epojisteni logo

Tipy na dovolenou v Chorvatsku

 • Nejoblíbenější destinace Čechů na letní dovolenou

 • Čisté moře a snadná domluva s místními

 • Cestovní pojištění od 98 Kč/týden
Proč si vybrat Chorvatsko

U Čechů se země u Jaderského moře dlouhodobě drží na první příčce jako nejoblíbenější destinace na letní dovolenou. Každoročně navštíví Chorvatsko téměř milion českých turistů.


Tyrkysové čisté moře


Národní parky i památky


Hotel, apartmán nebo kemp


Autem, vlakem, busem, letadlem

Domluvíte se českyOd roku 2023 je Chorvatsko členem schengenského prostoru a platí se zde eurem. Pro vstup do země stačí občanský průkaz, není nutný cestovní pas.Nejlepší destinace v Chorvatsku

Istrie

Jen pár hodin cesty z ČR a jste u moře. Istrie láká na poklidnou dovolenou, oblázkové pláže a skvělá vína. Za návštěvu stojí města Pula, Poreč a Rovinj s benátskými památkami.

Zadar

Římské a byzantské památky na každém kroku a nezapomenutelné západy slunce u jedinečných mořských varhan, to je Zadar. Vypravte se odtud na výlet do NP Kornati nebo Paklenica.

Split

Ve Splitu si přijdou na své milovníci krásných pláží, rušného nočního života i historických památek. Diokleciánův palác je dokonce zapsán na seznamu UNESCO.

Makarská riviéra

Stabilní a horké počasí, výhledy na pohoří Biokovo, borovicové háje, zapadlé vesničky na pobřeží i rušná letoviska – na Makarské si užijete poklidnou i živou dovolenou.

Dubrovník

Perla Jadranu na jihu Chorvatska ohromí zachovalým historickým centrem a majestátními středověkými hradbami. Dubrovník se proslavil jako lokalita pro natáčení seriálu Hra o trůny.

Plitvická jezera

Národní park sestává ze smaragdových jezer propojených kaskádami a vodopády. Přes vodu putujete po dřevěných chodnících, můžete si vybrat z osmi tras od 3 do 18 km.

Hvar

Sluncem zalitý chorvatský ostrov osloví milovníky večírků, výběrové gastronomie a plážových barů. Za luxusní letní dovolenou sem vyráží světové celebrity i členové královské rodiny.

Rab

Písčité pláže v Chorvatsku tolik nenajdete, ale ostrov Rab je výjimkou. Poblíž města Lopar je jich několik, ta nejoblíbenější je 1,5 km dlouhá Rajska plaža. Ideální destinace na dovolenou s dětmi.Kdy je nejlepší čas na návštěvu Chorvatska

 • Chorvatsko se díky poloze na pobřeží Jaderského moře pyšní středomořským podnebím s teplými až horkými léty. Pokud toužíte po klasické plážové dovolené, zvolte období od poloviny června do poloviny září. Teploty vzduchu se v tomto období pohybují kolem 25–30 °C a moře má příjemných 20–25 °C. Nejméně dešťových srážek spadne o letních prázdninách, obvykle se jedná o krátké noční bouřky.

 • Na návštěvu historických měst a památek lze doporučit květen, červen nebo září a říjen. V těchto měsících panují stále příjemné teploty okolo 20–25 °C vhodné pro poznávání, ale není takové vedro. Oproti létu roste pravděpodobnost, že vás zastihne déšť nebo studený vítr, ale většina dní je stále slunečných. V tomto období si přijdou na své také příznivci pěší turistiky, cyklistiky nebo lezení.

Rezervujete si dovolenou v předstihu? Pojistěte si storno poplatky

Objednáváte first minute zájezd do Chorvatska pro celou rodinu a kdybyste neodjeli, přijdete o desítky tisíc? Když vážně onemocníte nebo budete řešit rodinné trable, podrží vás pojištění storno poplatků. Přidejte si ho k cestovnímu pojištění.

Tipy na ubytování v Chorvatsku

 • Při výběru ubytování v Chorvatsku máte nepřeberné možnosti. Levné hotely a apartmány se hodí na přespání a jednoduché vaření. Pokud si potrpíte na lepší vybavení, připlaťte si za domky nebo Airbnb apartmány. Ve větších letoviscích najdete i luxusní čtyř a pětihvězdičkové hotely se stravováním, bazény a programem pro děti.

  Zejména ve vnitrozemí stále narazíte na ubytování v soukromí, kdy bydlíte v jednom domě s majiteli. Výhodou je, že nahlédnete do chorvatské domácnosti a často získáte i pozvání na večeři.

  Velkou část ubytovacích kapacit v Chorvatsku tvoří kempy, kde můžete přespat ve stanu, obytném autě nebo bungalovech. Nespoléhejte ale na to, že ubytování v kempu v Chorvatsku vždy vyjde levně. V některých případech se jedná o plně vybavený resort s aquaparkem, animačním programem nebo wellness centrem, a tomu odpovídají i ceny. Nejvíce kempů najdete na ostrově Krk.

Aktivity a zážitky v Chorvatsku

 • nejkrásnější pláže Zlatni Rat, Gornja Vala, Saplunara

 • turistika v pohoří Velebit, Biokovo, Risnjak

 • cykloturistika po vinicích na Istrii

 • lezení na vápencových stěnách Paklenici

 • akvapark Istralandia, Dalmatia

 • mořské akvárium v Poreči

 • historická města Dubrovník, Split, Zadar, Pula aj.

 • rafting na řekách Cetina a Zrmanja

 • vodní sporty – vodní lyžování, wakeboarding, kajak, SUP

 • šnorchlování a potápění v Kvarnerském zálivu

 • windsurfing na ostrově Brač a Krk

 • golf na hřišti u hotelu Kempinski u Umagu

 • jachting z přístavů Biograd na Moru a Rogoznica

 • výlet lodí do NP Kornati

 • diskotéky v Zrće na ostrově Pag

 • festival Ultra Europe ve Splitu

 • lidové a náboženské slavnostiJak se nejlépe dostat do Chorvatska

Většina Čechů vyráží na dovolenou do Chorvatska autem. Cestovní kanceláře nabízí zájezdy do Chorvatska autobusem nebo letecky. V posledních letech rostla také obliba vlakové dopravy. Přímé vlaky do Rijeky vypravoval Regiojet, ale v roce 2024 nejezdí. I nadále můžete využít České dráhy – do Splitu se dostanete s jedním přestupem. Cesta do Chorvatska vlakem ale zabere téměř 20 hodin.

A jak se dostat na ostrovy? Trajekty na většinu ostrovů provozuje společnost Jadrolinija. Na jejích webových stránkách si vyhledáte spoje a můžete i rovnou koupit jízdenky online. Ostrovy Hvar a Pag spojují s pevninou mosty.


Chorvatsko autem

Na Istrii je to z Brna jen 650 km. Cesta autem do Chorvatska vede přes Rakousko a Slovinsko. Pokud míříte na jih Chorvatska, můžete zvolit trasu přes Slovensko a Maďarsko. Za dálnice v Chorvatsku se platí mýtné. Ceny pohonných hmot jsou srovnatelné s ČR.


Praha – Poreč

9 hodin


Praha – Zadar

10 hodin


Praha – Split

11 hodin

Praha – Dubrovník

13 hodin

Porucha nebo nehoda? Zachrání vás autoasistence

Vyrážíte starším autem do Chorvatska a nemáte na něj havarijní pojištění? Připlaťte si autoasistenci alespoň v rámci cestovního pojištění. AXA Assistance nebo Slavia nabízí pojištění Dovolená autem, která v jednom ochrání vaše zdraví i vozidlo.Chorvatsko letecky

Letenky do Chorvatska zakoupíte nejlevněji u nízkonákladových společností, mimo sezónu vyjde zpáteční letenka na 1 500 Kč až 3 000 Kč. Ryanair nabízí trasu z Prahy do Zadaru. Levné letenky pořídíte také z Vídně do Splitu se společností Wizz Air a do Dubrovníku s Ryanair.

Linku z Prahy do Splitu obsluhuje Smartwings. Tady už si připlatíte, zpáteční letenky stojí přibližně 6 000 Kč až 12 000 Kč.


Praha – Zadar

1:25


Praha – Split

1:30


Vídeň – Split

1:10

Vídeň – Dubrovník

1:20

Na co si dát pozor při dovolené v Chorvatsku

1

mořští ježci

2

kapesní krádeže

3

zaminovaná území

4

lesní požáry

5

silný vítr a bouřkyAsi největší zdravotní riziko v Chorvatsku představuje šlápnutí na mořského ježka, kterých je na pobřeží Jadranu nepočítaně. Na oblíbených plážích bývá přístup do moře vyčištěn, případně můžete využít molo a po schůdcích slézt rovnou do hluboké vody. Pro jistotu si ale přibalte boty do vody a do cestovní lékárničky Višněvského mast (černou mast s ichtamolem), která bodliny z rány vytáhne.

Chorvatsko je velmi bezpečnou zemí, ale stejně jako v jiných turistických destinacích vám hrozí drobné krádeže, ať už na pláži nebo v centrech měst. Cennosti a doklady raději uzamkněte na hotelu a nic nenechávejte ani v zaparkovaném autě.

I 20 let po válce a rozsáhlém odminování najdete v Chorvatsku území, kde se ještě nacházejí miny z jugoslávské války. Nebezpečná území nejsou v blízkosti turistických letovisek, ale narazíte na ně ve vnitrozemí nebo podél silnic. Respektujte výstražné cedule.

Každoročně se Chorvatsko potýká s lesními požáry, které se rychle šíří kvůli suchu a bujné vegetaci. Nerozdělávejte oheň v přírodě a neodhazujte nedopalky. V kempech je rozdělávání ohně a grilování povoleno pouze na vyhrazených místech.

V létě vás můžou překvapit prudké bouřky se silným větrem. Ty způsobují velké vlny, pak bývají pláže uzavřeny a označeny červenou vlajkou. Zejména na jaře a na podzim přichází také studený vítr bóra, který začne foukat z jasného nebe od pevniny na moře. Do potíží tak může dostat lodě i plavce. Navíc bóra dokáže ze dne na den ochladit moře o několik stupňů.Chorvatská pravidla a místní zvyky

Plavky patří na pláž
Některá města (např. Split, Dubrovník) pokutují pohyb v plavkách v ulicích měst.
Pod stan do kempu
Kempování ve volné přírodě je zakázáno. K přespání využijte vyhrazené kempy.
Bez plavek na nuda pláž
Bez plavek se opalujte jen na vyhrazených nudistických plážích (označeny FKK).
Žádné opilectví
Na většině veřejných míst platí zákaz konzumace alkoholu, jinak hrozí pokuty.
Do kostela zahaleni
Při vstupu do kostelů si zahalte ramena a kolena, sejměte pokrývku hlavy.
Nemluvte o válce
Vyhýbejte se otázkám na jugoslávskou válku, je to ještě čerstvé a bolestivé téma.Cestovní pojištění do Chorvatska

Pro cestovní pojištění do Chorvatska si zvolte územní platnost pro Evropu. Délka pojištění by měla pokrývat nejen pobyt u moře, ale také dny potřebné na cestu. Nikdy nevíte, co se může přihodit, jakmile překročíte hranice ČR. A bez cestovního pojištění se vystavujete riziku, že za zdravotní ošetření zaplatíte vysoké částky.

Podívejte se na modelový příklad ceny cestovního pojištění do Chorvatska pro jednotlivce i rodinu.

Cestovní pojištění do Chorvatska na 7 dní
Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Dovolená autem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

920 Kč

1 981 Kč

Slavia Dovolená autem

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

762 Kč

1 008 Kč

UNIQA Mini

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

98 Kč

245 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

200 Kč

800 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 16.06.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let.Sjednejte si nejvýhodnější pojištění do Chorvatska

Srovnejte si nabídky pojišťoven během 2 minut a sjednejte si cestovní pojištění z pohodlí domova, klidně těsně před odjezdem.

Co si připojistit na dovolenou v Chorvatsku

připojištění rizikových sportů
připojištění odpovědnosti
autoasistence

Základní cestovní pojištění na dovolenou k moři obsahuje jen rekreační sporty, jako je plavání, volejbal nebo jízda na kole. Pokud se v Chorvatsku chystáte na potápění, jachting, lezení nebo windsurfing, nesmí vám chybět připojištění rizikových sportů. Každá pojišťovna stanovuje vlastní seznam rizikových sportů, proto si v podmínkách zkontrolujte, jestli se pojištění vztahuje na vámi plánované aktivity.

Nejen na aktivní dovolené se hodí připojištění odpovědnosti, které vás chrání v situacích, kdy způsobíte škody někomu jinému. Na dovolené autem byste měli mít v zádech také asistenci, kterou si přidáte k cestovnímu pojištění nebo havarijnímu pojištění.

Zloděj, vandal nebo kuna? Chraňte svůj vůz před škůdci všeho druh

Havarijní pojištění vám zaplatí škody nejen, když způsobíte nehodu. Můžete si pojistit i rizika odcizení, vandalismu, živelních událostí nebo poškození zvířetem. A to se hodí nejen na dovolené.