skupinka žáků

Cestovní pojištění pro školy: Za děti nesou odpovědnost učitelé

16. 6. 2025
|
Délka čtení: 6 min.

Školní výuku občas zpestří zajímavá exkurze, výlet, lyžařský výcvik nebo jiné aktivity mimo budovu školy. Vybočení ze školního stereotypu ale mohou zkomplikovat nemoci, úrazy či poškození cizího majetku. Kdo odpovídá za žáky na výletě nebo úraz ve škole a jak funguje cestovní pojištění pro skupiny?

Jak se vyznat v pojištění aneb kdo za co zodpovídá

Zatímco pro žáky jsou mimoškolní aktivity vítaným zpestřením, škole a učitelům přináší perné momenty. Uhlídat bandu rozdováděných dětí není jednoduché. Škola navíc za žáky a jejich činy nese zodpovědnost. Za nešťastný úraz mohou rodiče postiženého dítěte požadovat úhradu bolestného nebo další platby s ohledem na vážnost zdravotního stavu a případných následků.

Zároveň může dojít ke škodám, za které zodpovídá výhradně žák (typicky vandalismus). Není proto divu, že se všechny zainteresované strany snaží dobře pojistit, aby eventuální škody neplatily z vlastní kapsy.

Školy si za tímto účelem sjednávají odpovědnostní pojištění. Z něj kryjí náhrady škody a újmy, za které nesou zodpovědnost. Jedná se například o:

  • úrazy ve škole (nebo na akcích organizovaných školou),

  • ztrátu či krádež věcí z budovy školy a dalších míst, které škola využívá k výuce,

  • škody způsobené v důsledku zanedbání náležitého dohledu (když žák něco rozbije v době, kdy měl být pod dohledem učitele).

Pozor!

Pojistná ochrana školy v případě ztráty či krádeže věcí ze školní budovy se vztahuje hlavně na oblečení, obuv, školní tašky či brýle. Z některých pojistných produktů může být vyloučena elektronika včetně mobilů a tabletů (pokud nejsou používané k vyučování). Klíčovou roli v podobných případech hraje školní řád. V něm škola obvykle definuje prostory, které slouží k úschově věcí (zde za krádež či odcizení nese odpovědnost). V řádu může škola také vymezit předměty, na něž se odpovědnost nevztahuje – například zmiňovaný mobil.

Kdy je potřeba sjednat skupinové pojištění

Pojištění odpovědnosti školy ale nekryje veškerá rizika spojená se školními výlety a dalšími aktivitami, které se odehrávají mimo školu. Do této kategorie patří například:

  • exkurze,

  • znalostní a sportovní soutěže,

  • adaptační kurzy,

  • jazykové a poznávací pobyty v zahraničí,

  • kulturní zájezdy,

  • sportovní výcviky,

  • škola v přírodě.

„Podle charakteru konkrétní akce mohou proto školy uzavřít i skupinová pojištění pro daný účel, a to jak v tuzemsku, tak zejména do zahraničí.“

Eva Trajboldovámanažerka pojištění osob UNIQA


V praxi se zpravidla jedná o skupinové cestovní pojištění zahrnující úrazové pojištění. Do skupinového pojištění je možné zařadit jak děti, tak pedagogický doprovod.

Co všechno kryje cestovní pojištění pro školy

Kombinace cestovního a úrazového pojištění kryje u všech zúčastněných především:

  • zachraňovací náklady (zásah horské služby, pátrání po ztraceném dítěti apod.),

  • léčebné výlohy v cizině (při náhlém onemocnění či úrazu),

  • denní odškodné po dobu léčení úrazu,

  • jednorázové odškodné v případě trvalého poškození zdraví či smrti.

K cestovnímu pojištění pro skupiny lze stejně jako k běžnému cestovnímu pojištění přidat řadu různých připojištění. Pojišťovny nabízí například:


Modelový příklad

Matěj během školního pobytu v Anglii narazil hlavou do konstrukce fotbalové branky. Pedagogický doprovod zajistil první pomoc a přivolal záchrannou službu. Ta Matěje převezla s otřesem mozku a zlomeným nosem do nemocnice. Část nákladů na ošetření pokryl průkaz EHIC (modrá kartička pojištěnce), stále však bylo nutné doplatit zhruba 12 tisíc Kč. Díky skupinovému cestovnímu pojištění šly tyto výdaje z pojistky. V opačném případě by je musela uhradit škola (při prokázaném zanedbání dohledu) nebo Matějovi rodiče (pokud by škola odpovědnost nenesla).

Pojištění odpovědnosti pro učitele

Právě prokázané zanedbání dohledu je pro učitele noční můrou. Z pohledu zákona jde o situace, kdy ke škodě nebo úrazu žáka dojde vinou pochybení učitele. V tu chvíli pedagogovi hrozí, že bude muset případné škody uhradit sám. Ve vážných případech se učitel může dostat až k soudu. Ochranu před finančními důsledky pedagogického pochybení poskytuje pojištění odpovědnosti pro učitele.

V našem modelovém případu s Matějem by tento scénář mohl nastat například v situaci, kdy by učitel na sportovní aktivity nedohlížel nebo je žákům umožnil provozovat v nebezpečném prostředí (poškozená branková konstrukce s ostrým výstupem). Pokud by škola neměla pojistku, musela by škodu uhradit sama. Peníze by však následně mohla vymáhat po svém pedagogovi. Ten by bez pojištění odpovědnosti pro učitele zaplatil vše z vlastní kapsy.

Náš tip

Pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistku na blbost“) by si ideálně měli sjednat i rodiče dětí. Pojistka pokryje škody, které dítě na výletě způsobí svojí nedbalostí nebo neopatrností. Občanský zákoník stanovuje, že dítě za škodu zodpovídá od svých 13 let – pokud je způsobilé ovládnout své jednání a posoudit jeho následky. V praxi je však otázka odpovědnosti ještě složitější. Klíčové může být prokázání úmyslu nebo zanedbání dohledu. Odpovědnost navíc může být sdílena mezi více subjektů, například mezi školu a žáka.

Nejčastější školní úrazy a jak se řeší

Česká školní inspekce (ČŠI) obdržela podle výroční zprávy za školní rok 2023/24 celkem 44 786 záznamů o úrazech. Index úrazovosti (počet úrazů na 100 žáků) činil 2,4. Nejvyšší počet úrazů i index úrazovosti vykazují základní školy, kde došlo k více než 60 % úrazů. Následují střední školy se zhruba 27 % úrazů, ale prakticky stejným indexem úrazovosti jako u základních škol.

K úrazům nejčastěji dochází při tělesné výchově a o přestávkách. Až poté se ve statistikách objevují další místa vzniku – vyučovací hodiny, sportovní akce a soutěže nebo kurzy plavání, lyžování a sportovně-turistické kurzy.

graf nejčastější příčiny úrazů podle typu činnosti ve školách


Mezi nejčastější úrazy ve škole dlouhodobě patří poranění ruky a poranění nohy. Na základních a středních školách končí těmito dvěma typy zranění zhruba 80 % úrazů. V mateřských školách tvoří významný podíl úrazů také poranění hlavy.

graf podil urazu deti ve skolach podle casti tela

Prvotní postup při řešení úrazu se pochopitelně zaměřuje na co nejrychlejší zajištění první pomoci a lékařské péče. O první pomoc se většinou postarají zaměstnanci školy. Pokud je nutné ošetření, vyrazí s žákem k lékaři pověřený pracovník školy. Škola by o úrazu měla informovat rodiče nebo zákonného zástupce žáka. Ti by si měli ověřit, zda byl úraz náležitě zdokumentován do evidence úrazů. Rodiče mají právo požadovat náhradu škody za úraz dítěte. Školy si za tímto účelem standardně sjednávají zmiňované pojištění odpovědnosti – byť jim to zákon nepřikazuje.

Jak vypadá postup při žádosti o náhradu škody krok za krokem?

  1. Škola potřebuje lékařské potvrzení o prvním ošetření. Rodič zraněného dítěte by tento dokument měl předat či zaslat pověřenému pracovníkovi školy (případně třídnímu učiteli).

  2. Na základě lékařské zprávy hlásí škola úraz pojišťovně a posílá záznam o úrazu na ČŠI.

  3. Rodič od školy obdrží formulář pro posudek o bolestném, který vyplní spolu s ošetřujícím lékařem po ukončení léčby. Vyplněný dokument rodič doručí do školy.

  4. Škola odešle dokumentaci na pojišťovnu. Ta postiženým vyplatí náhradu škody.

Pokud škola není pojištěná, měla by žáka za úraz odškodnit z vlastních prostředků. Rodiče v takovém případě vyplňují žádost o náhradu škody, kterou adresují přímo dané škole. V každém případě je vhodné ponechat si až do vyřešení celé záležitosti veškeré dokumenty, které s úrazem souvisí. Mohou být požadovány ze strany pojišťovny či školy.

Jak sjednat skupinové pojištění online

Sháníte skupinové cestovní pojištění pro školní exkurzi nebo lyžařský výcvik? Postup při sjednání je stejný jako u klasického cestovního pojištění, jen uvedete větší počet osob. Počítejte tedy s tím, že o nich potřebujete mít zjištěné základní údaje – obvykle stačí jméno, příjmení a datum narození. Pojišťovny mohou mít nastavené limity pro maximální počet osob ve skupině, obvykle na 30 osob.

Kolik skupinové cestovní pojištění stojí? Srovnali jsme pro vás nabídky týdenního pojištění pro 25 žáků mateřských, základních a středních škol.

Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro 25 osob ve věku 5 let (MŠ)Cena pro 25 osob ve věku 12 let (ZŠ)Cena pro 25 osob ve věku 18 let (SŠ)

Základní krytí (UNIQA Mini)

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

2 450 Kč

2 450 Kč

2 450 Kč

Střední krytí (Slavia pojišťovna: Na cesty)

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

3 921 Kč

3 921 Kč

5 600 Kč

Vysoké krytí (AXA: Excellent)

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

7 400 Kč

7 400 Kč

9 875 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz (červen 2025)


Sjednejte si skupinové cestovní pojištění za pár minut

Cestovní pojištění pro skupiny si snadno srovnáte v naší online kalkulačce. Stačí zadat počet cestujících spolu s jejich věkem a během několika kliknutí uvidíte přehled nabídek hlavních pojišťoven. Pokud vás některá nabídka zaujme, můžete si ji v kalkulačce i sjednat.

Sdílet článek

Související články

  • Děti skáčou do jezera
    30. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění dětí na letní tábory: Jak na pojistku proti úrazu, krádeži i zrušení pobytu

    Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?Letní tábory jsou pro děti zážitkem, ale pro rodiče představují spíš stres a nejistotu. Co když dítě těsně před odjezdem onemocní? Co když si zlomí nohu hned první den? A kryje tábor vůbec nějaké pojištění?

  • otevrena-hala-nadrazi
    24. června 2025|Jana Březinová
    Pojištění zavazadel na cestu letadlem: Vyplatí se vůbec?

    Na letištích po celém světě se ztratí nebo poškodí přes 5 milionů zavazadel ročně. Přesto většina lidí netuší, jak funguje kompenzace aerolinek, ani pojištění zavazadel. Pokud nechcete, aby se vysněná dovolená proměnila v noční můru, čtěte, jak správně postupovat a na co si dát pozor.

  • 15. května 2025|Jana Březinová
    8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb Kam vyrazit na dovolenou pod stan

    Máme pro vás přehled nejlepších kempů v ČR – od pohodových areálů u vody, přes kempy s animačním programem, až po stylové srubové vesničky. Ať už plánujete dovolenou s rodinou, partou přátel nebo se psem, získáte tu inspiraci, kam pod stan.

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?