epojisteni logo
ztrata-dokladu-pas

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

7. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Příjemnou dovolenou v zahraničí může během chvilky zkazit ztráta osobních dokladů. Není přitom až tak rozhodující, zda šlo o vaši nepozornost, nedbalost nebo nenechavé ruce zloděje. Výsledek je stejný. Nacházíte se v zahraničí, chybí vám osobní doklady a musíte to řešit stůj co stůj. Jinak se také nemusíte dostat zpátky domů.

Ztráta osobních dokladů je nepříjemná záležitost i doma v Česku, natož na dovolené v zahraničí. V ČR vás čeká zdlouhavé kolečko po všech možných úřadech zahrnující od nahlášení ztráty až po následné vyřizování dokladů nových. Někdy je s novým dokladem spojený i poplatek. V cizině je celá situace s vybavováním nových, respektive náhradních dokladů, krapet složitější.

Ztrátu osobních dokladů ihned hlaste na policii 

Jakmile zjistíte ztrátu svých osobních dokladů (odcizení, poškození, zničení či zneužití), jste povinni ji neprodleně nahlásit místní policii. Ta vám na základě vaší žádosti vystaví policejní potvrzení. Počítejte s tím, že můžete narazit na jazykovou bariéru. Vše může být vyřízeno za 15 minut, ale může to trvat i mnohem déle, pokud se budete domlouvat s velkými obtížemi.

Druhým krokem je nahlášení ztráty u nejbližšího zastupitelského úřadu České republiky (ZÚ ČR) v dané zemi. Na ZÚ předložíte policejní potvrzení, na základě kterého vám úřad vystaví náhradní osobní (cestovní) doklady. Takto vystavený náhradní doklad má však celou řadu omezení. V žádném případě se nejedná o plnohodnotný osobní nebo cestovní doklad.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Jak to chodí na zastupitelském úřadu

Než se “ztraceni a bez dokladů” vydáte na úřad, raději si zavolejte a domluvte si osobní schůzku.  Věřte, že váš případ není jediný a už vůbec ne výjimečný. Ztráty osobních a cestovních dokladů jsou poměrně častý problém českých turistů. Přijdete-li na úřad bez objednání, můžete se dostat do fronty s velmi dlouhým čekáním.

Na osobní schůzku dorazte připraveni. S sebou musíte mít kromě policejního potvrzení o ztrátě či krádeži také dvě pasové fotografie a peníze na poplatek. Úředník by vám měl poskytnout veškeré potřebné informace, co přesně budete potřebovat a kolik co stojí. Nebojte se zeptat.

Náhradní cestovní doklad nenahradí cestovní pas

Vystavení náhradního dokladu předchází ověření totožnosti a českého státního občanství, což může nějakou dobu trvat. Ohledně prověření mají zastupitelské úřady způsoby, jak to provedou i bez předloženého dokladu totožnosti. V lepším případě může vystavení náhradního dokladu trvat pár hodin, v horším případě i několik dní.

Je-li ověření totožnosti úspěšné, ZÚ vám vystaví náhradní cestovní (osobní) doklad, který je omezen časově i územně.  Má tedy omezenou časovou platnost a území a de facto slouží pouze k bezpečnému návratu do České republiky. To však neznamená okamžitý návrat. Časová platnost bývá odvozená od plánované délky pobytu v zahraničí.

Kontakty na veškeré zastupitelské úřady najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Není v dané zemi žádný zastupitelský úřad pro Českou republiku, jako občan EU se můžete obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad jiného členského státu EU.

Řidičský průkaz, nenahradí občanku ani cestovní pas

Pokud přijdete o občanský průkaz nebo cestovní pas, ale řidičský průkaz máte, neznamená to, že je vše v naprostém pořádku. Řidičský průkaz nelze použít jako náhradu ani za jeden z výše uvedených dvou dokladů. Můžete to risknout, ale pokud by po vás na hranicích přece jen chtěli doklad vidět, můžete se dostat do velkých potíží. 

Nechcete-li riskovat, je doporučeno absolvovat výše uvedený postup, zajít na policii, poté na zastupitelský úřad a požádat o náhradní osobní či cestovní doklad. Po návratu zpět do České republiky náhradní doklad přestává platit a vás čeká standardní kolečko po českých úřadech za účelem vyřízení nových osobních dokladů.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.