epojisteni logo
clovek-za-stolem-a-ikona-letadla

Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

31. 5. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

Co jsou storno poplatky a kdy se platí

Pokud zrušíte naplánovaný zájezd zakoupený u cestovní kanceláře či agentury, bude vám naúčtován tzv. storno poplatek. Jde o peníze, které si zprostředkovatel zájezdu ponechá, i když nakonec nikam neodcestujete. Storno zájezdu slouží cestovní kanceláři k pokrytí nákladů spojených s vytvořením a zrušením vaší rezervace.

Výše storno poplatků se odvíjí od doby, kdy dovolenou zrušíte. Čím blíže k datu odjezdu, tím méně peněz vám zprostředkovatel zájezdu vrátí – protože má jen málo času na hledání vašeho „náhradníka“. Storno poplatky si účtují také společnosti, které zajišťují výhradně dopravu, tedy typicky aerolinky nebo autobusoví dopravci.

Pojištění storna letenky

Před placením storno poplatku vás ochraní dobře zvolené cestovní pojištění. Při jeho sjednání si ale zkontrolujte, jakou část nákladů pojišťovna vyplácí. Například pojištění storna letenek se často vztahuje jen na cenu samotné letenky – nikoliv na letištní taxy nebo palivové příplatky, které jsou v celkové částce zahrnuty. Od pojišťovny poté dostanete jen část uhrazené sumy.

U storna letenky po vás bude pojišťovna požadovat potvrzení o stornování a platbě storno poplatku. Tyto dokumenty ale někdy nemusíte mít k dispozici. Pokud vás nemoc skolí na poslední chvíli v noci před odletem, storno u letecké společnosti již neprovedete. Místo storna letenky pak jde spíše o nevyužitý let. Nicméně některé aerolinky vám v těchto situacích vystaví potvrzení, že jste na let nenastoupili. Tento dokument spolu s potvrzením od lékaře o nemožnosti cestování by vám k úspěšnému jednání s pojišťovnou měl stačit.

Alternativou k pojištění storna letenky jsou doplňkové služby aerolinek. Například u Wizz Airu si můžete připlatit Wizz Flex, který vám umožní bezplatnou změnu nebo zrušení letu až do 3 hodin před odletem. Za Wizz Flex zaplatíte v závislosti na letu 5–25 eur/osobu. S podobnými službami ale samozřejmě nemáte krytá další rizika, na která se vztahuje cestovní pojištění.

Jak spočítat cenu pojištění storna

Na kolik pojištění storna vyjde? Podívejme se na modelový příklad mladého páru, který si během července zaplatil týdenní dovolenou v rámci Evropy. Za základní cestovní pojištění s limity léčebných výloh do cca 5 milionů Kč by pár zaplatil zhruba 400–500 Kč. V těchto relacích lze pořídit například pojištění Axa Basic, Uniqa Standard nebo produkt Na cesty od Slavia pojišťovny.

S připojištěním storno poplatku cena pojištění vzroste na přibližně 1 900 Kč (při ceně zájezdu ve výši 50 000 Kč). Za tuto cenu může mít pár třeba vylepšené cestovní pojištění Axa Basic, které v případě storna pokryje všechny reálné náklady požadované cestovní kanceláří či dopravcem při spoluúčasti 20 %.

Při zrušení zájezdu několik dnů před odjezdem si cestovní kanceláře obvykle již ponechávají 100 % z konečné ceny zájezdu. Mladý pár by tak díky pojištění dostal ze zaplacených 50 000 Kč zpět 80 %, tedy 40 000 Kč. Bez pojištění storna by přišel o celou částku.

Na kolik by vyšlo cestovní pojištění s pojištěním storna ve vašem případě? Srovnejte si nabídky v naší online kalkulačce.

Pojištění storna ubytování

Pojištění storna se hodí i ve chvíli, kdy si předem hradíte pouze ubytování. Jde o scénář, který často nastává například při cestování autem do Chorvatska. Tamní ubytovatelé logicky požadují nějakou garanci, že skutečně přijedete. Vy proto ubytování nebo alespoň jeho část musíte zaplatit předem. Bez pojištění storna ubytování riskujete, že o tyto peníze přijdete.

Pokud pojištění storna nesjednáváte na veškeré náklady, ale na konkrétní částku, nezapomeňte si zvolit produkt pokrývající celkovou cenu ubytování – nikoliv jen zálohu. Záloha na ubytování totiž nemusí automaticky odpovídat storno poplatku. I když máte zaplacenou zálohu a ubytování zrušíte, stále můžete být ze strany ubytovacího zařízení vyzváni k doplacení zbylé částky. Vždy záleží na konkrétních podmínkách ubytování. Proto si při rezervaci raději vyžádejte podrobné informace o případném stornu. Pojištění storna ubytování vám přijde vhod i při cestách po ČR, kdy nocleh tvoří většinu dovolenkových nákladů.

Náš tip

Při plánování výletu hledejte ubytování, které můžete zdarma zrušit ještě několik dní před plánovaným příjezdem. Podobné nabídky si snadno vyfiltrujete například na Booking.com a dalších rezervačních portálech. Ubytování pak můžete bezplatně zrušit nejen při onemocnění, ale také kvůli špatnému počasí nebo náhlé změně plánů.

Pojištění storna zájezdu

Pojištění storna zájezdu se dá z pohledu rizik označit za nejdůležitější. V rámci zájezdu máte obvykle zajištěnou dopravu i ubytování. Storno poplatky se proto běžně pohybují v desítkách tisíc Kč. Cestovní kanceláře dnes svým klientům standardně nabízí cestovní pojištění včetně pojištění storna zájezdu. Můžete si ho zakoupit rovnou se zájezdem, většinou vás ale vyjde dráž než u pojišťovny.

Jestli si cestovní pojištění plánujete sjednat tímto způsobem, vždy si pečlivě prostudujte podmínky pojistné smlouvy. Cestovní kanceláře jsou jen zprostředkovatelem pojištění – podmínky určuje pojišťovna, u které je pojištění sjednané. V případě storna budete vše řešit napřímo s pojišťovnou, cestovní kanceláře vám v tomto ohledu většinou nijak nepomohou. Proto se spíše než radami pracovníků cestovní kanceláře řiďte písemnými smluvními podmínkami. Pokud se vám nezdají výhodné, sjednejte si cestovní pojištění napřímo u některé z mnoha pojišťoven na trhu.

Pojištění storna zájezdu: Srovnání

Která pojišťovna nabízí nejvýhodnější cestovní pojištění? Podívejte se do naší online kalkulačky. Pomocí filtrů si snadno zobrazíte nabídky s pojištěním storna zájezdu.

Na co se pojištění storna nevztahuje

U pojištění storna zájezdu či letenek si nezapomeňte prostudovat výluky z pojistného plnění – tedy situace, kdy vám pojišťovna žádné peníze nevyplatí. Pojištění storna se obvykle nevztahuje na:

 • náhlou ztrátu zaměstnání,

 • nepřidělení dovolené v požadovaném termínu,

 • nezískané vízum,

 • nemoc či úraz, který byl pojištěnému znám v době uzavření pojistné smlouvy,

 • nemoc či úraz způsobený požitím alkoholu nebo jiných návykových látek,

 • zdravotní komplikace po výkonech v oboru plastické chirurgie

 • těhotenství a zdravotní komplikace s ním související,

 • nepříznivou geopolitickou, klimatickou, ekologickou či epidemiologickou situaci v cílové destinaci.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?