epojisteni logo
zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

29. 9. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Čas letních dovolených se opět chýlí ke konci. To však neznamená, že přestaneme být obezřetní při výběru cestovního pojištění. Drahá totiž není pouze samotná léčba, ale i takový převoz nemocné či zraněné osoby ze zahraniční dovolené domů se může vyšplhat nejen na desítky, ale i stovky tisíc až miliony korun.

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Repatriací  označujeme návrat zpět do země, pokud v zahraničí dojde k nečekané události a je nutné využít speciálních přepravních služeb. Může se jednat o repatriaci zemřelého, ale také o převoz nemocného či zraněného turisty.

“Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Náš tip

Domů běžnou linkou i leteckým speciálem za miliony

Výše výdajů za repatriaci může vyjít na 70 000 Kč, jako ve výše uvedeném případě, ale také až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:

 • Lokalita, odkud je pojištěný převážený

 • Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)

 • Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu

 • Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybaveníRepatriace vychází nejlevněji v případech, kdy pojištěný zvládne cestu sanitkou nebo běžnou linkou bez nutnosti speciálního lékařského vybavení. Nejdražší je potom využití leteckého speciálu, jehož součástí je speciální lékařské vybavení a personál. Vždy se proto vyplatí mít sjednáno kvalitní pojištění repatriace.

Výše pojistného limitu hraje zásadní roli

Domnívat se, že pro potřeby repatriace postačí limit ve výši pár set tisíc korun, je mylný. A to platí i pro Evropskou unii. Například převoz ze severských zemí, USA či Austrálie může přijít i na několik milionů korun.

Pojišťovna UNIQA uvádí, že loňský rok přepravila do ČR 62 lidí s celkovými náklady téměř 5 milionů korun. Průměrná repatriace stála přes 75 000 korun. Nejvíce pacientů bylo přepraveno z Itálie, Rakouska a Řecka. Nejnáročnější transport se týkal pacienta, který utrpěl mozkovou mrtvici v Ománu. Výdaje na jeho repatriaci se vyšplhaly na 910 000 korun.

Pojištění repatriace bývá zahrnuto v rámci základního cestovního pojištění, v opačném případě je možné sjednat ho zvlášť jako doplňkové. Dojde-li k pojistné  události, uhradí pojišťovna potřebné výdaje spojené s repatriací zemřelého, nemocného či zraněného turisty. Přesáhne-li částka sjednaný pojistný limit, musíte rozdíl doplatit.

Pokud pojištění repatriace nemáte, platíte vše ze svého. Pokud se jedná o repatriaci zemřelého, hradí převoz rodinní příslušníci. Doporučujeme si předem zajistit neomezený nebo alespoň nejvyšší  limit pojištění  repatriace. Myslete na to, až budete vyrážet do zahraničí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?