epojisteni logo
cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

1. 4. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Hory jsou oblíbenou destinací pro trávení dovolené. Nejvíce lidí do horských oblastí míří v období zimních měsíců, aby zde oprášili své lyžařské umění. Do hor se však jezdí také za turistikou a to v každém ročním období. Vzhledem k tomu, že hory skýtají určitá nebezpečí, s ohledem na obtížnost plánovaných aktivit je důležité přizpůsobit také cestovní pojištění.

Standardně cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy a související náklady (ošetření, převozy, hospitalizace, léky, lékařské zákroky a operace atd.). Zdaleka ne všechna cestovní pojištění ale zahrnují zásah horské služby, a proto se na tuto problematiku podíváme blíže.

V ohrožení života pomůže horská služba

Zásah horské služby obvykle vyžadují závažné úrazy a zranění, v jejichž důsledku nemůžete pokračovat v cestě či provozování sportů. Zásah horské služby je nutný také v případech, kdy turista zabloudí a nemůže se dostat zpět do civilizace. V takových chvílích je na pomoc zavolána horská služba. Ta přirozeně není zadarmo. Naopak její provoz je velice nákladný, a pokud nemáte zásah horské služby pojištěný, čeká vás pořádný dluh.

Zásah horské služby vyjde minimálně na několik desítek tisíc korun. Pokud je do akce povolán vrtulník, začnou se náklady šplhat do statisíců.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Rozlišujte v podmínkách úraz a pátrací akci

Většina českých pojišťoven má v cestovním pojištění zahrnutý zásah horské služby při úrazu, ale nikoliv pátrací akci.

Mezi těmito dvěma případy je potřeba rozlišovat. Pokud budete mít smůlu a ztratíte se například v mlze nebo sněhové vánici, ale zároveň se nezraníte nebo jste nebyli ohroženi na životě, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě účtu za rozsáhlou pátrací akci. Jestliže není v podmínkách cestovního pojištění uvedeno, že se vztahuje rovněž na pátrací akci, může vám pojišťovna odmítnout plnění.

Pozor na slovenské Tatry

Mezi nejoblíbenější oblasti, kam čeští turisté míří do hor, patří Rakousko, Itálie, ale také sousední Slovensko. Ani tady byste neměli zapomínat na kvalitní cestovní pojištění. Zásah horské služby na Slovensku je třeba si připojistit a dát si opět pozor na rozdíly v podmínkách úrazu a pátrací akci.

Kritizovaným příkladem se stal případ pohřešovaného desetiletého chlapce před deseti lety, kdy došlo ke změnám v úhradách za zásahy horské služby na Slovensku. Pátrací akce se zúčastnilo 200 záchranářů a náklady se vyšplhaly na více než 600 tisíc korun. Případ měl naštěstí dobrý konec, ale na úhradě nákladů se nakonec podílel i předseda vlády.

Při cestování do hor sledujte i další podmínky

Při výběru cestovního pojištění pro cesty do hor sledujte i další podmínky a výluky. Jedním z omezení bývá maximální nadmořská výška, do níž vás cestovní pojištění kryje. Obvyklou mezí bývá 3500 m n. m., nad tuto nadmořskou výšku již je potřeba připojištění, ale konkrétní hranice může být i nižší. Stejně tak si vždy pečlivě nastudujte, jaké konkrétní sporty vám pojištění kryje. Ve výlukách se standardně objevuje pohyb nebo lyžování mimo vyznačené trasy apod.

Vyberte si nejlepší cestovní pojištění pomocí  online srovnávače. Najdete tak nejen cestovní pojištění za nejvýhodnější cenu, ale zároveň si přečtete pojistné podmínky různých pojišťoven přehledně na jednom místě.

Přehled zásahů horské služby dle jednotlivých pojišťoven:
PojišťovnaZásah horské služby(při úrazu)Zásah horské služby(pátrací akce)

AIG

ano

ne

Allianz

ano

ne

AXA Assistance

ano

ne

ČSOB

ano

ne

ERGO

ano

ne

ERV

ano

ne

Generali

ano

ne

Uniqa

ano

ano

Union

ano

ano s připojištěním technické asistence pouze pro Slovensko

VZP

ano

ne

Wüstenrot

ano

ano s připojištěním nákladů HS pouze pro Slovensko

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.