epojisteni logo
visa-vizum

Vízová povinnost pro Čechy: Kam se bez víz nedostanete?

19. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

O vízum se nemusíte vůbec starat, cestujete-li po Evropské unii. Potřeba není ani cestovní pas, vystačíte si s platným občanským průkazem. Mimo EU je však potřebný nejen cestovní pas, ale občas také vízum. V některých případech je dokonce nutné jet do zahraničí i kvůli získání víza.

Vízová povinnost pro občany ČR

Česká republika má sjednaný  bezvízový styk celkem se 182 zeměmi po celém světě. Před každou cestou do zahraničí mimo země EU si proto s dostatečným předstihem zjistěte, zda je vízum nutné a pokud ano, jak, kde a za jakých podmínek jej získáte

Zásadní roli hraje cílová destinace, přičemž některé země umožňují všechny tři níže uvedené varianty.  U spousty zemí s vízovou povinností pro české občany se však osobní návštěvě zastupitelského úřadu (konzulátu) nevyhnete.

Prvním a tradičním způsobem je vyřízení potřebného víza osobně na příslušném zastupitelském úřadu země, kterou se chystáte navštívit. Většinu zastupitelských úřadů najdete v Praze, některé však mohou být pouze v zahraničí, například v německém Berlíně či ve Vídni

Online žádost o vízum

Tento způsob je nejjednodušší a nejrychlejší. Bohužel podání žádosti o vízum online zatím umožňuje pouze pár států.  Žádost vyplníte online a online lze provést i platbu vízového poplatku. Pokud je online žádost schválena, vízum vám přijde na e-mail a odjedete na dovolenou s jistotu povoleného vstupu do vybrané země.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Žádost o vízum na místě

Získání víza (tzv. visa on arrival) až na místě se hodí zejména při neplánované cestě, kdy nebyl čas získat vízum před odjezdem či odjezdem. Podmínky získání víza na místě si zjistěte předem, protože se mění každou chvíli

Získání víza na místě umožňují pouze některé země a to navíc pouze na vybraných letištích a hraničních přechodech. Bohužel vždy existuje riziko, že žádost o udělení víza na místě nebude úspěšná a vy se budete muset vrátit zpět do Česka. Také vízový poplatek bývá na místě výrazně vyšší.

jak získat vízum na konzulátu

Které země požadují návštěvu konzulátu

Většina států, které vás bez víza nepustí na své území, trvá na na osobní návštěvě konzulátu. V ideálním případě se konzulát nachází v Praze, ale ani Berlín nebo Vídeň není zas tak špatná varianta v porovnání se zeměmi, jejichž nejbližší konzulát se nachází v Londýně či dokonce v Moskvě. Kvůli návštěvě ostrova Nauru byste dokonce měli cestovat až do australského Melbourne. 

Seznam zemí požadující návštěvu konzulátu včetně města, kde se nejbližší konzulát země nachází:
Stát Nejbližší zastupitelský úřad

Sýrie

Praha

Alžírsko

Praha

Libye

Praha

Irák

Praha

Turkmenistán

Berlín, Vídeń

Saúdská Arábie

nelze samostatně

Papua Nová Guinea

Brusel, Londýn

Niger

Berlín

ČAD

Moskva

Mali

Berlín

Súdán

Vídeň

Eritrea

Berlín

Afghánistán

Praha

Středoafrická republika

Paříž

Jemen

Praha

Kamerun

Moskva

Guinea

Berlín

Ghana

Praha

jihosúdánská republika

Berlín

Gambie

Brusel

Rusko

Praha, Brno, Karlovy Vary

Sierra Leone

Moskva

Rovníková Guinea

Madrid, Paříž, Berlín

Libérie

Brusel

Konžská republika

Berlín

Demokratická republika Kongo

Praha

Burundi

Berlín

Mongolsko

Praha

Bhútán

Brusel

Čína

Praha

Namibie

Berlín

Severní Korea

Praha

Guyana

Londýn

Nauru

Melbourne, Fidži

Kuba

Praha

Burkina Faso

Vídeň

Cesta do Ameriky

Do USA a Kanady není potřeba vízum už několik let. Kromě cestovního pasu s biometrickými údaji je však nutné vyplnit  tzv. registrační list a to minimálně 72 hodin před odletem. Na základě registračního listu vám bude doručeno potvrzení tzv. Esta nebo Eta, bez kterého se do USA či Kanady nedostanete.

USA

https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Kanada

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta.html?utm_source=slash-eta_ave&utm_medium=short-url-en&utm_campaign=eta

Co jsou “špatná razítka” v pase

Problém může představovat i pouhé razítko v pase, které obdržíte v každé zemi. Stačí navštívit znepřátelenou zemi státu, do kterého se chystáte, a rázem se stáváte nezvanou osobou. Například Libanon a Sýrie mají zásadní problém s razítkem z Izraele, razítka z arabských zemí zase neradi vidí v Kanadě a Austrálii. Řešení nabízí druhý “čistý” pas bez problematických razítek.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.


Jak požádat o vízum

K vyplněné žádosti o vízum je nutné předložit platný cestovní pas, jehož platnost obvykle musí trvat ještě určitou dobu po návratu zpět do ČR (obvykle 3 až 6 měsíců). S udělením víza souvisí rovněž uhrazení vízového poplatku.

Následuje seznam dokladů a dokumentů na základě požadavků vybrané země. Například africký stát Burundi vyžaduje 2 vyplněné žádosti pro každou osobu, pas s minimálně volnými 5 stránkami, kopii datové stránky cestovního pasu, 2 pasové fotografie, mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici, zvací dopis (např. od hostitele či organizátora akce), potvrzení o rezervovaném ubytování, kopii letenky a podrobný itinerář cesty. 

Některé země zase vyžadují potvrzení o sjednaném cestovním pojištění (např. Libye) či doklad o uhrazené zpáteční letence. Nezapomeňte se také ujistit, že získané vízum bude platné v době, kdy v dané zemi budete pobývat. Takové vízum do Súdánu je platné pouze 1 měsíc od jeho udělení.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.