epojisteni logo

10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

11. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

Průjem, žloutenka, tyfus – na cestách číhá bakterie i virus

Faraonova pomsta nehrozí jen v Egyptě – průjem, bolesti břicha a střevní potíže patří k nejčastějším problémům na dovolené u moře. Nemusí vás připoutat jen k záchodu, ale rovnou na nemocniční lůžko, a to kvůli dehydrataci. Navíc v rozvojových zemích se může jednat o břišní tyfus nebo jiné závažné onemocnění.

Kromě střevních potíží lidé na dovolené nejčastěji chytnou infekci dýchacích cest, žloutenku nebo nemoci přenášené komáry. V exotických zemích Asie nebo Afriky řeší zdravotní potíže více než 40 procent cestovatelů.

Jak se vyhnout nemocem na cestách:

  • Nechte se naočkovat – vhodné vakcíny vám poradí v centrech cestovní medicíny.

  • Pravidelně si myjte ruce nebo používejte dezinfekční gel.

  • Pijte jen balenou vodu a vyhýbejte se nápojům s ledem.

  • Nejezte nic, co se nedá uvařit nebo oloupat. Na jídlo z pouličního stánku si nechte radši zajít chuť.


Úrazy hrozí při sportu i relaxu u bazénu

Hlavně u dětí se počet úrazů během prázdnin rapidně zvyšuje. Lékaři nejčastěji řeší zlomené zápěstí, vyvrtnutý kotník a rozbitou hlavu. K rizikovým aktivitám patří jízda na kole nebo koloběžce a skoky do mělké vody. Děti si častěji přivodí také krvácející zranění, protože v létě nechrání kůži tolik vrstev oblečení.

Ani dospělí ale nejsou nezranitelní, i když si to o sobě často myslí. Obzvlášť po pár drincích. Ne, není dobrý nápad skákat šipku do dětského brouzdaliště. Na pláži nezkoušejte salto vzad, jestli jste ho naposledy dělali na základce. A pozor na kluzkou podlahu u hotelového bazénu.

Jak se nezranit na dovolené:

  • Používejte helmu a chrániče na kolo, koloběžku, brusle nebo skateboard. To platí pro děti i dospělé.
  • Na túry se vydejte v pevné obuvi a dávejte pozor na nerovný terén.
  • Neskákejte do mělké a neznámé vody, a už vůbec ne po hlavě.
  • Nepřeceňujte své schopnosti a nenechte se vyhecovat ostatními. Odvážných hrdinů jsou plné hřbitovy.


Úrazy pod vlivem kryje jen speciální připojištění

Alkohol a omamné látky najdete ve výlukách u všech cestovních pojištění. Když se úraz stane pod vlivem, pojišťovna vám nezaplatí. Ale není třeba trávit dovolenou na suchu. S připojištěním Drink povolen od AXA Assistance se pojištění vztahuje až na 0,8 promile alkoholu v krvi. Balíček Nadstandard od PVZP zajistí krytí až do 1 promile.

Adrenalinové aktivity se můžou změnit v boj o život

Ferraty, potápění, skoky padákem, rafting – Češi si na adrenalin potrpí! Podle průzkumu ČPP Servis bude 13 % lidí na dovolené provozovat adrenalinové sporty, z mladých do 26 let dokonce každý čtvrtý.

Vzrušení z jedinečného zážitku ale můžou vystřídat obavy o zdraví – čím rizikovější aktivita, tím vážnější úrazy hrozí. A hlavně – rizikové sporty se často provozují v odlehlých terénech, a to znamená vysoké náklady na záchranu. Nesmí vám tedy chybět kvalitní pojištění. Až si budete na skálu volat horskou službu, chcete si být 100% jistí, že vám tisíce eur za let vrtulníkem zaplatí pojišťovna.

Jak přežít adrenalinové aktivity:

  • Vybírejte si prověřené poskytovatele adrenalinových služeb s certifikací a kvalitním vybavením.

  • Používejte předepsané ochranné pomůcky – na ferratu opravdu nestačí kus lana s karabinou.

  • Nepřeceňujte své schopnosti. Možná na raftu sjíždíte Vltavu, ale peřeje na horské řece jsou přece jen něco jiného



Vyberte si správně pojištění rizikových sportů

Extrémní aktivity si musíte v rámci cestovního pojištění připojistit. Každá pojišťovna má vlastní seznam rizikových sportů, proto pečlivě čtěte pojistné podmínky. Třeba Slavia pojišťovna řadí ferraty obtížnosti A-C do běžných sportů, ale u Union pojišťovny si je musíte připojistit jako rizikové. Některé aktivity si pojišťovna vůbec nevezme na triko – třeba výlety do polárních oblastí nebo turistiku nad 5 000 m n. m.

Grilování na slunci nekončí krásným opálením, ale nepěknými puchýři

Ani na lehátku u bazénu není bezpečno. Pokud se na něm uvelebíte hned po ránu a opustíte ho až se západem slunce, neodnesete si krásné opálení, ale rudou kůži. V horším případě i s bolestivými puchýři. Celodenním pobytem na přímém slunci si můžete přivodit také úžeh a ve vedru hrozí úpal. Na výlety a túry si s sebou vezměte dostatek vody, ať předcházíte nebezpečné dehydrataci.

Jak se nespálit na slunci:

  • Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
  • Noste klobouk a sluneční brýle. Myslete na pitný režim a pozor – alkohol se nepočítá.
  • Slunce si dávkujte postupně a v poledne se radši schovejte pod slunečník.

Nebezpečná zvířata – útočí medúzy i klíšťata

Na Slovensku vás může překvapit medvěd, v Bulharsku a Rumunsku někteří toulaví psi přenášejí vzteklinu a v Chorvatsku se vyskytují prudce jedovatí hadi i nepříjemné medúzy. Než se vydáte na cesty, měli byste si zjistit, jaká nebezpečná zvířata v dané destinaci žijí.

Pořádně zavařit umí i nepatrná stvoření, jako jsou klíšťata a komáři. ČR patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. Na jihu Evropy se začal vyskytovat druh komára, který přenáší virus dengue, žluté zimnice nebo zika viry. V tropech hrozí i malárie.

Jak se vyhnout zvířecí pomstě:

  • Nehlaďte pouliční psy a kočky nebo opice. I roztomilé zvířátko může přenášet vzteklinu.
  • Používejte repelenty proti komárům a klíšťatům.
  • Podle destinace zvažte preventivní očkování a antimalarika.

Silniční džungle vyškolí nepřipravené řidiče

Žádné blinkry, troubení, jízda napříč pruhy – na jihu Evropy platí divoká silniční pravidla. Drobné kolize jsou tu na denním pořádku, a proto by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Na vlastní vůz si sjednejte havarijní pojištění, k půjčenému autu se hodí pojištění spoluúčasti u půjčeného vozu.

A když dojde k nehodě se zraněním?

„Veškeré výdaje u poškozeného za léčebné výlohy, hospitalizaci a související újmy by mělo pokrýt pojistné plnění z povinného ručení viníka,“

Renata ČapkováČPP


Když zaviníte nehodu vy, řeší se zdravotní péče z cestovního pojištění. Na cestách vám přijdou vhod také asistenční služby. Zajistí rychlou opravu na místě, odtah do nejbližšího servisu nebo náhradní vůz.

Jak se vyhnout problémům za volantem:

  • Zjistěte si odlišnosti v pravidlech a snažte se splynout s místním stylem jízdy.
  • K dopravní nehodě vždy přivolejte policii a co nejrychleji ji oznamte pojišťovně.
  • Za volantem si dělejte pauzy. Mikrospánek útočí hlavně během jednotvárné jízdy po dálnici.


Chraňte své auto havarijním pojištěním

Havarijní pojištění kryje riziko nehody, krádeže, vandalismu, poškození zvířaty i přírodními živly. A to už od pár tisíc ročně. Zjistěte, která pojišťovna vám havarijko nabídne nejvýhodněji.

Zloději si dovolenou neberou, právě naopak

Kapsáři a podvodníci se na nepozorné turisty jenom třesou. O peníze můžete přijít i kvůli vysokým poplatkům při výběru z bankomatů nebo při výměně valut v nepoctivé směnárně.

Úplně se vyhýbejte nebezpečným destinacím, kde se válčí, probíhají politické nepokoje nebo hrozí únosy turistů. Seznam zemí a oblastí, kam se nedoporučuje cestovat, najdete na stránkách MZV.

Jak se nenechat okrást:

  • Hlídejte své věci jako ostříž. Cennosti a doklady nechte radši zamčené na hotelu.
  • Respektujte doporučení o nebezpečných lokalitách.
  • Vyhledejte si časté podvody na turisty – vygooglete např. „tourist scam in Rome“.

Mapa kapesní krádeže v EvropěZdroj: výzkum Quotezone 2024

Požár nebo povodně zhatí plány na dovolenou

Láká vás levná dovolená na Kubě během letních prázdnin? Naplánovat si cestu do Karibiku na období hurikánů není ten nejlepší nápad. Jižní Evropa se zase každé léto promění v hořící peklo. Ty nejničivější požáry loni zasáhly Řecko, z ostrova Rhodos byly evakuovány desítky tisíc turistů. A ve střední Evropě není nouze o povodně.

Matka příroda vás klidně připraví o dovolenou, na kterou jste se těšili celý rok. Co s tím? Když to jde, naplánujte si ji mimo nejrizikovější období a navrch si sjednejte pojištění přerušení nastoupené cesty. Tady jsou podmínky například u Generali České pojišťovny:

Pojistnou událostí je nucené předčasné ukončení cesty z důvodu: živelní události, občanského nepokoje nebo epidemie oficiálně vyhlášené Ministerstvem zahraničních věcí České republiky nebo obdobnou institucí, které by mohly ohrozit život, zdraví nebo majetek pojištěného v místě jeho pobytu.

Kolaps na letišti a další patálie s odletem

Odbavování zavazadel na pražském letišti kolabuje, tisíce lidí odlétají na dovolenou bez kufrů. Dochází ke zpoždění i zrušení letů, a tak se hodí vědět, na co máte v takových situacích nárok.

  • Zrušení letu: Kompenzace za zrušený let až 600 eur, ale nevztahuje se na zrušení kvůli špatnému počasí nebo stávce personálu.

  • Zpoždění letu: Občerstvení při zpoždění o více než 2 hodiny u letů do 1 500 km, na delších letech až po 4 hodinách. Pokud odletíte až následující den, musí aerolinka zajistit ubytování, stravu a dopravu na letiště.

  • Zpoždění zavazadla: Proplacení nezbytných výloh po uplynutí 24 hodin – např. hygienické potřeby, spodní prádlo a oblečení.


Sjednejte si cestovní pojištění od 14 Kč/den

Udělejte si srovnání cestovního pojištění a zjistěte, kdo vám nabídne cestovní pojištění na míru vašim potřebám. Základní pojištění pořídíte už pár korun denně a k němu si můžete přidat spoustu užitečných připojištění – pojistěte si zavazadla, zrušení letu, storno cesty i péči o čtyřnohého mazlíčka.

Kulturní odlišnosti – nevinné gesto může způsobit mezinárodní incident

Ne všude platí stejná pravidla a způsob komunikace jako u nás doma. Nevhodným chováním můžete způsobit faux pas, vykoledovat si pokutu, nebo se rovnou dostat do pěstního souboje – obzvlášť diskuze o politice a náboženství působí jako rozbuška.

Respekt k místním ukážete i svým oblečením. V kostele si zakryjte ramena a kolena. Při vstupu do mešity si ženy navíc zahalují vlasy. A třeba v Chorvatsku vytáhli do boje proti bikinám v centrech měst.

Jak se vyhnout faux pas:

  • Nastudujte si místní zvyky, gesta a hanlivé výrazy.
  • Respektujte místní dress code a plavky si nechte jen na pláž.
  • Nekritizujte místní a při hovoru se vyhýbejte citlivým tématům.

Kulturní odlišnosti turistických destinací

Co dělat, když se na dovolené dostanete do problémů

Problematických situací je celá řada, a tak neexistuje univerzální postup. Máme pro vás ale pár tipů, které vás pomůžou vytáhnout z bryndy.

  1. Uložte si číslo na záchrannou službu a policii. To se hodí při úrazech i dopravních nehodách. V EU funguje univerzální číslo 112.

  2. Volejte asistenční služby v rámci cestovního pojištění. Fungují nonstop, pracovníci mluví česky a poradí, co dělat ve většině problémů.

  3. Ptejte se v místě ubytování. Poradí vám, která čtvrť města je nebezpečná, i kde na vás číhá předražená turistická past.

  4. Registrujte se v systému DROZD. Jedná se o evidenci Čechů v zahraničí. Hodí se, pokud by došlo například k přírodní katastrofě.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.