epojisteni logo

Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

10. 7. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

Kde se vyskytují žraloci v Evropě?

V souvislosti s poměrně četnými útoky žraloků, například nedávným útokem žraloků v egyptské Hurghadě, mnoho lidí vyhledává destinaci dovolené na základě toho, jestli je v dané zemi plavání v moři bezpečné. Zjišťují si, kde nejsou žraloci. Můžete se ve Středozemním moři setkat se žralokem? Žraloci mají rádi hluboké a studenější vody, jejich výskyt je tu tedy velmi malý. Ve Středozemním moři žije zhruba jen 47 ze 400 druhů žraloků.

 • Žraloci v Chorvatsku: I přesto, že se v Jaderském moři vyskytuje několik desítek druhů žraloků, pravděpodobnost útoku je velmi malá. Ostatně za více než 100 let v Chorvatsku došlo jen k 25 útokům žraloka na člověka.

 • Žraloci v Řecku: V Řecku mohou být žraloci k vidění v mělkých vodách u pobřeží, nejčastěji jsou pozorování na pobřeží poloostrova Attika, v Saronském a Eubojském zálivu a na severním pobřeží Kréty. V naprosté většině případů se ale jedná o menší druhy, které nejsou pro člověka nebezpečné

 • Žraloci v Itálii: Ze všech středomořských zemí je největší výskyt žraloků spojený s Itálií, kde bylo od roku 1900 zaznamenáno 50 útoků na člověka. V Itálii žijí žraloci zejména ve vodách Tyrhénského moře a Neapolského zálivu.

 • Žraloci ve Španělsku: Co se týče počtu zaznamenaných druhů žraloků ve Španělsku, je o něco větší než v ostatních zemích Středomoří, protože se zde vyskytují i oceánští žraloci.

 • Žraloci ve Francii: Ve francouzských vodách se vyskytují i několik z velkých druhů žraloků, jako je například známý velký bílý žralok. Riziko útoku je zde ale opět naprosto minimální.


I když i v chorvatském nebo řeckém moři se můžete setkat se žralokem, je třeba říci, že je riziko útoků žraloka dle statistik v Evropě zcela minimální a celosvětově je pravděpodobnost, že na vás zaútočí žralok 1:4.332.817.

Druhy medúz v evropských mořích

Zatímco ve Středomoří je riziko útoku žralokem zcela mizivé, podstatně vyšší je pravděpodobnost žahnutí medúzami. Ve Středozemním moři se vyskytuje hned několik druhů medúz, z nichž některé mohou být pro člověka škodlivé. Zejména pak kontakt s talířovkou svítivou – fialovou medúzou, jež způsobuje rány, které se těžko hojí. Medúzy se vyskytují jak v Řecku, tak i v Chorvatsku, Španělsku nebo Itálii, zejména během teplejších měsíců.

Výskyt mořských ježků v Evropě

Ten, kdo někdy stoupl v moři na mořského ježka, nám dá jistě za pravdu, že se nejedná o nic příjemného. Takzvané ježovky se hojně vyskytují nejen ve východní části Atlantského oceánu, ale také ve Středozemním moři. Setkáte se s nimi také v Chorvatsku. Co dělat, pokud šlápnete na ježovku? Ostny byste měli opatrně vytáhnout pinzetou a ránu dezinfikovat alkoholem.

Další mořští živočichové, kteří mohou znepříjemnit dovolenou

K dalším mořským živočichům, kterým se chce na dovolené každý vyhnout obloukem, jsou murény, jež jsou agresivní a koušou. Jejich výskyt byl mimo jiné zaznamenaný i ve Středozemním moři, zejména na skalnatých pobřežích. Ve Středozemním moři se můžete setkat i s dalšími druhy nebezpečných ryb. Z Indického moře do Středozemního moře v posledních deseti letech pronikla například prudce jedovatá ryba perutýn ohnivý.

Nebezpeční mořští živočichové

Bezpečnostní opatření při koupání v moři

Bezpečnost na evropských plážích mimo jiné zajišťují vlajky, které informují o aktuálním stavu a případném nebezpečí. Tyto vlajky mají různé barvy. Jaké mají jednotlivé barvy význam?

 • Zelená vlajka: Zelená barva znamená, že je moře klidné a je bezpečné se v něm koupat.

 • Žlutá vlajka: Žlutá barva značí, že existuje mírné riziko vlnobití nebo jiného nebezpečí. Pokud je vyvěšená žlutá vlajka, měli byste se držet blízko u břehu.

 • Červená vlajka: Červená vlajka se často vyvěšuje z důvodu silných proudů nebo jiných nebezpečných podmínek. V případě červené vlajky se nedoporučuje koupat v moři.

 • Dvojitá červená vlajka: Setkat se můžete i s dvojitou červenou vlajkou, která značí zákaz koupání v moři z důvodu silných proudů, nepříznivého počasí či jiných nebezpečí.

 • Fialová vlajka: V souvislosti s výskytem nebezpečných živočichů vás bude zajímat fialová vlajka, která značí, že by měli plavci dbát zvýšené opatrnosti.

výstražné vlajky na pláži

Tipy pro bezpečné koupání v moři

Pokud chcete předejít nehodám v moři, jednoznačně doporučujeme řídit se vlajkami na plážích. Kromě toho existuje i několik dalších bezpečnostních opatření. V první řadě byste měli znát své limity a nepřekračovat je, ideálně byste měli na otevřeném moři vždy plavat s někým. Od zranění na nohou vás můžou ochránit boty do vody.

Proč nepodcenit sjednání cestovního pojištění?

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v jakékoliv z evropských zemí, rozhodně nepodceňujte kvalitní cestovní pojištění, které se vám může vyplatit například v případě, že vás mořské vlny dotlačí ke skále nebo pokud dojde k napadení některým mořským živočichem.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 11. července 2024|Jana Březinová
  10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

  Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

 • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
  08. července 2024|ePojisteni
  Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

  Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

 • 07. července 2024|ePojisteni
  Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

  Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

 • na-letisti-s-kufrem
  06. července 2024|ePojisteni
  Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

  Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

 • Výlet na motorce
  05. července 2024|ePojisteni
  Dovolená na motorce a cestovní pojištění

  Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • sbalene-kufry-zadny-odjezd
  01. července 2024|ePojisteni
  Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

  Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

 • afrika-ockovani
  28. června 2024|Jana Březinová
  Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

  Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

 • 25. června 2024|Jana Březinová
  Dovolená se psem

  Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.