epojisteni logo
grand-canyon-usa

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

19. 11. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Cestování na vlastní pěst je dobrodružné, ale i riskantní

Cestování kanceláře nabízí zajištění zájezdu od A až do Z. Pro stále více lidí je tento způsob cestovní příliš nudný, a proto s oblibou cestují na vlastní pěst. Oblíbené jsou road tripy, vysokohorská turistika či kempování po celém světě. Tento způsob cestování je mnohem více zábavný, zapomínat byste však neměli také na bezpečnost.

Kdo by nechtěl projet autem celý svět, zdolávat vrcholky vysokých hor nebo procestovat na skútru celou Asii? Cestování je zábava, díky které lze poznat jiné země, jejich kulturu i způsob života. Zájezdy zprostředkované cestovními kancelářemi jsou bezstarostné, ale také nijak objevné. Navíc jsou nalinkované den po dni a pro improvizaci není čas.

Avšak cestování na vlastní pěst to je jiné kafe. Sami si určíte cíl i způsob cesty a to vše můžete kdykoliv změnit dle nálady a chuť. Cestovat můžete sami, s přáteli či si přátele hledat přímo po cestě. Nikdo Vás nebrzdí, neomezuje a neříká, co máte dělat, jaké památky navštívíte a do které restaurace půjdete na oběd.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Balte méně ale s rozvahou

Ti, kteří cestují na vlastní pěst, již dávno vědí, co si sbalit. Na pravé dobrodružství nepotřebujete celý šatník, ale naopak si vystačíte s málem. Je však třeba velmi dobře zvážit, co to “málo” má obsahovat. Cestování má svá rizika a nikdy nedokážete dostatečně dopředu odhadnout, co vás na cestách potká.

Na cestách vás nečekají pouze pozitivní zážitky, ale bohužel i ty méně příjemné. Nejčastěji se může jednat o rozmary počasí, zloděje či divokou zvěř. Pro tyto případy se bude hodit “krabička přežití”, která vám pomůže zvládnout nejrůznější nepředvídatelné situace.

Nikdy ale opravdu nikdy necestujte bez lékárničky. Ta by měla obsahovat základní zdravotnické pomůcky, mezi které patří nezbytné léky, obvazy, náplasti, dezinfekce, gumové rukavice, repelenty, zavírací špendlíky a nůžky. V případě, že některé léky berete pravidelně, vždy sebou mějte dostatečně velkou zásobu.

České přísloví “Bez peněz do hospody nelez” lze rozšířit i na cestování. Vždy sebou mějte dostatečnou finanční rezervu a kreditní karty. Předem si zjistěte, jako jsou v cílové destinaci možnosti. Kreditní karta bez možnosti výběru vám bude k ničemu. A shánět hotovost v méně civilizovaných částech světa není vůbec jednoduché.

Cestovní doklady jsou více než důležité. Bez nich vás nemusí vpustit do země, ale ani ze země. Proto sebou vždy mějte kromě originálů také jejich kopie. Ty uložte na bezpečném a hlavně jiném místě než originály. Krádeže dokladů či jejich ztráta není nic neobvyklého. Pobyt v cizí zemi však může být velmi nepříjemný.

Hodit se vám také bude mobilní telefon, díky kterému budete ve většině případu schopni zajistit případnou pomoc či potřebné informace. Ideální volbou je satelitní telefon. Na dlouhé cesty volte telefony jednoduché bez vysokých nároků na spotřebu energie. Důležitější je mít aktivní telefon za pár korun než super moderní zařízení, u které vám baterie vydrží jen pár hodin. Náhradní nabíječka, baterie či solární nabíječka jsou také užitečná zařízení.

Bez vody to nepůjde

To platí obzvláště pro případy, kdy cestujete do vzdálených méně civilizovaných zemích. Zásoba vody je více než životně důležitá. Pro případy nouze mějte po ruce také výživné tyčinky, které jsou lehké, ale v nouzi dodají dostatek energie. Na vodu není problém narazit. Nemusí však vždy být pitná, a proto sebou mějte cestovní filtr, díky kterému si kvalitu vody snadno upravíte.

Mezi další potřebné věci patří také základní hygienické potřeby, jako je mýdlo, kartáček na zuby, zubní pasta, dezinfekční ubrousky či toaletní papír. Kromě čistoty jsou také účinnou obranou proti nejrůznějším infekční chorobám.

Nezapomeňte si také přibalit odpovídající mapu, čelovku, zapalovač (sirky), píšťalku, kapesní nůž a pláštěnku. Zpravidla se jedná o drobnosti, které však oceníte v pravou chvíli. Náhradní trika už vám tolik užitečná nebudou.

Cestovní pojištění má smysl

Nehody, úrazy, nemoci vás mohou zastihnout doslova všude stejně jako krádež zavazadel. Nešetřete a sjednejte si patřičné cestovní pojištění, díky kterému získáte nárok na pojišťovnou placenou kvalitní zdravotní péči kdekoliv na světě.

Pokud si navíc připlatíte pár korun za pojištění majetku, nerozhází vás ani krádež zavazadel. Pojišťovna vám samozřejmě c poskytne po celou dobu vaší cesty odbornou asistenční pomoc, díky které případné nesnáze vyřešíte co nejrychleji.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.