epojisteni logo
baleni-na-dovolenou

Seznam věcí na dovolenou: Co si sbalit a zařídit

24. 6. 2024
|
Délka čtení: 8 min.

Zdaleka ne každý cestovatel se považuje za dobrodruha, který si doma rychle sbalí skromný batůžek a zbytek řeší až “za jízdy”. Obzvláště v dnešní době se vyplatí být připraven na cokoliv. Na co se před cestou do zahraničí zaměřit především? Příprava na cestu by se samozřejmě měla odvíjet od toho, kam cestujete, na jak dlouho a za jakých účelem. Existuje však několik obecných doporučení na cesty, které jsme pro vás shrnuli.

Co je lepší řešit před dovolenou dostatečně dopředu

V případě některých destinací je dobré se na dovolenou chystat s dostatečným předstihem, například pokud je vstup do dané země podmíněný vízem nebo očkováním.

Cestovní doklady a víza

V první řadě zjistěte, jestli je v dané zemi požadované vízum. Některé země nemají zastoupení v ČR. Pro vízum si tak budete muset zajet třeba do sousedního Německa. Tyto záležitosti se vyplatí řešit dříve kvůli případným komplikacím. Zkontrolujete si také platnost osobních dokladů. Mnohé země požadují určitou délku platnosti dokladů i po ukončení dovolené na jejich území.

Očkování

Pokud se chystáte do exotičtější země, myslete na možná zdravotní rizika. Nejlépe uděláte, když navštívíte očkovací centrum a necháte si poradit, která z doporučených očkování byste rozhodně měli absolvovat. Ke všeobecně doporučovaným očkování patří zejména očkování proti žloutence (hepatitidě) A a B, tetanu, tyfu a případně i vzteklině. Některé země vyžadují dokonce povinné očkování. Nejčastěji se jedná o očkování proti žluté zimnici. Bez potvrzení o provedeném očkování v mezinárodním očkovacím průkazu vás do takové země vůbec nepustí. Většinou se však jedná o doporučená očkování.

Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou?

Základem každé zahraniční cesty by mělo být sjednané cestovní pojištění, v řadě případů se vám může vyplatit také pojištění storna zájezdu nebo cesty. Před odjezdem je také dobré zabezpečit domácnost. Kromě investování do kvalitního zabezpečovacího systému si doporučujeme sjednat pojištění majetku, které se vztahuje jak na vykradení domu, tak i na živelné pohromy nebo vandalismus.

V čem můžete být při přípravě na dovolenou flexibilní

Zatímco některé kroky k hladkému průběhu dovolené je dobré dělat s dostatečným předstihem, například výměnu peněz můžete řešit takřka před odjezdem.

Nákup letenek

Co se týče nákupu letenek, v některých případech může být nákup letenek na poslední chvíli žádoucí, last minute letenky totiž můžete pořídit s výraznými slevami. Je však třeba říci, že ne vždy to striktně platí a v některých případech se může oddalování nákupu letenek naopak prodražit. Kromě ceny za letenku počítejte také s částkou za odbavené zavazadlo.

Rezervace ubytování

Pár dní před odjezdem na dovolenou mohou být levnější nejen letenky, ale také ubytování, opět to ale neplatí vždy. Proč ubytování zarezervovat už v Česku a ne až v cílové destinaci? Některé státy pro vstup do země vyžadují adresu ubytování, která se při vstupu vyplňuje do kartičky, adresu ubytování si mohou ověřit.

Výměna peněz

Dnes je možné si vybrat peníze z automatů takřka ve všech zemích, ne všechny karty jsou ale kompatibilní s danými automaty a platební karty nemusí akceptovat všude, je proto dobré mít s sebou dostatečnou finanční hotovost v eurech nebo dolarech. Ideální je předem si zjistit, kde je možné směnu provést bezpečně a s přijatelným kurzem.

Univerzální seznam věcí na dovolenou

Co si sbalit na dovolenou? Žádný univerzální seznam věcí bohužel neexistuje, obsah vašich kufrů se jednoznačně bude lišit, pokud se budete balit na zimní dovolenou v Čechách, nebo na dovolenou u moře. Nicméně existuje několik věcí, které by vám neměly chybět na žádné dovolené.

Lékárnička

Základem každé vaší cesty by měla být cestovní lékárnička. Ta by měla obsahovat zejména dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte a také léky na léčbu častých zdravotních problémů, jako jsou například bolest hlavy, nachlazení nebo odřeniny.

Drogerie

Nezapomeňte si přibalit také kosmetickou taštičku se základní kosmetikou, jako je šampon, sprchový gel, zubní pasta a kartáček na zuby. Pokud chcete ušetřit místo v zavazadlech, doporučujeme si koupit praktické cestovní balení kosmetiky.

Oblečení

Skladba oblečení na dovolenou se samozřejmě odvíjí od toho, jestli jedete na zimní, nebo letní dovolenou a na jak dlouho. Myslete na to, že i v případě letních dovolených vám může přijít vhod teplejší oblečení, i v exotických zemích totiž mohou být noci chladnější.

Zábava a volný čas

Rádi relaxujete čtením nebo sledováním seriálů? Přibalte si dostatečné množství knížek a stáhněte si oblíbené filmy nebo seriály. Vzít si s sebou samozřejmě můžete i různé hry nebo nafukovací věci do vody apod.

Co si sbalit na dovolenou k moři

Při balení na dovolenou u moře myslete zejména na věci, které vás ochrání před silnými slunečními paprsky, jako je opalovací krém s dostatečným faktorem, mléko po opalování, sluneční brýle, balzám na rty nebo pokrývka hlavy. Samozřejmostí jsou plavky, letní oblečení a obuv.

Seznam věcí na dovolenou k moři

Seznam si můžete stáhnout v PDF a vytisknout, abyste jej měli při balení na dovolenou stále po ruce.

Co zabalit na dovolenou dětem podle věku

Pokud cestujete s dětmi, budete potřebovat sbalit ještě něco navíc. Základem jsou doklady pro děti, oblečení, dětská lékárnička a dětská kosmetika. V případě malých dětí zabalte také plenky a ubrousky, dětskou výživu, hračky, kočárek a nosítko, láhev na pití, cestovní postýlku, dudlík, chůvičku a nabíječku a deku. Plánujete dovolenou se svým čtyřnohým parťákem? Přečtěte si článek o cestování do zahraničí se psem.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|Hana Fabianová
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.