epojisteni logo
baleni-na-dovolenou

Rady a tipy na dovolenou do zahraničí aneb co všechno zařídit před cestou

22. 4. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Zdaleka ne každý cestovatel se považuje za dobrodruha, který si doma rychle sbalí skromný batůžek a ostatní řeší až “za jízdy”. Obzvlášť v dnešní době se vyplatí být připraven na cokoliv. Na co se před cestou do zahraničí zaměřit především?

Příprava na cestu do zahraničí se odvíjí od typu. Jinak se budete chystat na dovolenou typu all-inclusive u moře a jinak na několikatýdenní cestování po Asii na vlastní pěst bez asistence cestovní kanceláře. V prvním případě vám informace poskytne cestovka, v druhém si budete muset poradit sami.  

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Co zařídit s velkým časovým předstihem 

Nákup letenek  

Zejména u delších cest je doporučeno nákup letenky řešit i s několikaměsíčním předstihem. Kromě většího výběru cílových lokalit, máte šanci natrefit na akční nabídku a sehnat letenku doslova za "pár šupů" 

Než však letenku zaplatíte, proveďte krátký intenzivní průzkum. Za nízkou cenou se mohou ukrývat ne zrovna pozitivní důvody. Zjistěte si například, jaká v dané zemi panuje situace, zda tam neprobíhají nějaké nepokoje nebo se nejedná o období šílených dešťů, kvůli kterým dovolenou strávíte u hotelového bazénu. Pokud tam vůbec nějaký bazén bude.

Cestovní doklady a víza 

Opět dle cílové destinace zkontrolujte své cestovní doklady. Důležitá je platnost cestovního pasu. Mnohé země požadují určitou délku platnosti dokladů i po ukončení dovolené na jejich území.  

Zjistěte, zda je požadováno vízum. Některé země nemají zastoupení v ČR. Pro vízum si tak budete muset zajet třeba do sousedního Německa. Tyto záležitosti se vyplatí řešit dříve kvůli případným komplikacím. 

Očkování

Pokud se chystáte do exotičtější země, myslete na možná zdravotní rizika. Nejlépe uděláte, navštívíte-li očkovací centrum a necháte si poradit, která z doporučených očkování byste rozhodně měli absolvovat. Ke všeobecně doporučovaným očkování patří zejména očkování proti žloutence (hepatitidě) A a B, tetanu, tyfu a případně i vzteklině.  

Některé země vyžadují dokonce povinné očkování. Nejčastěji se jedná o očkování proti žluté zimnici. Bez potvrzení o provedeném očkování v mezinárodním očkovacím průkazu vás do takové země vůbec nepustí. Většinou se však jedná o doporučená očkování.  

Co dělat v mezičase 

Připravte si itinerář cesty 

Letenku již máte, cestovní doklady jsou v pořádku nebo se vyřizují a domluvený máte i plán očkování. Nastala ideální doba pro podrobné plánování cesty. Improvizaci raději přenechte cestovatelům, kteří na cestách stráví týdny či dokonce měsíce.  

Pokud však v zemi strávíte “pouze” nějaké dva až tři týdny, vyplatí se vědět, co vás zajímá a co chcete vidět nejvíce. Řešením plánu až na místě akorát ztratíte čas, který byste mohli věnovat poznávání.  

Kromě přípravy podrobného itineráře cesty můžete rovněž:

 • zarezervovat v půjčovně osobní auto, abyste pár dní před odjezdem nezjistili, že auta ve vašem termínu “došla”, 

 • zajistit si ubytování alespoň na první dny, pokud se plánujete přemisťovat, 

 • stáhnout si offline mapy – slušné mapové podklady i v zahraničí nabízí Seznam.cz, 

 • registrovat se v systém DROZD – dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí vyžadující údaje o tom, kdy a kam cestujete. MZV tak může poskytnout pomoc v nouzi nebo varovat před nebezpečím.  

Příprava seznamu “co s sebou”

Soupis věcí sebou je užitečná věc.  Ideální je jej vypracovat dříve a několikrát projet. Díky tomu získáte 100%  jistotu, že na nic nezapomenete, ale ani nepovezete zbytečnosti. To se při omezené váze zavazadel vždy hodí. Přidejte i jednotlivé úkony a vzorně si je odškrtněte, jakmile budou vyřízeny. 

Co by v seznamu nemělo chybět:

 • vhodné oblečení a obuv,  

 • drogerie, 

 • cestovní lékárnička, 

 • elektronika, 

 • nezbytné sportovní vybavení, 

 • a další dle konkrétní cesty. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Na co nezapomenout pár dní před odjezdem 

Výměna peněz 

Pokud nelze směnu peněz z korun za národní měnu provést už v ČR, je nutné s sebou mít eura nebo dolary.  Platební karty rovněž nemusí být akceptovány všude, proto s sebou vždy mějte dostatečnou finanční hotovost. Zjistěte si, kde lze směnu peněz provést bezpečně a s přijatelným kurzem. Nezbytností bývá často kreditní karta, bez které vám nemusí půjčit například auto. 

Co vše si vzít na dovolenou - manželský pár na recepci

Cestovní pojištění do zahraničí 

Před zdravotními potížemi na místě, ať už se jedná o nemoc nebo úraz, vás ochrání kvalitní cestovní pojištění. Sjednat si lze cestovní pojištění online pár minut před odjezdem. Ve svém zájmu sjednání cestovka nenechávejte na poslední chvíli. Nejen kvůli finanční úspoře se vyplatí porovnat si více nabídek.  

Při výběru cestovního pojištění je zásadní:

 • odpovídající rozsah pojištění, 

 • doplňková připojištění  (např. adrenalinové a rizikové sporty), 

 • pojištění odpovědnosti,  

 • dostatečně vysoké pojistné limity. 

Cestování v dobách Covid-19 

Samotnou kapitolu cestování do zahraničí představuje nový virus Covid-19, který svět trápí déle než rok. Zjistěte si proto aktuální  podmínky  cestování. Některé země požadují test, výjimečně je povinná automatická karanténa.  

Na koronavirový test se objednejte i tehdy, není-li v cílové zemi vůbec vyžadován. Konáte tak nejen pro své zdraví, ale i zdraví ostatních lidí, se kterými na svých cestách přijdete do blízkého kontaktu. Budete-li v době cesty již očkovaní, tím lépe. 

Od léta 2021 je možné cestovat s tzv. covid passem, který slouží jako doklad o  prokázání bezinfekčnosti, a může vám značně usnadnit cestování do zahraničí. 

Finální kontrola 

Pár dní před odjezdem, ať máte alespoň minimální rezervu na řešení problémů, proveďte závěrečnou kontrolu všech kroků. Zkontrolujte finance na cestu, mrkněte na doklady a svůj seznam a ověřte, že jste vyřídili, sehnali a nakoupili vše potřebné. Nyní můžete zaklapnout kufr a užít si dovolenou na plné pecky.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?