epojisteni logo
muž v obleku na letišti

Pracovní pojištění do zahraničí

24. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

Povinnosti související s vysíláním zaměstnanců do zahraničí

Vysílání zaměstnanců do zahraničí znamená pro firmu řadu povinností. Kromě dodržování českých zákonů si zaměstnavatelé musí ohlídat také pravidla hostitelského státu. Ta se napříč zeměmi pochopitelně liší. V rámci EU a zemí EHP ale platí sjednocené právní předpisy, které aktuálně upravují tři směrnice:


Ne při všech zahraničních cestách musí být směrnice dodržované. Předpisy se vztahují na situace, které jsou definované jako vyslání pracovníka do zahraničí. Jde o případy, kdy:

  • má podnik smlouvu s obchodními partnery v jiných zemích EU a z důvodu poskytování služeb vysílá pracovníky na určitou dobu do jiného státu,

  • je pracovník vysílán do dalšího podniku zaměstnavatele (například do mateřské, dceřiné či sesterské společnosti), který sídlí v jiném státě EU.

Když tyto podmínky nejsou naplněné, jedná se o běžnou pracovní cestu. Do této kategorie spadá třeba účast zaměstnance na zahraničním veletrhu či jednorázovém školení.

Jedna z hlavních povinností zaměstnavatele při vyslání zaměstnanců do zahraničí se týká zajištění stejných pracovních podmínek, které jsou (ze zákona či na základě kolektivní smlouvy) platné v hostitelské zemi. Jde o podmínky upravující například:

  • minimální dobu odpočinku,

  • maximální délku pracovní doby,

  • odměnu (včetně všech povinných částí),

  • minimální délku placené dovolené za kalendářní rok,

  • bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Pokud jsou podmínky v ČR pro pracovníky výhodnější než v hostitelské zemi, měl by je zaměstnavatel zachovat i při vyslání do zahraničí.

Zajištění formuláře A1

Zaměstnavatel dále musí před vysláním pracovníka informovat příslušné orgány hostitelské země a vyžádat si formulář A1. Vystavují ho okresní správy sociálního zabezpečení. Formulář slouží k potvrzení, že je vyslaný pracovník registrován v systému sociálního zabezpečení a nemusí proto hradit příspěvky v cizině.

Do žádosti o vydání dokumentu A1 je nutné uvést datum zahájení a ukončení vyslání pracovníka do jiné země EU. Maximální lhůta činí 24 měsíců. Poté musí zaměstnavatel požádat úřad o prodloužení platnosti formuláře nebo nechat zaměstnance přihlásit se do systému sociálního zabezpečení hostitelské země.

Pozor!

Informování správních orgánů hostitelské země a vyřízení formuláře A1 se vztahuje i na zaměstnance vyslané na služební cestu (účast na konferenci, zasedání, školení, veletrhu apod.).

Cestovní náhrady a stravné v roce 2024

Zaměstnanci vyslaní na pracovní cestu mají nárok na cestovní náhrady. Jsou určené zejména k pokrytí nákladů na:

  • stravné,

  • ubytování,

  • použití vlastního vozidla zaměstnance,

  • nákup pohonných hmot,

  • cesty dalšími dopravními prostředky.


Podmínkou k proplacení výdajů je použití vlastních finančních prostředků zaměstnance. Pokud má dotyčný od zaměstnavatele k dispozici firemní platební kartu, nárok na cestovní náhrady nevzniká. K proplacení dochází na základě předložených dokladů o úhradě, ale například v případě stravného jsou náhrady upravené vyhláškami. Sazby se liší u platové sféry (veřejný sektor, vládní organizace a některé příspěvkové organizace) a mzdové sféry (soukromé firmy a ostatní zaměstnavatelé).

Stravné na tuzemských cestách 2024

Jaké stravné náleží zaměstnancům při pracovních cestách po ČR?
Délka pracovní cestyStravné v soukromé (mzdové) sféřeStravné ve veřejné (platové) sféře

5–12 hodin

140 Kč

140–166 Kč

12–18 hodin

212 Kč

212–256 Kč

Více než 18 hodin

333 Kč

333–398 Kč

Pokud bylo zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto jídlo (snídaně, oběd či večeře), na které pracovník finančně nepřispívá, dochází ke snížení stravného. Nárok klesá o:

  • 70 % za každé jídlo při pracovní cestě v délce 5–12 hodin,

  • 35 % za každé jídlo při pracovní cestě v délce 12–18 hodin,

  • 25 % za každé jídlo při pracovní cestě delší než 18 hodin.

Zaměstnavatel může sazby také dobrovolně navýšit. Částku nad stanoveným minimem ale musí zaměstnanec dodanit.

Stravné na zahraničních cestách 2024

Při zahraničních pracovních cestách mají vyslaní zaměstnanci nárok na stravné v cizí měně. K vyplácení dochází v českých korunách podle kurzu ČNB, který platí v den odjezdu do ciziny. Minimální sazby pro jednotlivé státy každoročně určuje vyhláška Ministerstva financí. Sazby jsou stanovené na každý den pracovní cesty. Je-li cesta kratší, připadne zaměstnanci:

  • 1/3 základní sazby při pracovní cestě v délce 1–12 hodin,

  • 2/3 základní sazby při pracovní cestě v délce 12–18 hodin,

  • plná (nezkrácená) sazba při pracovní cestě delší než 18 hodin.


V případě, že je pracovní cesta v rámci dne kratší než 1 hodina, nárok na stravné nevzniká. Poskytnutí bezplatného jídla či jídla zahrnutého v platbě za ubytování vede ke krácení zahraničního stravného podle obdobného klíče jako u tuzemského stravného.

Pracovní cesta do zahraničí: Pojištění sjednané za pár minut

Která pojišťovna nabízí pracovní pojištění do zahraničí nejvýhodněji? Srovnejte si nabídky hlavních poskytovatelů v naší online kalkulačce. Při vyplňování údajů nezapomeňte uvést, zda jde o cestu s manuální, či administrativní prací. Naši specialisté vám zdarma pomohou i s případným sjednáním pojištění.

Jak se pojistit na práci v zahraničí

Stejně jako u jiných cest do zahraničí je nutné myslet také na cestovní pojištění, které pokryje náklady spojené s případným lékařským ošetřením. To se může v cizině vyšplhat klidně na částky v milionech korun. Klasické turistické pojištění ale na služební cesty nestačí. Je zapotřebí uzavřít speciální cestovní pojištění na pracovní cestu. V opačném případě by vám pojišťovna nemusela vyplatit pojistné plnění – například při úrazu způsobeném při výkonu povolání. Jak správně vybrat pracovní pojištění do zahraničí?

Manuální vs. administrativní práce

Při výběru pracovního pojištění do zahraničí musíte zohlednit charakter vykonávané činnosti. Rozhodující je, zda se jedná o manuální, nebo administrativní práci. Při manuální práci se zvyšuje riziko úrazů. Pojištění by proto mělo disponovat vyššími limity. Oproti pracovnímu pojištění pro administrativní práci bude o něco dražší. Pro některé obory (například zemědělství, průmysl či stavebnictví) pojišťovny připravují speciální typy pojištění. Obecně se tak děje hlavně u odvětví, kde platí přísnější legislativa.

Pracovní pojištění pro zaměstnance

Cestovní pojištění zaměstnanců již dávno není produkt, který by kryl jen léčebné výlohy. Pojistnou ochranu pracovního pojištění do zahraničí zvyšují další připojištění. V případě služebních cest dává smysl zejména:

  • pojištění odpovědnosti (proti škodám způsobeným na zdraví či majetku jiných osob),

  • pojištění pracovního vybavení,

  • pojištění vyslání náhradního pracovníka,

  • pojištění storno poplatků (při neočekávaném zrušení cesty),

  • pojištění předčasného návratu,

  • pojištění právní ochrany,

  • rozšíření asistenčních služeb.

Hodit se ale mohou i další připojištění typická spíše pro běžné turistické cesty – například pojištění ztráty, poškození a zničení zavazadel. Na zahraničním teambuildingu zase oceníte pojištění rizikových sportů či událostí, ke kterým došlo pod vlivem alkoholu.

Věděli jste?

Drink povolen

Připojištění „alkoholových“ úrazů nabízí například AXA ASSISTANCE (produkt Drink povolen) nebo PVZP (balíček Nadstandard). Ani tato pojištění se ale nevztahují na stavy extrémní opilosti – maximální povolená míra alkoholu se pohybuje okolo 0,8–1 promile.


Pracovní pojištění pro podnikatele

Základní rizika u pracovního cestovního pojištění pro podnikatele jsou stejná jako u zaměstnanců. Pojištění by ale dále mělo zohledňovat rizika spojená s podnikáním a konkrétním oborem činnosti. V nabídce pojišťoven narazíte například na pojištění proti ztrátě zisku, pojištění kybernetických rizik či pojištění pro případ únosu a vydírání. Samozřejmostí by mělo být také pojištění drahé výpočetní techniky nebo firemních aut.

Pracovní pojištění pro podnikatele se vyznačuje vyššími limity. U specifických profesí je lepší konzultovat možná rizika s pojišťovnou a nechat si vypracovat nabídku na míru.

Krátkodobé vs. dlouhodobé pracovní pojištění do zahraničí

Správně zvolené pracovní pojištění do zahraničí musí odpovídat frekvenci a délce plánovaných cest. V nabídce se setkáte s krátkodobým i dlouhodobým (typicky ročním) pojištěním. Některé pojišťovny nabízí rovněž pracovní pojištění s možností opakovaných výjezdů během roku, obvykle s pevně stanovenou maximální délkou jednoho výjezdu (například 90 dní).

Výhody krátkodobého pojištění spočívají především v nižších jednorázových nákladech a možnosti přizpůsobení produktu podle rizik konkrétní cesty či destinace. Pojištění si ale musíte sjednávat před každou cestou a snadno na něj můžete zapomenout. V praxi se krátkodobé pracovní pojištění do zahraničí hodí například u nepravidelných služebních cest nebo na prázdninovou brigádu.

Dlouhodobé cestovní pojištění pracovních cest přináší celoroční ochranu. Při častém cestování představuje jednodušší i levnější variantu. Dává vám ale méně flexibility při změnách pojistných podmínek. Pojištění ocení hlavně firmy, které vysílají zaměstnance do ciziny pravidelně či podnikatelé s mnoha zahraničními klienty. Alternativu tvoří pojištění pro opakované cesty s omezenou délkou. Podobný typ pracovního pojištění je oblíbený například mezi delegáty a turistickými průvodci.


pracovní pojištění do zahraničí, srovnání krátkodobého a dlouhodobého pojištění

Jednorázová pracovní cesta vs. práce na dálku ze zahraničí

Rostoucí popularita práce na dálku, kterou ještě umocnila pandemie koronaviru, přinesla relativně nový fenomén. Osoby pracující z domova si svoji „kancelář“ stále častěji přesouvají alespoň dočasně do ciziny. Práce na dálku ze zahraničí přináší výzvy na straně firem i pracovníků. Zaměstnavatelé řeší, jak v těchto případech zajistit podmínky BOZP či ochranu důvěrných informací. Zároveň si musí dát pozor, aby jim při dlouhodobém výkonu práce zaměstnance nevznikla v zahraničí tzv. stálá provozovna pro daňové účely. U zaměstnanců zase může dojít k přesunu daňového rezidentství do hostitelského státu.

Právě kvůli legislativním komplikacím řada firem práci na dálku ze zahraničí neumožňuje nebo výrazně omezuje. Daleko snazší je v tomto ohledu pozice osob vykonávajících práci na základě živnostenského listu.

Pojišťovny zatím na novou podobu pracovního režimu příliš nezareagovaly. Freelanceři vyznávající dobrodružný způsob života se tak obvykle spoléhají na celoroční cestovní pojištění (ideálně s připojištěním notebooku a další využívané elektroniky). Zaměstnanci, kterým firma práci online ze zahraničí umožní, mohou využít například pracovní pojištění s opakovanými výjezdy. Zajímavou variantu přináší také zahraniční společnosti SafetyWing nebo True Traveller, které nabízí pojištění na míru pro cestovatele, dobrodruhy a digitální nomády.

Sdílet článek

Související články

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.