epojisteni logo

Tipy na dovolenou ve Francii

  • Užijte si rozmanitou dovolenou s výborným jídlem

  • Vyrazte na týden nebo jen na prodloužený víkend

  • Vyberte si správné cestovní pojištění od 14 Kč/den

5 důvodů, proč na dovolenou do Francie


Světoznámé památky

Od ikonické Eiffelovy věže přes velkolepý Louvre až po zámky v údolí Loiry. Francie nabízí historické poklady pro milovníky umění a architektury.


Vyhlášená gastronomie

Francouzská kuchyně je proslulá po celém světě. Ochutnejte autentické croissanty, sýry, vína a pravé šampaňské přímo v zemi jejich původu.


Rozmanitá krajina

Písečné pláže Azurového pobřeží, zasněžené vrcholky Alp nebo malebné vinice v Burgundsku? Všude ve Francii najdete úchvatnou přírodní scenérii.


Romantická atmosféra

Ať už jde o procházku po pařížských bulvárech, piknik v Provence nebo plavbu po Seině, Francie je synonymem pro romantiku a eleganci.

Kulturní život

Festivaly, módní přehlídky, muzea, galerie a kavárny. Francie pulzuje kulturou a nabízí nekonečné možnosti pro kulturní vyžití, zábavu a nakupování.



Kdy se vydat na dovolenou do Francie

Bez ohledu na roční období, Francie má vždy co nabídnout. Počasí se může lišit podle regionu, od středomořského na jihu po chladnější kontinentální na severu a východě. Chladné klima panuje ve Francouzských Alpách, jejichž vrcholky dosahují přes 4 000 metrů.

Jaro je ideální čas na návštěvu měst a venkova – převažují příjemné teploty a není zde tolik turistů. Parky v Paříži i zahrady ve Versailles jsou v plném květu. Užijete si také prohlídky vinařských oblastí a zámků v údolí Loiry. V květnu se koná filmový festival v Cannes. Obdobné počasí je na podzim, který navíc přeje gurmánským zážitkům, třeba během vinobraní v Bordeaux a Burgundsku.

Léto je nejpopulárnější, ale zároveň nejrušnější sezóna. Vydejte se na dovolenou k moři na Azurové pobřeží. V červenci kvetou levandulová pole v Provence. V Paříži je zbytečně horko a rušno, a tak se jí raději vyhněte. Na zimu si naplánujte dovolenou na horách ve Francii. V čase Adventu se vydejte na vánoční trhy v Alsasku.

Nejlepší destinace ve Francii

pariz-kolotoc
Paříž

Hlavní město láká na světoznámé památky: Eiffelova věž, Louvre nebo Notre-Dame. Najdete tu nekonečné možnosti pro umění, kulturu a romantiku.

Provence

Malebný region s levandulovými poli, olivovými háji a středověkými vesničkami. Navštivte Avignon s Papežským palácem nebo malířské městečko Arles.

Azurové pobřeží

Přepychová Francouzská riviéra nabízí sluncem zalité pláže, luxusní letoviska jako Saint-Tropez a Cannes nebo elegantní Monte Carlo.

Údolí Loiry

Oblast proslula nádhernými renesančními zámky jako Chambord a Chenonceau. Projeďte ji na kole a užijte si historii a architekturu plnými doušky.

Bordeaux

Světoznámá vinařská oblast vás uchvátí nejen výborným vínem. Za návštěvu stojí i staré město v Bordeaux, městečko Saint-Émilion a největší písečná duna.

Mont Saint-Michel

Ikonický ostrovní klášter, který při přílivu vypadá, jako by se vznášel nad mořem. Spojte jeho prohlídku s návštěvou divokých útesů a pláží v Normandii.

Chamonix

Alpské středisko pod Mont Blancem nabízí špičkové lyžování v zimě a turistiku v létě. Lanovka na Aiguille du Midi vás vyveze až do výšky 3 842 m n. m.

Alsasko

Region na východě Francie propojuje německou a francouzskou kulturu. Navštivte půvabný Štrasburk a malebné vinařské vesničky Colmar nebo Ribeauvillé.



Aktivity a zážitky – co dělat ve Francii

  • turistika a horolezectví ve Francouzských Alpách a Pyrenejích

  • lyžování a snowboarding ve střediscích Chamonix, Val d'Isère nebo Val Thorens

  • plavby po Seině v Paříži nebo po kanálech v Burgundsku

  • prohlídky muzeí Louvre, Orsay, Centre Pompidou, MUCEM

  • návštěvy zámků v údolí Loiry a středověkých hradů Château de Carcassonne, Château de Foix

  • relaxace a koupání na plážích Azurového pobřežá

  • cyklistika po vinařských stezkách v Burgundsku, Bordeaux a Alsasku

  • ochutnávky vín a šampaňského v proslulých vinařských oblastech

  • surfování na plážích v Biarritzu a windsurfing v Hyères

  • rafting, canyoning a lezení v kaňonu Verdon

  • festivaly a sportovní akce – festival v Cannes, Tour de France, karneval v Nice

  • adventní trhy ve Štrasburku a dalších městech Alsaska

  • wellness pobyty v lázeňských městech Vichy a Évian-les-Bains



Na rizikové sporty potřebujete připojištění

Nenechte si ve Francii ujít výjimečné zážitky – rafting, canyoning nebo surfování. Jen myslete na to, že běžné cestovní pojištění se na tyto aktivity nevztahuje. Sjednejte si připojištění rizikových sportů a vrhněte se do dobrodružství po hlavě.



Tipy na ubytování ve Francii

  • Francie nabízí širokou škálu ubytovacích možností, ale nedoporučujeme rezervovat si nejlevnější hotely, a to zejména ve velkých městech. Obvykle to značí, že se hotel nachází v pochybné čtvrti. V posledních letech se hotely v Paříži potýkaly také s výskytem štěnic. Proto si důkladně čtěte recenze a nenechte se nalákat jen na nízkou cenu.

    Na Azurovém pobřeží najdete luxusní hotely a dovolená ve Francii u moře obvykle vyjde o dost dráž než v ostatních středomořských destinacích. České cestovní kanceláře ani nenabízí dovolenou ve Francii s all-inclusive.

    Pro autentický zážitek na venkově vyzkoušejte „chambres d'hôtes“ (obdoba B&B) nebo „gîtes“ (venkovské chatky). V létě můžete přespat v mnoha kempech, které se nachází u pobřeží i v horských oblastech.

    Pokud se vám nechce řešit starosti s ubytováním, můžete si zakoupit dovolenou ve Francii u moře s cestovní kanceláří nebo poznávací zájezdy s průvodcem.

Jak dlouho se letí do Francie


Praha – Paříž

1:40


Praha – Marseille

2:00


Praha – Bordeaux

2:15


Praha – Nice

1:50

Praha – Nantes

2:15



Do Francie se nejrychleji dopravíte leteckypřímé lety z Prahy do Paříže nabízí Ryanair, Vueling, Transavia, Smartwings nebo Air France. V Paříži si můžete vybrat ze dvou letišť – letiště Charles de Gaulle nebo letiště Orly. Přímým letem z Prahy lze letět také do Marseille, Bordeaux, Nice nebo Nantes. Jestliže se chystáte na sever Francie, je dobré zvážit i bruselské letiště a letiště Charleroi v Belgii.

Do Francie můžete vyrazit i vlakem nebo autobusem. Nejrychlejší způsob představují vlaky TGV. Když si jízdenku rezervujete s předstihem, může být až o polovinu levnější. Jízdenky na běžné vlaky zakoupíte i přímo na nádraží, ale také u nich se vyplatí včasná rezervace. Autobusovou dopravu nabízí společnosti Flixbus nebo Ouibus. Pro dopravu po městech použijte sdílená jízdní kola, která si snadno zapůjčíte přes mobilní aplikaci.

Na dovolenou do Francie se můžete vydat autem, ale počítejte se zdlouhavější a dražší cestou. Za dálnice se platí mýtné a cena pohonných hmot je oproti ČR cca o 20 % vyšší. Jestli chcete ušetřit a nemáte plné auto, můžete svou jízdu nabídnout na serveru pro spolujízdu BlaBlaCar, nebo se naopak s někým svézt.


Na letecký víkend do Paříže? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Ani v rámci Evropy by vám nemělo chybět cestovní pojištění. Ochrání vás před vysokými účty za zdravotní péči, když onemocníte nebo se zraníte. Přitom na poznávací zájezd do Paříže na 3 dny ho pořídíte už od 42 Kč.



Na co si dát pozor při dovolené ve Francii

1

hrozba teroristických útoků

2

krádeže a přepadení

3

stávky

4

vysoké pokuty

  • Ve Francii platí už několik měsíců nejvyšší stupeň bezpečnostní hrozby a varování před teroristickými útoky. V zemi jsou zvýšená bezpečnostní opatření, která se ještě zpřísní v souvislosti s olympiádou v Paříži. Buďte obezřetní, mějte pod dozorem své věci a upozorněte policii na opuštěná zavazadla.

  • V turistických atraktivních lokalitách počítejte se zvýšenou možností krádeží a přepadení. Časté jsou krádeže věcí ponechaných bez dozoru na pláži nebo v autě. Obezřetní buďte v davech lidí a na zahrádkách restaurací. Nedoporučuje se přespávat v karavanech a autech na odpočívadlech a čerpacích stanicích zejména na jihu Francie. Zloději používají uspávací plyn a snadno auto vykradou.

  • Ve Francii vás můžou nepříjemně překvapit také stávky ať už v dopravě nebo na benzinových stanicích. Vyhýbejte se demonstracím, ve Francii se snadno zvrhnou v násilnosti. Kromě stávek vás můžou zdržet zácpy na dálnici a policejní kontroly. Pokuty za rychlost jsou velmi vysoké a musíte je uhradit na místě v hotovosti.



Nejčastější komplikace a úrazy ve Francii

Řada turistů míří do Francie za aktivní dovolenou, a s tím je spojené riziko úrazů. Francouzské Alpy rozhodně nejsou Krkonoše, ve Francii najdete dokonce 4 vrcholy vyšší než 4 000 metrů. Vysokohorská turistika vyžaduje zkušenosti a patřičné vybavení. I běžná turistika do hor ale skýtá rizika, například kvůli rychlé změně počasí a propadům teplot, bouřkám nebo zbytkům sněhu. Hrozí nebezpečí uklouznutí, pádů z exponovaných úseků i zásah bleskem.

Během zimní sezóny se stane spoustu úrazů při lyžování a snowboardingu. U lyžařů vedou zranění vazů v koleni a poranění ramen nebo paží při pádu. Snowboardisté nejčastěji řeší zlomené nebo naražené zápěstí, kterým se snaží zbrzdit pád. Asi každý desátý úraz na svahu se týká poranění hlavy, helma tedy nesmí chybět dětem ani dospělým. K úrazům často dochází také kvůli kolizi s jiným lyžařem, což se ve Francii může snadno stát kvůli vysokému počtu lyžařů. Provoz na sjezdovkách houstne hlavně v únoru.



Na lyže do Francie mimo sjezdovky? Jedině s připojištěním

Baví vás spíš jízda ve volném terénu než na sjezdovce? Francie nabízí nekonečné možnosti jízdy v prašanu, ale rozhodně nepodceňujte lavinové nebezpečí. Nesmí vám chybět ani správné cestovní pojištění s připojištěním rizikových sportů.



Cestovní pojištění do Francie

Před každou cestou do Francie si sjednejte cestovní pojištění. Za zdravotní péči se hradí spoluúčast a v Alpách někdy bývají jen soukromé kliniky – takové ošetření vám modrá kartička pojištěnce neuhradí. Podívejte se na modelový příklad ceny cestovního pojištění pro jednotlivce a rodinu.

Cestovní pojištění do Francie na 7 dní
Léčebné výlohyOdpovědnostÚrazZavazadlaCena pro jednotlivceCena pro rodinu*

AXA Dovolená letadlem

500 000 000 Kč

25 000 000 Kč

1 000 000 Kč

60 000 Kč

560 Kč

2 026 Kč

Slavia Letní dovolená

10 000 000 Kč

2 000 000 Kč

400 000 Kč

15 000 Kč

218 Kč

632 Kč

UNIQA Mini

4 000 000 Kč

1 000 000 Kč

100 000 Kč

-

98 Kč

245 Kč

Union Standard

neomezeně

2 500 000 Kč

600 000 Kč

-

226 Kč

904 Kč

Zdroj: srovnání nabídek pojišťoven z ePojisteni.cz, 11.07.2024 * Rodina se skládá ze 2 dospělých a 2 dětí do 6 let. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku.



Cestovní pojištění do Francie klidně 5 minut před odletem

Už jste na letišti a teprve jste si vzpomněli na cestovní pojištění? Nevadí, s naší kalkulačkou zvládnete sjednání během 5 minut.


Co si připojistit na dovolenou ve Francii

  • pojištění rizikových sportů

  • úrazové pojištění

  • pojištění odpovědnosti

  • pojištění zavazadel


Většina pojišťoven zahrnuje lyžování a snowboarding na sjezdovkách do běžných sportů, ale pro jízdu v prašanu budete potřebovat připojištění rizikových sportů. Stejně tak pro vysokohorskou turistiku, lezení nebo surfování. Navíc se můžete pojistit pro případ trvalých následků nebo smrti úrazem pomocí úrazového pojištění. Pokud srazíte jiného lyžaře, pomůže vám pojištění odpovědnosti.

Vzhledem k vyšší kriminalitě ve Francii zapřemýšlejte o pojištění zavazadel. Dejte si ale pozor na přesné podmínky. Obvykle musí být zavazadla umístěna v kufru auta (nesmí být viditelná) a pojištění se nevztahuje na události mezi 22:00 a 6:00. Také na pokoji musíte zavazadla pečlivě zamknout, aby pojištění platilo.


Francouzská pravidla a místní zvyky

Do města bez auta
Paříž je zónou s omezeným provozem motorových vozidel a parkování se velmi prodraží. Zaparkujte raději na okraji.
Zkuste to francouzsky
Francouzi neradi mluví cizími jazyky, přestože je ovládají. Získáte je na svou stranu, když se naučíte pár francouzských slov.
Nechte se usadit
Při vstupu do restaurace si nesedejte sami na vybrané místo, ale počkejte, až vás číšník uvede ke stolu.
Nenechte se napálit
V Paříži můžete narazit na spoustu podvodníků a turistických pastí. Vygooglete si předem „tourist scam in Paris“.

Čtěte náš blog a zjistěte víc

  • 09. září 2024|
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.