epojisteni logo
cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

1. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Hory jsou oblíbenou destinací pro trávení dovolené. Nejvíce lidí do horských oblastí míří v období zimních měsíců, aby zde oprášili své lyžařské umění. Do hor se však jezdí také za turistikou a to v každém ročním období. Vzhledem k tomu, že hory skýtají určitá nebezpečí, s ohledem na obtížnost plánovaných aktivit je důležité přizpůsobit také cestovní pojištění.

Standardně cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy a související náklady (ošetření, převozy, hospitalizace, léky, lékařské zákroky a operace atd.). Zdaleka ne všechna cestovní pojištění ale zahrnují zásah horské služby, a proto se na tuto problematiku podíváme blíže.

V ohrožení života pomůže horská služba

Zásah horské služby obvykle vyžadují závažné úrazy a zranění, v jejichž důsledku nemůžete pokračovat v cestě či provozování sportů. Zásah horské služby je nutný také v případech, kdy turista zabloudí a nemůže se dostat zpět do civilizace. V takových chvílích je na pomoc zavolána horská služba. Ta přirozeně není zadarmo. Naopak její provoz je velice nákladný, a pokud nemáte zásah horské služby pojištěný, čeká vás pořádný dluh.

Zásah horské služby vyjde minimálně na několik desítek tisíc korun. Pokud je do akce povolán vrtulník, začnou se náklady šplhat do statisíců.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Rozlišujte v podmínkách úraz a pátrací akci

Většina českých pojišťoven má v cestovním pojištění zahrnutý zásah horské služby při úrazu, ale nikoliv pátrací akci.

Mezi těmito dvěma případy je potřeba rozlišovat. Pokud budete mít smůlu a ztratíte se například v mlze nebo sněhové vánici, ale zároveň se nezraníte nebo jste nebyli ohroženi na životě, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě účtu za rozsáhlou pátrací akci. Jestliže není v podmínkách cestovního pojištění uvedeno, že se vztahuje rovněž na pátrací akci, může vám pojišťovna odmítnout plnění.

Pozor na slovenské Tatry

Mezi nejoblíbenější oblasti, kam čeští turisté míří do hor, patří Rakousko, Itálie, ale také sousední Slovensko. Ani tady byste neměli zapomínat na kvalitní cestovní pojištění. Zásah horské služby na Slovensku je třeba si připojistit a dát si opět pozor na rozdíly v podmínkách úrazu a pátrací akci.

Kritizovaným příkladem se stal případ pohřešovaného desetiletého chlapce před deseti lety, kdy došlo ke změnám v úhradách za zásahy horské služby na Slovensku. Pátrací akce se zúčastnilo 200 záchranářů a náklady se vyšplhaly na více než 600 tisíc korun. Případ měl naštěstí dobrý konec, ale na úhradě nákladů se nakonec podílel i předseda vlády.

Při cestování do hor sledujte i další podmínky

Při výběru cestovního pojištění pro cesty do hor sledujte i další podmínky a výluky. Jedním z omezení bývá maximální nadmořská výška, do níž vás cestovní pojištění kryje. Obvyklou mezí bývá 3500 m n. m., nad tuto nadmořskou výšku již je potřeba připojištění, ale konkrétní hranice může být i nižší. Stejně tak si vždy pečlivě nastudujte, jaké konkrétní sporty vám pojištění kryje. Ve výlukách se standardně objevuje pohyb nebo lyžování mimo vyznačené trasy apod.

Vyberte si nejlepší cestovní pojištění pomocí  online srovnávače. Najdete tak nejen cestovní pojištění za nejvýhodnější cenu, ale zároveň si přečtete pojistné podmínky různých pojišťoven přehledně na jednom místě.

Přehled zásahů horské služby dle jednotlivých pojišťoven:
PojišťovnaZásah horské služby(při úrazu)Zásah horské služby(pátrací akce)

AIG

ano

ne

Allianz

ano

ne

AXA Assistance

ano

ne

ČSOB

ano

ne

ERGO

ano

ne

ERV

ano

ne

Generali

ano

ne

Uniqa

ano

ano

Union

ano

ano s připojištěním technické asistence pouze pro Slovensko

VZP

ano

ne

Wüstenrot

ano

ano s připojištěním nákladů HS pouze pro Slovensko

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.