epojisteni logo
Výlet na motorce

Dovolená na motorce a cestovní pojištění

5. 7. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

Jistota cestovního pojištění

Základem pro cestu do zahraničí je cestovní pojištění. To kryje rizika spojená s náhlým úrazem, onemocnění a další. Mimo to v něm klienti mají přístup k nonstop asistenci v češtině při řešení problémů v zahraničí. Cestovní pojištění se tedy určitě vyplatí i pro motorkáře.

Základní cestovní pojištění kryje tato rizika:

  • ambulantní ošetření u lékaře,
  • léky a zdravotnický materiál,
  • hospitalizaci,
  • lékařsky neodkladnou péči,
  • převoz nemocného do ČR,
  • převoz tělesných ostatků do ČR,
  • zubní ošetření k odstranění akutní bolesti.



Pojišťovny klientům hradí běžnou cenu za lékařské výlohy v tuzemsku. Lékař ve zdravotním zařízení má ale povinnost pacienta ošetřit stejně jako místní pojištěnce. Přesto náklady na léčbu v zahraničí přesahují ty v Čechách.

K cestovnímu pojištění na dovolenou lze sjednat i další připojištění:

  • úrazové pojištění,

  • pojištění cestovních zavazadel,

  • pojištění odpovědnosti za škodu,

  • pojištění storna zájezdu a další.


Co kryje cestovní pojištění na motorku

Dovolená na motorce je z pohledu pojišťoven jiná než v osobním automobilu. Některé pojišťovny považují cestování na motorce za adrenalinový sport, a proto je třeba sjednat další připojištění. Tyto možnosti často uvidíte přímo v nabídce při kalkulaci pojištění.

Předpoklad nebezpečné a rychlé jízdy považuje většina motorkářů za předsudek, podle statistik ale řidiči motocyklů bourají častěji a případná zranění jsou vážnější. Z pohledu cestovního pojištění tak platí jiné sazby.

Cestovní pojištění na motorku musí zahrnovat rizika týkající se motorkářů. Za optimum pro plnění zdravotních výloh se považuje 3,5 mil. Kč pro Evropu a 10 mil. pro svět. Mimo to se vyplatí pojistit i další rizika:

  • pojištění zavazadel,

  • úrazové pojištění posádky.



Jestliže vám nevyhovuje cestovní pojištění pro motorkáře, nabízí se možnost havarijního pojištění.

Je cestování na motorce rizikové?

K dovolené na motorce přistupují pojišťovny různě. Některé samotné cestování na motorce považují za rizikový sport. Jiné rozlišují kubaturu motocyklu – to hraje roli například při půjčení slabého skútru v Asii.

Důležité při cestování na motorce je připojištění zavazadel. To má také svoje specifika. Většina pojištění se vztahuje na krádež v době od 22:00 do 6:00 ze zajištěného zavazadlového prostoru. Motokufry a tankvaky bývají z pojištění vyloučené a je třeba jejich připojištění.

Půjčení motorky v zahraničí

Jak a kde si půjčit motorku v zahraničí? Většina výpůjček jednostopých strojů se týká asijských skútrů. Provoz v Asii s sebou nese specifika a s příkladným dodržováním dopravních předpisů jako v Čechách se setkáme jen výjimečně.

Při půjčení motorky v zahraničí se vyplatí mít sjednané cestovní pojištění, které pokryje i škody na majetku třetích osob. Některé půjčovny nabízejí také vlastní pojištění, zde si ale dejte pozor na výši plnění, spoluúčast a vyloučená rizika.

Vhodná varianta pojištění motorky na dovolené je Full Coverage pojištění. To kryje všechna, případně většinu rizik, a disponuje nulovou spoluúčastí. Jistota odborné pomoci a plnění pojistky je ovšem vykoupena vyšší cenou.

Kolik stojí půjčení motorky v zahraničí?

V Evropě za den výpůjčky řidiči zaplatí přibližně 50 € v závislosti na typu stroje. V asijských zemích se cena pohybuje levněji – půjčení motorky v Thajsku stojí přibližně 100 Kč na den.

K ceně zapůjčení motocyklu v zahraničí přičtěte i další výlohy. Někdy mají půjčovny limitovaný nájezd kilometrů a za každý navíc si připlatíte. Půjčovny vyžadují také složení kauce či blokaci peněz na kartě v hodnotě až několika tisíc korun. Podmínkou bývá i držení mezinárodního řidičského průkazu a věk alespoň 21 let.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Výluky z cestovního pojištění na motorce

U každého pojištění se setkáme s možnými výlukami. Kvůli nim se dovolená na motorce rychle stane noční můrou a vyjde vás pořádně draho. Na co si dát při dovolené na motorce pozor?

Cestovní pojištění na motorku často nekryje pojištění odpovědnosti za provoz vozidla. Jinými slovy – pokud způsobíte nehodu, většina výloh je na vás (pojišťovna za vás ale prostřednictvím asistence vyřeší alespoň všechny náležitosti).

Složitější je to také se zavazadly. Ta musejí být umístěna v zavazadlovém a zabezpečeném prostoru a neměla by být zvenčí viditelná. To vše musí řidič při případné krádeži prokazovat. Některé pojišťovny nehradí odcizení drahé elektroniky jako notebook, fotoaparát či mobilní telefon.

Co s sebou na motodovolenou?

Pokud jste někdy cestovali na motorce, zajisté nám dáte za pravdu, že se při balení věcí musíte pořádně uskromnit. Cestování na motorce ve dvou je pak ještě větším oříškem. Doporučujeme brát s sebou opravdu jen to nejnutnější:

  • doklady, peníze, platební karty, mobil, navigace
  • osobní hygienické potřeby a léky, ručník,
  • sluneční a dioptrické brýle,
  • spodní prádlo a lehčí oblečení pod kombinézu, tenisky,
  • kombinézu, chrániče, motoboty,
  • plavky a pantofle,
  • a pokud kempujete, tak stan, spacák, karimatku.


O moc víc toho opravdu potřebovat nebudete.

Jaký řidičák na jakou kubaturu

Výběr správného řidičského oprávnění závisí na kubatuře motocyklu či skútru.

  • Pro motorky s objemem motoru do 125 cm³ a výkonem do 11 kW postačí řidičský průkaz skupiny A1, který lze získat od 16 let.

  • Pro stroje s objemem do 35 kW je potřeba skupina A2, dostupná od 18 let.

  • Plný řidičský průkaz skupiny A, který umožňuje řídit jakýkoliv motocykl bez omezení výkonu, lze získat od 24 let nebo od 20 let s dvouletou praxí se skupinou A2.

Motorka nebo skútr?

Při rozhodování mezi motocyklem a skútrem je třeba zvážit účel jejich používání. Skútry jsou ideální pro městské prostředí a krátké cesty, díky své snadné ovladatelnosti a nízkým nákladům na provoz. Velmi oblíbené jsou v Asii.

Naopak motocykly nabízejí větší výkon a pohodlí pro dlouhé vzdálenosti a cestování.

Pokud se chystáte na závody nebo jiné extrémní sporty - nezapomeňte na speciální pojištění, které pokryje rizika spojená s adrenalinovými aktivitami, jelikož standardní pojištění často takové situace nepokrývá.

Alkohol za volantem ve světě

Česká republika netoleruje alkohol za volantem, ani za řídítky motorky. Jiné státy k nízké hladince ale přistupují různě. Dovolená na motorce tak pro řidiče nemusí být týdenním kurzem abstinence – někde si dají i malé pivo na žízeň.

ZeměStandardní toleranceTolerance u začátečníků

Bulharsko

0,5

0,5

Francie

0,5

0,2

Chorvatsko

0,5

0,0

Itálie

0,5

0,0

Maďarsko

0,0

0,0

Malta

0,8

0,8

Polsko

0,2

0,2

Portugalsko

0,5

0,2

Řecko

0,5

0,2

Španělsko

0,5

0,3


Podotýkáme ale, že v případě naměřené hladiny alkoholu končí většina pojistných plnění. Jízda na motorce navíc vyžaduje plné soustředění – mnohem větší než na čtyřech kolech. Proto raději malé pivo na cestě zvažte, ať se pro vás cestování na motorce nestane nepříjemným zážitkem.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|Hana Fabianová
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.