epojisteni logo

Tipy na dovolenou v Portugalsku

  • Slunečné dny v létě i zimě

  • Celoroční letecké spojení z Prahy

  • Cestovní pojištění za 200–300 Kč/týden



Proč si vybrat Portugalsko

Historická města, exotické ostrovy, dlouhé pobřeží Atlantského oceánu a až 300 slunečných dnů v roce. Není divu, že počet turistů v Portugalsku každoročně narůstá. Krásy místní krajiny jezdí stále častěji objevovat i Češi. V porovnání s jinými zeměmi v západní Evropě je Portugalsko láká také nižšími cenami.


Historické památky


Madeira a Azory


Slunný jih země


Surfování v Atlantiku

Cenová dostupnost

Nejlepší destinace v Portugalsku

Lisabon

Hlavní město Portugalska okouzlí návštěvníky úzkými uličkami, historickými tramvajemi a výhledy na řeku Tejo, která se hned za Lisabonem vlévá do Atlantiku. Symbolem města je Belémská věž připomínající slavnou éru portugalských mořeplavců.

Porto

Druhé největší město Portugalska se proslavilo zejména svým vínem. Sklenku portského si nejlépe vychutnáte na překrásném nábřeží řeky Douro. Na následnou procházku se nezapomeňte pohodlně obout, Porto je velmi kopcovité.

Madeira

Perla Atlantiku a ostrov věčného jara. Příjemné klima dělá z Madeiry celoroční destinaci. Na své si zde přijdou milovníci pěší turistiky, kteří ocení trasy podél proslulých levád – tradičních zavlažovacích kanálů.

Azory

Portugalské souostroví uprostřed Atlantského oceánu nadchne nedotčenou přírodou a klidnou atmosférou. Při přesunech trajekty mezi jednotlivými ostrovy můžete s trochou štěstí zahlédnout delfíny či velryby. Na Azorech se nachází také nejvyšší hora Portugalska Ponta do Pico (2351 m n. m.).

Coimbra

Univerzitní město v centrální části Portugalska na vás dýchne historickou atmosférou. Jednou z hlavních atrakcí Coimbry je zvonice místní univerzity, která je prý vidět z každého místa ve městě.

Nazaré

Ideální místo pro milovníky oceánu. Původně rybářská vesnička je dnes Mekkou extrémních surfařů. Ti do Nazaré vyráží v zimním období, kdy se na pobřeží tvoří až 30metrové vlny.

Sintra

Pohádkové město v kopcích nedaleko Lisabonu. Návštěvníci do Sintry míří především kvůli maurskému hradu, barevným palácům a krásným zahradám. Výjimečnost místa dokazuje i zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Algarve

Turisticky oblíbený region na jihu Portugalska. Hlavním městem oblasti je Faro. Algarve potěší slunečnými dny po celý rok a dlouhými plážemi se zlatým pískem. Z místních útesů se otevírají dechberoucí výhledy na nekonečný oceán.

Portugalsko: Dovolená bez zbytečných výdajů

Před dovolenou v Portugalsku si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Ochrání vás před nečekanými výdaji za lékařské ošetření, ztrátou zavazadel nebo poplatky za storno zájezdu.



Kdy je nejlepší jet do Portugalska

Počasí v Portugalsku je poměrně rozmanité. Termín cesty si zvolte s ohledem na plánované aktivity. Na pobřeží vás v letních měsících čekají teploty okolo 30 °C a jasná obloha téměř každý den. Ve vnitrozemí jsou teploty ještě vyšší. K objevování měst a památek je proto vhodnější spíše jaro či podzim. Na Madeiře panuje celoročně příznivé počasí s teplotami mezi 15–25 °C. V zimě ale počítejte s větším množstvím srážek. Totéž platí pro portugalské souostroví Azory, kde si pobyt nejvíce užijete od června do října.

Pokud do Portugalska míříte na dovolenou k moři, buďte připraveni na chladnější vodu. Atlantský oceán nedosahuje takových teplot jako například Středozemní moře. Nejpříjemnější koupání na vás čeká v Algarve, kde se teplota vody v létě pohybuje okolo 20 °C.


Náš tip

Bez ohledu na termín cesty nezapomeňte na dovolené v Portugalsku ochutnat pastel de nata – koláček plněný žloutkovým krémem. Narazíte na něj snad v každé portugalské pekárně, ale ten originální ochutnáte jen v Pastéis de Belém v Lisabonu. Nejspíš ale strávíte nějaký čas ve frontě. Slavná pekárna prodá až 20 000 koláčků denně.


Jak dlouho se letí do Portugalska

Celoroční letecké spojení na lince Praha–Lisabon zajišťuje TAP Air Portugal. Na Madeiru a sezónně i na Azory létají také Smartwings. Letenky obou společností jsou ale ve srovnání s nízkonákladovými aerolinkami výrazně dražší. Cestovatelům se proto často vyplatí letět z Vídně, Krakova nebo Norimberku. Zpáteční letenky z těchto letišť do pevninské části Portugalska se dají sehnat již okolo 2 000 Kč. Letenky na Azory či Madeiru začínají zhruba na dvojnásobku. V hlavní sezóně nabídku rozšiřují charterové lety cestovních kanceláří.



Praha – Porto

3 hodiny a 20 minut


Praha – Lisabon

3 hodiny a 35 minut


Vídeň – Faro

3 hodiny a 45 minut


Praha – Funchal (Madeira)

4 hodiny a 30 minut

Praha – Ponta Delgada (Azory)

5 hodin a 30 minut

Na co si dát pozor při dovolené v Portugalsku

1

Drobné krádeže

2

Lesní požáry

3

Úpal, úžeh


Návštěvy Portugalska se nemusíte obávat, jde o bezpečnou zemi s nízkou úrovní kriminality. Stejně jako v jiných státech je nutné počítat s kapsáři v turistických oblastech. Své cennosti a další osobní věci proto nespouštějte z dohledu a nenechávejte je v zaparkovaném autě. Vyšší kriminalita je typická také pro některá sídliště v Lisabonu či Portu. Turisté ale většinou nemají důvod se do těchto oblastí vydávat.

V létě si dejte pozor na silné slunce a vysoké teploty. Zejména ve vnitrozemí se mohou vyšplhat vysoko přes 30 °C. Výjimečné nejsou ani lesní požáry. V době přetrvávajícího sucha se proto raději vyhýbejte rizikovým oblastem a sledujte místní zpravodajství.


Nejčastější komplikace a úrazy v Portugalsku

  • Za potížemi turistů na dovolené v Portugalsku často stojí nedostatečná ochrana před horkem a slunečním zářením. Úpal, úžeh nebo spáleniny od slunce ale obvykle vyřešíte sami za pomoci běžných prostředků z cestovní lékárničky. Další riziko představují dopravní nehody. Vyplývají spíše z neznalosti místního prostředí či jízdy v zapůjčených vozidlech. Doprava na silnici je dobře organizovaná a srovnatelná s provozem v ČR.

  • Pokud jste si v Portugalsku naplánovali aktivní odpočinek, nepodceňujte riziko úrazů. Výlety vždy přizpůsobte svým schopnostem a vybavení. K úrazům dochází hlavně na horských túrách nebo během vodních sportů.

Věděli jste?

V Portugalsku neexistují dálniční známky, za průjezd jednotlivých úseků platíte mýtné. Maximální povolená rychlost na dálnici činí 120 km/h.

Cestovní pojištění do Portugalska

Portugalsko je součástí EU. Na základě průkazu EHIC (modrá kartička) máte nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé – tedy i se stejnými poplatky a mírou spoluúčasti. Vhodnější ochranu vám zajistí komerční cestovní pojištění, které na rozdíl od průkazu EHIC kryje také ošetření v soukromých zařízeních či repatriaci. Cestovní pojištění do Portugalska si sjednáte zhruba za 200–300 Kč/týden.

PojištěníCena pro 1 osobu na týdenCena pro 2 dospělé s 1 dítětem na týden

Axa Basic

210 Kč

578 Kč

Slavia pojišťovna: Na cesty

248 Kč

620 Kč

Union Standard

258 Kč

774 Kč

Zdroj: Online kalkulačka ePojisteni.cz, červenec 2024



Co si připojistit na dovolenou v Portugalsku

Před sjednáním pojištění si zkontrolujte, co daný produkt kryje. V základním balíčku pojištění nejsou rizikové sporty, do kterých spadá například surfování, jízda na vodním skútru či jachting. Podobné aktivity si většinou musíte připojistit. Každá pojišťovna rozděluje sporty jinak, musíte si tedy prostudovat příslušné smluvní podmínky. Z dalších volitelných připojištění vám na dovolené v Portugalsku může přijít vhod:


  • pojištění odpovědnosti („pojistka na blbost“),

  • pojištění právní ochrany,

  • pojištění storna zájezdu či letu,

  • pojištění ztráty, poškození a zničení zavazadel,

  • rozšíření asistenčních služeb.



Portugalská pravidla a místní zvyky

Specifická nařízení:
Dejte si pozor na specifika v lokální legislativě. V Portugalsku je například zakázáno držení pepřových sprejů i jejich dovoz. Vysokými sazbami odnětí svobody se trestá i přechovávání, distribuce a prodej drog.
Silná víra:
Portugalsko je silně nábožensky založené, ke katolické víře se hlásí více než 80 % obyvatelstva. Na cestách respektujte místní zvyklosti a při vstupu do náboženských objektů buďte adekvátně oblečení.
Země tří F:
Fotbal, fado (místní hudební styl) a Fátima – významné poutní místo. Tři pilíře, které měly v kdysi autoritářském Portugalsku přispět k poslušnosti obyvatelstva. Nutno říct, že všechna tři F hrají v portugalské společnosti významnou roli dodnes.

Čtěte náš blog a zjistěte víc

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.