epojisteni logo
grand-canyon-usa

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

19. 11. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

Cestování kanceláře nabízí zajištění zájezdu od A až do Z. Pro stále více lidí je tento způsob cestovní příliš nudný, a proto s oblibou cestují na vlastní pěst. Oblíbené jsou road tripy, vysokohorská turistika či kempování po celém světě. Tento způsob cestování je mnohem více zábavný, zapomínat byste však neměli také na bezpečnost.

Kdo by nechtěl projet autem celý svět, zdolávat vrcholky vysokých hor nebo procestovat na skútru celou Asii? Cestování je zábava, díky které lze poznat jiné země, jejich kulturu i způsob života. Zájezdy zprostředkované cestovními kancelářemi jsou bezstarostné, ale také nijak objevné. Navíc jsou nalinkované den po dni a pro improvizaci není čas.

Avšak cestování na vlastní pěst to je jiné kafe. Sami si určíte cíl i způsob cesty a to vše můžete kdykoliv změnit dle nálady a chuť. Cestovat můžete sami, s přáteli či si přátele hledat přímo po cestě. Nikdo Vás nebrzdí, neomezuje a neříká, co máte dělat, jaké památky navštívíte a do které restaurace půjdete na oběd.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Balte méně ale s rozvahou

Ti, kteří cestují na vlastní pěst, již dávno vědí, co si sbalit. Na pravé dobrodružství nepotřebujete celý šatník, ale naopak si vystačíte s málem. Je však třeba velmi dobře zvážit, co to “málo” má obsahovat. Cestování má svá rizika a nikdy nedokážete dostatečně dopředu odhadnout, co vás na cestách potká.

Na cestách vás nečekají pouze pozitivní zážitky, ale bohužel i ty méně příjemné. Nejčastěji se může jednat o rozmary počasí, zloděje či divokou zvěř. Pro tyto případy se bude hodit “krabička přežití”, která vám pomůže zvládnout nejrůznější nepředvídatelné situace.

Nikdy ale opravdu nikdy necestujte bez lékárničky. Ta by měla obsahovat základní zdravotnické pomůcky, mezi které patří nezbytné léky, obvazy, náplasti, dezinfekce, gumové rukavice, repelenty, zavírací špendlíky a nůžky. V případě, že některé léky berete pravidelně, vždy sebou mějte dostatečně velkou zásobu.

České přísloví “Bez peněz do hospody nelez” lze rozšířit i na cestování. Vždy sebou mějte dostatečnou finanční rezervu a kreditní karty. Předem si zjistěte, jako jsou v cílové destinaci možnosti. Kreditní karta bez možnosti výběru vám bude k ničemu. A shánět hotovost v méně civilizovaných částech světa není vůbec jednoduché.

Cestovní doklady jsou více než důležité. Bez nich vás nemusí vpustit do země, ale ani ze země. Proto sebou vždy mějte kromě originálů také jejich kopie. Ty uložte na bezpečném a hlavně jiném místě než originály. Krádeže dokladů či jejich ztráta není nic neobvyklého. Pobyt v cizí zemi však může být velmi nepříjemný.

Hodit se vám také bude mobilní telefon, díky kterému budete ve většině případu schopni zajistit případnou pomoc či potřebné informace. Ideální volbou je satelitní telefon. Na dlouhé cesty volte telefony jednoduché bez vysokých nároků na spotřebu energie. Důležitější je mít aktivní telefon za pár korun než super moderní zařízení, u které vám baterie vydrží jen pár hodin. Náhradní nabíječka, baterie či solární nabíječka jsou také užitečná zařízení.

Bez vody to nepůjde

To platí obzvláště pro případy, kdy cestujete do vzdálených méně civilizovaných zemích. Zásoba vody je více než životně důležitá. Pro případy nouze mějte po ruce také výživné tyčinky, které jsou lehké, ale v nouzi dodají dostatek energie. Na vodu není problém narazit. Nemusí však vždy být pitná, a proto sebou mějte cestovní filtr, díky kterému si kvalitu vody snadno upravíte.

Mezi další potřebné věci patří také základní hygienické potřeby, jako je mýdlo, kartáček na zuby, zubní pasta, dezinfekční ubrousky či toaletní papír. Kromě čistoty jsou také účinnou obranou proti nejrůznějším infekční chorobám.

Nezapomeňte si také přibalit odpovídající mapu, čelovku, zapalovač (sirky), píšťalku, kapesní nůž a pláštěnku. Zpravidla se jedná o drobnosti, které však oceníte v pravou chvíli. Náhradní trika už vám tolik užitečná nebudou.

Cestovní pojištění má smysl

Nehody, úrazy, nemoci vás mohou zastihnout doslova všude stejně jako krádež zavazadel. Nešetřete a sjednejte si patřičné cestovní pojištění, díky kterému získáte nárok na pojišťovnou placenou kvalitní zdravotní péči kdekoliv na světě.

Pokud si navíc připlatíte pár korun za pojištění majetku, nerozhází vás ani krádež zavazadel. Pojišťovna vám samozřejmě c poskytne po celou dobu vaší cesty odbornou asistenční pomoc, díky které případné nesnáze vyřešíte co nejrychleji.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?