epojisteni logo

Tipy na dovolenou v Egyptě

 • Rozmanitá dovolená s nádechem Orientu

 • Pohoda u moře, potápění nebo výlet k pyramidám

 • Cestovní pojištění do Egypta od 200 Kč/týden

Proč si vybrat Egypt

Málokterá země nabízí tak rozmanitou dovolenou. Čím vás Egypt okouzlí?

Pohoda u moře


Šnorchlování a potápění


Pyramidy a další památky


Výlet do pouště či k Nilu

Levné nakupování

Nejlepší destinace v Egyptě

kahira
Káhira

Hlavní město Egypta. Ideální výchozí bod pro návštěvu pyramid nebo plavbu po Nilu. V rušné metropoli žije více než 10 milionů obyvatel. Pokud upřednostňujete klid, hledejte jiné egyptské destinace.

Luxor

Město ležící na Nilu, zhruba 650 km jižně od Káhiry. Luxor je oblíbeným cílem zejména kvůli chrámovému komplexu Karnak a Údolí králů, které sloužilo jako pohřebiště faraonů. Povinná zastávka pro milovníky historie.

Hurghada

Největší turistické centrum s bohatým nočním životem. Pro Čechy je Hurghada výborně dostupná přímým letem z Prahy. Samotné město příliš památek nenabízí, ale jeho poloha je výhodná pro další výlety po Egyptě.

Alexandrie

Druhé největší město Egypta a jeden z největších přístavů na pobřeží Středozemního moře. Město založené Alexandrem Velikým nadchne historickými památkami, muzei i luxusními hotely.

Marsa Alam

Korály, písečné pláže a průzračně čistá voda. Marsa Alam láká ke koupání, šnorchlování i potápění. Přestože se letovisko výrazně rozrůstá, je klidnější než Hurghada. Spojení s Prahou zajišťuje přímý let.

Sharm El Sheikh

Letovisko na jižním cípu Sinajského poloostrova je velmi populární mezi potápěči. Korálové útesy se nachází hned u pobřeží, jejich krásu mohou objevovat i běžní plavci s brýlemi. Rodiny s dětmi ocení klidnější atmosféru a pozvolný vstup do vody.

Taba

Menší středisko u Akabského zálivu. Díky své poloze je Taba vhodným výchozím bodem pro objevování Izraele a Jordánska. České cestovní kanceláře ale příliš hotelů v tomto letovisku nenabízí.

Marsa Matrouh

Letovisko na severu Egypta u Středozemního moře. Marsa Matrouh láká především dlouhými plážemi s bílým pískem. V porovnání s resorty u Rudého moře je oblast méně turistická. Pobyt lze spojit s návštěvou nedaleké Alexandrie.

Srovnání cestovního pojištění

Bez cestovního pojištění byste na dovolenou do Egypta vyrážet neměli. Kdo nabízí nejlepší cestovní pojištění? Rychlé srovnání cestovního pojištění vám zajistí naše online kalkulačka.Kdy je nejlepší čas na návštěvu Egypta


Počasí v Egyptě vybízí k návštěvě po celý rok. Pokud chcete objevovat egyptské památky, vyrazte v zimních měsících. Od poloviny listopadu do března jsou teploty mírné, stále však přesahují 20 °C.

Plánujete v Egyptě hlavně odpočinek u moře? Ideální jsou jarní a podzimní měsíce. U Rudého moře panuje podobné počasí jako v létě ve Středomoří. Do Egypta samozřejmě můžete zavítat i během léta, teploty ale běžně překračují 40 °C. Jestli špatně snášíte horko, raději hledejte jiný termín.

Počasí v Egyptě není jednotné. Sever země má subtropický charakter. Zima je zde chladnější a výjimečný není ani déšť. Směrem k jihu převládá pouštní podnebí s minimem srážek. Spíše než dešťové přeháňky vás v Egyptě potrápí písečné bouře. Překvapit vás mohou celoročně, ale nejčastěji přichází v dubnu a květnu.

Při plánování dovolené v Egyptě si nezapomeňte zjistit, na kdy vychází Ramadán. Během tohoto svátku zůstávají obchody a restaurace v průběhu dne zavřené a otevírají se až večer. V hotelových komplexech ale Ramadán příliš nepocítíte.


Jak dlouho se letí do Egypta

Drtivá většina českých turistů směřuje do Egypta letadlem. Využít můžete charterové lety cestovních kanceláří nebo vyrazit na vlastní pěst. Přímé lety z Prahy zajišťuje Smartwings (Hurghada, Marsa Alam). Spojení s Egyptem nabízí také Wizz Air z Vídně, případně easyJet z Berlína.Praha – Hurghada: cca 4 hodiny


Praha – Marsa Alam: cca 4 hodiny


Praha – Sharm El Sheikh: cca 4 hodiny

Praha – Marsa Matrouh: cca 3 hodinyCharterové lety operují z více letišť v ČR. Na dovolenou v Egyptě vyrazíte z Prahy, Brna, Ostravy nebo Pardubic. Lety směřují co nejblíže k hlavním střediskům. Vlastními letišti disponují Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam, Marsa Matrouh či Taba. Let z ČR trvá zhruba 4 hodiny, do severní části Egypta téměř o hodinu méně. Z letišť vás cestovní kanceláře dopraví autobusem až do hotelu. Cesta většinou nezabere více než dvě hodiny.

NÁŠ TIP:

Úroveň hotelů v Egyptě je poměrně nevyrovnaná. Zejména levnější hotely nemusí splňovat evropské standardy. Při výběru ubytování se proto nespoléhejte jen na počet hvězd, ale i na recenze předchozích návštěvníků

Vízová povinnost v Egyptě

Pro občany ČR platí v Egyptě vízová povinnost. Výjimku tvoří sinajské resorty (Sharm El Sheikh, Nuweiba, Dahab či Taba), kde víza při délce pobytu do 15 dní nejsou zapotřebí. Pokud však chcete vyjet na výlet mimo Sinaj, musíte si vízum zajistit.

Turistická víza do Egypta vás vyjdou na 25 dolarů. Vyřídíte je několika způsoby:

 • po příletu na mezinárodních letištích,

 • online na Egypt e-Visa Portal (nejpozději 7 dní před odletem),

 • prostřednictvím cestovní kanceláře.Nejsnazší je vyřízení víz online nebo po příletu do Egypta. Vízum se platí ve speciálních letištních budkách, ale také u přepážek bank či směnáren. Uhradit ho většinou můžete jen v hotovosti. Pohodlné je i vyřízení víz přes cestovní kancelář, počítejte ale s poplatkem navíc (typicky v nižších stovkách Kč).

Pozor!

Při cestě do Egypta potřebujete cestovní pas platný nejméně 6 měsíců od data příjezdu.

Jaká jsou doporučená očkování do Egypta

Pro vstup na území Egypta nejsou vyžadována žádná očkování. Obecně se ale doporučuje vakcína proti:


 • žloutence typu A („nemoc špinavých rukou“),

 • žloutence typu B,

 • břišnímu tyfu.


Očkování je důležité především v případě, že Egypt budete poznávat na vlastní pěst. V turistických resortech je riziko nákazy minimální. Při cestách do odlehlých oblastí zvažte také očkování proti vzteklině.

Na co si dát pozor při dovolené v Egyptě

1

Nevhodné oblečení a chování

2

Pití kohoutkové vody

3

Chaotická doprava

4

Kapsáři a podvodníci

Problémy vám podobně jako v dalších muslimských státech může způsobit vyzývavé oblečení, veřejné projevy náklonnosti (líbání, držení za ruku) nebo pití alkoholu na veřejnosti. V oblastech s vysokou koncentrací turistů si dejte pozor na kapsáře a pochybné pouliční prodejce. Za tmy se vyhýbejte odlehlým místům, obezřetné by v tomto ohledu měly být zejména ženy. Ve velkých městech vám může zkomplikovat pobyt také chaotická doprava.

Pokud nechcete poznat tzv. faraonovu pomstu, vyhněte se vodě z kohoutku, a to i v podobě ledu v nápojích. Příliš se nedoporučuje ani konzumace zmrzliny u pouličních stánků. Z hygienických důvodů je problematické i ovoce, které se nedá oloupat.Nejčastější komplikace a úrazy v Egyptě

 • Kromě střevních potíží trápí turisty na dovolené v Egyptě především problémy spojené s vysokými teplotami – úpal, úžeh či dehydratace. Při pobytu se proto chraňte před slunečním zářením (pokrývka hlavy, opalovací krém, pobyt ve stínu v nejteplejších hodinách) a dbejte na dostatečný pitný režim. Na zdraví turistů se podepisují také časté přechody z horka do klimatizovaných prostor. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než 5–7 °C.

 • Z hlediska úrazů jsou na dovolené v Egyptě rizikové hlavně zábavní atrakce, které se obvykle nachází přímo v hotelových komplexech. Na tobogánech, skluzavkách či trampolínách dochází hlavně ke zranění dětí. Běžné jsou odřeniny, tržné rány, ale také úrazy končetin. Nejlepší prevencí je v těchto případech zodpovědný dohled rodičů.

Cestovní pojištění do Egypta

Řešení případných zdravotních problémů vám usnadní kvalitní cestovní pojištění. Egypt neleží v EU a veškeré náklady na ošetření byste platili z vlastní kapsy. Kvůli pojištění již nemusíte obíhat kanceláře pojišťoven, dnes si zajistíte cestovní pojištění online klidně cestou na letiště. Při týdenním pobytu vás vyjde na pár stovek Kč.

PojištěníCena pro 1 osobu na týdenCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na týden

Axa Basic

210 Kč

578 Kč

UNIQA Standard

224 Kč

560 Kč

Union Standard

228 Kč

684 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červen 2024

Co si připojistit na dovolenou v Egyptě

Základní balíček pojištění zahrnuje jen rekreační sporty jako plavání, jízdu na tobogánu či šnorchlování. Pokud plánujete provozovat rizikové sporty, musíte si je připojistit. Do kategorie rizikových sportů obvykle spadá potápění, jízda na vodním skútru nebo surfování.

Z volitelných připojištění dále zvažte:

 • pojištění odpovědnosti,

 • pojištění storna zájezdu či letu,

 • pojištění zavazadel,

 • pojištění právní ochrany,

 • rozšíření asistenčních služeb.

Egyptská pravidla a místní zvyky

1

Až 3 měny

Oficiální měnou je egyptská libra, ale ve všech turistických oblastech zaplatíte i eury či americkými dolary.

2

Bakšiš

Drobné spropitné (obvykle 1–2 dolary/eura), které se očekává v podstatě za jakoukoliv protislužbu – úklid pokoje, pomoc se zavazadly apod.

3

Smlouvání

Prodejci očekávají, že na první navrhovanou cenu nepřistoupíte a záměrně ji nadsazují. Smlouváním byste se měli dostat na polovinu až třetinu původní ceny.

4

Jiný týden

V Egyptě je pracovní týden od neděle do čtvrtka. Volnými dny jsou pátek a sobota.