů, ale také k převozu tělesných ostatků. V rámci autoasistence se pod pojmem repatriace skrývá převoz neopraveného vozidla zpět do Česka, v tomto případě se tedy jedná o repatriaci vozidla.

3 způsoby repatriace osob

Existují tři základní možnosti převozu zdravotně indisponované osoby nebo ostatků zemřelého zpět do vlasti. Pojďme si je představit blíže.

Repatriace pozemní cestou

V rámci zemí Evropy se obvykle využívá přeprava sanitním vozem za přítomnosti profesionální posádky. V případě úmrtí se ostatky přepravují speciálním pohřebním vozem uzpůsobeným k přepravě zemřelých na delší vzdálenosti.

Repatriace komerčním letem

Pokud je třeba zajistit převoz ze vzdálenějších destinací, zpravidla se využívají repatriační lety, ať už v podobě komerčních letů nebo leteckých speciálů. U méně závažnějších stavů se se obvykle využívá přeprava běžnou leteckou linkou v ekonomické nebo business třídě za přítomnosti zdravotníka.

Repatriace leteckým speciálem

Pokud není možné pro repatriaci použít běžnou leteckou linku, vypravují se speciální repatriační lety. Příkladem mohou být situace, kdy je pacient ve vážném ohrožení života. Pacient se převáží speciálně vybaveným letounem s veškerým potřebným zdravotnickým materiálem. V případě vypravení leteckého speciálu náklady bez pojištění začínají zhruba na 250 tisících korunách.


Náš tip

Kolik stojí repatriace?

Výše výdajů za repatriaci může být v rámci zemí Evropy i několik desítek tisíc korun. Vyjít vás ale také může až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:


  • Lokalita, odkud je pojištěný převážený

  • Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)

  • Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu

  • Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybavení

Příklady pojistných událostí vyžadujících repatriaci

Mezi časté důvody pro repatriaci patří úraz během sportu, zranění při dopravní nehodě, vážný zdravotní stav po topení se v moři nebo náhlé zhoršení chronického onemocnění. Pojďme se společně blíže podívat na dva příklady pojistných událostí, které vyžadovaly repatriaci.

Útok nosorožce

Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Nehoda na skútru

Dalším příkladem mohou být poměrně časté nehody při letních dovolených na skútru. Pokud by například při dovolené na Bali došlo k nehodě, která by vyžadovala nadkolenní amputaci nohy, mohla by se cena za repatriaci vyšplhat až na 1,5 milionu korun vzhledem k nutnosti odvozu zpět do Česka na speciálním stretcherovém lehátku v linkovém setu s odborným doprovodem. Stretcher neboli vybavené nemocniční lůžko totiž zabere až 10 sedadel, což se promítá i do ceny repatriace.


Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?