Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Výpověď pojistné smlouvy = ušetřené tisíce

Změnou pojišťovny je možné uspořit nemalé finanční prostředky. Změnou pojišťovny nepříjdete o bonus, nic Vás nestojí, zabere Vám pár minut a ušetříte často i tisíce korun každý rok. Pokud se Vám změna pojišťovny zdá složitá nebo z ní máte strach, kontaktujte nás a my Vám vypočítáme výhodnější a levnější pojišťění, než je Vaše současné a pomůžeme Vám pojišťovnu změnit. Pokud se rozhodnete změnit pojišťovnu, musíte stávající pojistnou smlouvu vypovědět. Kladete si otázky jak změnit nebo zrušit povinné ručení? Připravili jsme pro Vás seznam nejběžnějších způsobů zániku pojištění.

Spočítat
ceny


Změna povinného ručení


 • 1. Písemná výpověď dohodou – § 12 odst. 1 písm. g) zákona č.168/99Sb.

V dohodě musí být uveden okamžik zániku pojištění a dohodnut způsob vzájemného vyrovnání závazků. Doporučujeme kontaktovat Vaši pojišťovnu a dohodnout se na ukončení povinného ručení. V tomto případě je nutné výpověď zaslat písemně na Vaši stávající pojišťovnu. Vzor výpovědi povinného ručení je ke stažení ZDE. Připravenou výpověď můžete odeslat na pojišťovnu emailem nebo poštou - kontaktní informace ZDE.

U většiny pojišťoven lze pojištění vypovědět dohodou přímo na pobočce a na počkání! K tomu Vám stačí pouze vyplnit pojišťovnou určený formulář.

Příklad z praxe: Pojistnou smlouvu jste uzavřel 15. května 2008. Vzhledem k zajímavé nabídce jste se rozhodl k 1. únoru změnit pojišťovnu. Navštívíte 31. ledna Vaši stávající pojišťovnu a podáte výpověď dohodou. V případě akceptace můžete od 1. února uzavřít smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla u libovolné pojišťovny.

Doporučujeme:
 • Stáhněte a upravte si vzor výpovědi pojištění, zašlete jej nebo navštivte Vaši pojišťovnu klidně dnes.
 • Sjednejte si u nás nejvýhodnější pojištění a uveďte Váš současný bonus a počátek pojištění v den následující po konci Vašeho současného pojištění.

Pojišťovna Vám spolu s ukončením smlouvy vystaví do 30 dnů potvrzení o době bezeškodného průběhu. V době sjednání smlouvy toto potvrzení pravděpodobně nebudete ještě mít u sebe. Nevadí. Stačí uvést správný počet měsíců, sleva za bezeškodní průběh se Vám řádně započítá do ceny pojištění a jakmile toto potvrzení obdržíte, zašlete ho nové pojišťovně.


 • 2. Písemná výpověď uplynutím doby, na kterou bylo pojištění odpovědnosti sjednáno – § 12 odst. 1 písm. h) zákona č. 168/1999Sb.

Pojištění odpovědnosti zaniká písemnou výpovědí minimálně 6 týdnů před koncem ročního pojistného období. Škodu můžete samozřejmě uplatnit kdykoliv až do skutečného zániku pojistné smlouvy. U některých pojišťoven lze pojištění vypovědět k nejbližší platbě, proto na možný datum výpovědi je nejspolehlivější zeptat se přímo u své pojišťovny. Výpověď je nutné zaslat písemně na Vaši stávající pojišťovnu. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE. Připravenou výpověď můžete odeslat na pojišťovnu emailem nebo poštou - kontaktní informace ZDE.

Příklad z praxe: 15. května 2008 jste kupoval nové auto a pojistil ho. Pojistnou smlouvu můžete vypovědět kdykoliv v průběhu roku, nejpozději však 6 týdnů dopředu – tedy do 2. dubna. Smlouva o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla zanikne k 14. květnu.

Doporučujeme:
 • Stáhněte a upravte si vzor výpovědi, zašlete jej na Vaši pojišťovnu klidně dnes, nejpozději však 6 týdnů před koncem pojistného.
 • Sjednejte si u nás nejvýhodnější pojištění a uveďte Váš současný bonus a počátek pojištění v den následující po konci Vašeho současného pojištění.

Pojišťovna Vám spolu s ukončením smlouvy vystaví do 30 dnů potvrzení o době bezeškodného průběhu. V době sjednání smlouvy toto potvrzení pravděpodobně nebudete ještě mít u sebe. Nevadí. Stačí uvést správný počet měsíců, sleva za bezeškodní průběh se Vám řádně započítá do ceny pojištění a jakmile toto potvrzení obdržíte, zašlete ho nové pojišťovně.


 • 3. Výpověď do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události - § 12 odst. 1 písm. f) zákona č.168/99Sb.

Pokud jste měli pojistnou událost, můžete ukončit pojistnou smlouvu do 3 měsíců od oznámení vzniku této pojistné události. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE. Připravenou výpověď můžete odeslat na pojišťovnu emailem nebo poštou - kontaktní informace ZDE. Rozhodující je doručení výpovědi. V tento den počíná běžet výpovědní lhůta 1 měsíc. Pojišťovna vám přeplatek pojištění (tzv. nespotřebované pojistné) vrátí na váš účet nebo poštovní složenkou na vaši adresu).


 • 4. Výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy - § 12 odst. 1 písm. f) zákona č.168/99Sb.

Pojištění můžete vypovědět do dvou měsíců od jeho uzavření. Od podání výpovědi pak běží osmidenní výpovědní lhůta, po jejímž uplynutí pojištění zaniká. Příklad z praxe: Navštívím pobočku pojišťovny a vyplním formulář na výpověd smlouvy do 2 měsíců od uzavření smlouvy. Pojišťovna výpověď akceptuje a od data podání výpovědi plus osm dní si mohu sjednat povinné ručení levněji. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE. Připravenou výpověď můžete odeslat na pojišťovnu emailem nebo poštou - kontaktní informace ZDE.

Doporučujeme:
 • Stáhněte a upravte si vzor výpovědi, zašlete jej na Vaši pojišťovnu nejpozději do 2 měsíců od uzavření pojištění.
 • Sjednejte si u nás nejvýhodnější pojištění a uveďte, kdy jste tuto výpověď pojišťovně zaslali. My správně určíme datum počátku Vašeho nového pojištění.


 • Další způsoby zániku pojištění


  Dočasné vyřazení vozidla – tzv. uložení SPZ do depozita - pojišťovně je třeba doložit velký technický průkaz se záznamem o vyřazení vozidla (smlouva může zaniknout při uložení SPZ i pouze na 1 den). Vzor výpovědi je ke stažení ZDE.

  Změna vlastníka vozidla – pojištění zaniká dnem nahlášení změny majitele pojišťovně. Změna majitele se dokládá kupní smlouvou nebo velkým technickým průkazem se záznamem o převodu vozidla. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE.

  Při likvidaci vozidla – pojišťovně je třeba doložit velký technický průkaz se záznamem o vyřazení vozidla nebo záznamem o dočasném vyřazení vozidla. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE.

  Oznámení nové ceny pojistného – pokud Vám pojišťovna upraví výši pojistného, můžete dle zákona vypovědět smlouvu písemně do jednoho měsíce od oznámení nové ceny pojištění. Vzor výpovědi je ke stažení ZDE.

  Připravenou výpověď můžete odeslat na pojišťovnu emailem nebo poštou - kontaktní informace ZDE.


  Chci si výpověď vypsat ručně

  Pokud jste si nevybrali z výpovědí výše, a nebo hledáte obecný vzor výpovědi, do kterého dopíšete důvod ukončení ručně, stáhněte si jej ZDE. Nezapomínejte, že typy výpovědí jsou dány zákonem a pojistnými podmínkami, proto je vždy zapotřebí uvést jako důvod ukončení jeden z výše uvedených.

  Časté dotazy

  Otázka: Přijdu při změně pojišťovny o bonus?
  Odpověď: Ne! Váš bonus přejde k nové pojišťovně. My Vám chceme ušetřit peníze a ne Vás připravit o Váš bonus z předchozích let. Kontaktujte nás a porovnejte si Vaši současnou cenu pojištění s tou, kterou Vám nabídneme my.

  Otázka: Jak je to s povinným ručením při koupi auta? V případě, že jedu přes půl republiky koupit vůz od fyzické osoby, musím s ním nějak dojet domů. Jak postupovat v tomhle případě?
  Odpověď: Vlastnictví vozidla se změní na základě kupní smlouvy. Vozidlo by měl mít již pojištěno na převoz domů nový vlastník. I při přihlášení na svém dopravním inspektorátu musíte prokázat, že povinné ručení máte sjednáno. Pokud má být vozidlo provozováno, musí mít sjednáno povinné ručení vždy! Ve Vašem případě je nutné si zjistit data o vozidle dopředu a sjednat si povinné ručení před nákupem vozidla. V tomto případě Vám na Vaši žádost zpracujeme smlouvu téměř na počkání a zašleme Zelenou kartu emailem. Tu pak stačí již jen vytisknout.

  Otázka: Pokud si koupím druhé auto, budu moct uplatnit svůj bonus pro obě auta, třeba i u různých pojišťoven?
  Odpověď: Klasický bonus je přenositelný pouze na jedno vozidlo. Můžete si vybrat na jaké. My ale máme v nabídce výrazné cenové zvýhodnění při pojištění druhého a dalšího vozidla, a to i v případě, že bude smlouvu uzavírat třeba manželka nebo syn.


  • Zdá se Vám to složité?

  Nevadí. Kontaktujte nás a my Vám vypočítáme výhodnější a levnější pojišťění, než je Vaše současné a pomůžeme Vám změnit pojišťovnu.

Mluví se o nás