epojisteni logo
ztrata-dokladu-pas

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

7. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Příjemnou dovolenou v zahraničí může během chvilky zkazit ztráta osobních dokladů. Není přitom až tak rozhodující, zda šlo o vaši nepozornost, nedbalost nebo nenechavé ruce zloděje. Výsledek je stejný. Nacházíte se v zahraničí, chybí vám osobní doklady a musíte to řešit stůj co stůj. Jinak se také nemusíte dostat zpátky domů.

Ztráta osobních dokladů je nepříjemná záležitost i doma v Česku, natož na dovolené v zahraničí. V ČR vás čeká zdlouhavé kolečko po všech možných úřadech zahrnující od nahlášení ztráty až po následné vyřizování dokladů nových. Někdy je s novým dokladem spojený i poplatek. V cizině je celá situace s vybavováním nových, respektive náhradních dokladů, krapet složitější.

Ztrátu osobních dokladů ihned hlaste na policii 

Jakmile zjistíte ztrátu svých osobních dokladů (odcizení, poškození, zničení či zneužití), jste povinni ji neprodleně nahlásit místní policii. Ta vám na základě vaší žádosti vystaví policejní potvrzení. Počítejte s tím, že můžete narazit na jazykovou bariéru. Vše může být vyřízeno za 15 minut, ale může to trvat i mnohem déle, pokud se budete domlouvat s velkými obtížemi.

Druhým krokem je nahlášení ztráty u nejbližšího zastupitelského úřadu České republiky (ZÚ ČR) v dané zemi. Na ZÚ předložíte policejní potvrzení, na základě kterého vám úřad vystaví náhradní osobní (cestovní) doklady. Takto vystavený náhradní doklad má však celou řadu omezení. V žádném případě se nejedná o plnohodnotný osobní nebo cestovní doklad.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Jak to chodí na zastupitelském úřadu

Než se “ztraceni a bez dokladů” vydáte na úřad, raději si zavolejte a domluvte si osobní schůzku.  Věřte, že váš případ není jediný a už vůbec ne výjimečný. Ztráty osobních a cestovních dokladů jsou poměrně častý problém českých turistů. Přijdete-li na úřad bez objednání, můžete se dostat do fronty s velmi dlouhým čekáním.

Na osobní schůzku dorazte připraveni. S sebou musíte mít kromě policejního potvrzení o ztrátě či krádeži také dvě pasové fotografie a peníze na poplatek. Úředník by vám měl poskytnout veškeré potřebné informace, co přesně budete potřebovat a kolik co stojí. Nebojte se zeptat.

Náhradní cestovní doklad nenahradí cestovní pas

Vystavení náhradního dokladu předchází ověření totožnosti a českého státního občanství, což může nějakou dobu trvat. Ohledně prověření mají zastupitelské úřady způsoby, jak to provedou i bez předloženého dokladu totožnosti. V lepším případě může vystavení náhradního dokladu trvat pár hodin, v horším případě i několik dní.

Je-li ověření totožnosti úspěšné, ZÚ vám vystaví náhradní cestovní (osobní) doklad, který je omezen časově i územně.  Má tedy omezenou časovou platnost a území a de facto slouží pouze k bezpečnému návratu do České republiky. To však neznamená okamžitý návrat. Časová platnost bývá odvozená od plánované délky pobytu v zahraničí.

Kontakty na veškeré zastupitelské úřady najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Není v dané zemi žádný zastupitelský úřad pro Českou republiku, jako občan EU se můžete obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad jiného členského státu EU.

Řidičský průkaz, nenahradí občanku ani cestovní pas

Pokud přijdete o občanský průkaz nebo cestovní pas, ale řidičský průkaz máte, neznamená to, že je vše v naprostém pořádku. Řidičský průkaz nelze použít jako náhradu ani za jeden z výše uvedených dvou dokladů. Můžete to risknout, ale pokud by po vás na hranicích přece jen chtěli doklad vidět, můžete se dostat do velkých potíží. 

Nechcete-li riskovat, je doporučeno absolvovat výše uvedený postup, zajít na policii, poté na zastupitelský úřad a požádat o náhradní osobní či cestovní doklad. Po návratu zpět do České republiky náhradní doklad přestává platit a vás čeká standardní kolečko po českých úřadech za účelem vyřízení nových osobních dokladů.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?