Vízová povinnost pro Čechy: Kam se bez víz nedostanete?

Vízová povinnost pro Čechy: Kam se bez víz nedostanete?

visa

O vízum se nemusíte vůbec starat, cestujete-li po Evropské unii. Potřeba není ani cestovní pas, vystačíte si s platným občanským průkazem. Mimo EU je však potřebný nejen cestovní pas, ale občas také vízum. V některých případech je dokonce nutné jet do zahraničí i kvůli získání víza.

Vízová povinnost pro občany ČR

Česká republika má sjednaný bezvízový styk celkem se 182 zeměmi po celém světě. Před každou cestou do zahraničí mimo země EU si proto s dostatečným předstihem zjistěte, zda je vízum nutné a pokud ano, jak, kde a za jakých podmínek jej získáte

Zásadní roli hraje cílová destinace, přičemž některé země umožňují všechny tři níže uvedené varianty. U spousty zemí s vízovou povinností pro české občany se však osobní návštěvě zastupitelského úřadu (konzulátu) nevyhnete.

Návštěva zastupitelského úřadu

Prvním a tradičním způsobem je vyřízení potřebného víza osobně na příslušném zastupitelském úřadu země, kterou se chystáte navštívit. Většinu zastupitelských úřadů najdete v Praze, některé však mohou být pouze v zahraničí, například v německém Berlíně či ve Vídni

Online žádost o vízum

Tento způsob je nejjednodušší a nejrychlejší. Bohužel podání žádosti o vízum online zatím umožňuje pouze pár států. Žádost vyplníte online a online lze provést i platbu vízového poplatku. Pokud je online žádost schválena, vízum vám přijde na e-mail a odjedete na dovolenou s jistotu povoleného vstupu do vybrané země.

Sjednejte si online cestovní pojištění

Žádost o vízum na místě

Získání víza (tzv. visa on arrival) až na místě se hodí zejména při neplánované cestě, kdy nebyl čas získat vízum před odjezdem či odjezdem. Podmínky získání víza na místě si zjistěte předem, protože se mění každou chvíli

Získání víza na místě umožňují pouze některé země a to navíc pouze na vybraných letištích a hraničních přechodech. Bohužel vždy existuje riziko, že žádost o udělení víza na místě nebude úspěšná a vy se budete muset vrátit zpět do Česka. Také vízový poplatek bývá na místě výrazně vyšší.

jak získat vízum na konzulátu

Které země požadují návštěvu konzulátu

Většina států, které vás bez víza nepustí na své území, trvá na na osobní návštěvě konzulátu. V ideálním případě se konzulát nachází v Praze, ale ani Berlín nebo Vídeň není zas tak špatná varianta v porovnání se zeměmi, jejichž nejbližší konzulát se nachází v Londýně či dokonce v Moskvě. Kvůli návštěvě ostrova Nauru byste dokonce měli cestovat až do australského Melbourne. 

Seznam zemí požadující návštěvu konzulátu včetně města, kde se nejbližší konzulát země nachází:

Stát

Nejbližší zastupitelský úřad

Sýrie

Praha

Alžírsko

Praha

Libye

Praha

Irák

Praha

Turkmenistán

Berlín, Vídeń

Saúdská Arábie

nelze samostatně

Papua Nová Guinea

Brusel, Londýn

Niger

Berlín

ČAD

Moskva

Mali

Berlín

Súdán

Vídeň

Eritrea

Berlín

Afghánistán

Praha

Středoafrická republika

Paříž

Jemen

Praha

Kamerun

Moskva

Guinea

Berlín

Ghana

Praha

jihosúdánská republika

Berlín

Gambie

Brusel

Rusko

Praha, Brno, Karlovy Vary

Sierra Leone

Moskva

Rovníková Guinea

Madrid, Paříž, Berlín

Libérie

Brusel

Konžská republika

Berlín

Demokratická republika Kongo

Praha

Burundi

Berlín

Mongolsko

Praha

Bhútán

Brusel

Čína

Praha

Namibie

Berlín

Severní Korea

Praha

Guyana

Londýn

Nauru

Melbourne, Fidži

Kuba

Praha

Burkina Faso

Vídeň

Cesta do Ameriky

Do USA a Kanady není potřeba vízum už několik let. Kromě cestovního pasu s biometrickými údaji je však nutné vyplnit tzv. registrační list a to minimálně 72 hodin před odletem. Na základě registračního listu vám bude doručeno potvrzení tzv. Esta nebo Eta, bez kterého se do USA či Kanady nedostanete.

 

Co jsou “špatná razítka” v pase

Problém může představovat i pouhé razítko v pase, které obdržíte v každé zemi. Stačí navštívit znepřátelenou zemi státu, do kterého se chystáte, a rázem se stáváte nezvanou osobou. Například Libanon a Sýrie mají zásadní problém s razítkem z Izraele, razítka z arabských zemí zase neradi vidí v Kanadě a Austrálii. Řešení nabízí druhý “čistý” pas bez problematických razítek.

Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

Chystáte-li se za hranice Evropské Unie a Schengenského prostoru neobejdete se bez platného cestovní pasu. Jak vyřídit cestovní pas a kolik vás to bude stát vám prozradíme v následujícím článku.

Číst článek >

Jak požádat o vízum

K vyplněné žádosti o vízum je nutné předložit platný cestovní pas, jehož platnost obvykle musí trvat ještě určitou dobu po návratu zpět do ČR (obvykle 3 až 6 měsíců). S udělením víza souvisí rovněž uhrazení vízového poplatku.

Následuje seznam dokladů a dokumentů na základě požadavků vybrané země. Například africký stát Burundi vyžaduje 2 vyplněné žádosti pro každou osobu, pas s minimálně volnými 5 stránkami, kopii datové stránky cestovního pasu, 2 pasové fotografie, mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici, zvací dopis (např. od hostitele či organizátora akce), potvrzení o rezervovaném ubytování, kopii letenky a podrobný itinerář cesty. 

Některé země zase vyžadují potvrzení o sjednaném cestovním pojištění (např. Libye) či doklad o uhrazené zpáteční letence. Nezapomeňte se také ujistit, že získané vízum bude platné v době, kdy v dané zemi budete pobývat. Takové vízum do Súdánu je platné pouze 1 měsíc od jeho udělení.

Spočítat ceny cestovního pojištění


Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6

Sdílet na Facebooku

Archiv