epojisteni logo
pneumatika

Jaká je minimální hloubka dezénu?

16. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Vlastník vozidla je povinen vozidla pravidelně kontrolovat hloubku dezénu u aktuálně používaných pneumatik. České zákony totiž stanovují minimální hloubku dezénu a to jak u letních, tak i u zimních pneumatik. Pokud je hodnota stejná nebo nižší, řidič je povinen pneumatiky vyměnit za nové. 

Důvodem pravidelné kontroly a včasné výměny pneumatiky jde primárně zajištění bezpečné jízdy na silnicích za každých povětrnostních podmínek.

Minimální hloubku dezénu v ČR určuje zákon

V České republice se rozlišují pneumatiky na letní a zimní. Přesněji řečeno české zákony nařizují řidičům za určitých klimatických podmínek používat zimní pneumatiky a to od 1. listopadu až do konce dubna. Nové letní pneumatiky mají hloubku dezénu 7 až 8 mm, zimní 9 až 10 mm. 

Minimální zákonem stanovená hloubka dezénu se u letních a zimních pneumatik liší:

  • Minimální hloubka dezénu u letní pneumatik činí nejméně 1,6 mm
  • Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik činí nejméně 4 mm

Řidičům je doporučeno kontrolovat minimální hloubku dezénu každý rok při pravidelné výměně s výjimkou nových pneumatik, u kterých kontrola není nutná. Rychlost opotřebení přitom není závislá pouze na stáří pneumatik, ale také na stylu jízdy či způsobu skladování

Opotřebené pneumatiky zvyšují riziko nehody

Kontrola dezénu pneumatik rozhodně nepatří mezi zbytečné výmysly ze strany úředníků. V tomto případě se jedná o zajištění bezpečného silničního provozu. Opotřebená pneumatika se totiž vyznačuje významně zhoršenými vlastnostmi, zejména co se týče přilnavosti k vozovce a rychlosti brzdění. Čím je dezén pneumatiky slabší a vzorek méně výrazný, tím více vzniká riziko možné nehody, aquaplanningu či defektu pneumatiky. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se měří hloubka dezénu u pneumatiky

Prvním krokem ke správnému změření hloubky dezénu je nastavení vozidla. Vozidlo by mělo v ideálním případě stát na rovině. Měření usnadní vytočení předních kol do co největšího úhlu kvůli lepšímu přístupu. 

K měření se obvykle používá tzv. hloubkoměr, který se přiloží k podélné drážce cca 4 cm od bočního pláště. V tomto místě bývají pneumatiky opotřebené nejvíce. Hloubkoměr je cenově přijatelný nástroj, který lze sehnat v autoservisech, obchode s potřebami pro motorová vozidla, hobby marketech či lépe vybavených benzínových pumpách.

Pro orientační změření postačí kovová mince

Nemáte-li po ruce hloubkoměr, je možné pro orientační změření použít minci. Ta se zasune do drážky v běhounu a  podle hloubky zasunutí lze jednoduše určit míru opotřebení.

  • V případě letních pneumatik se používá pětikorunová mince, kterou je třeba do drážky zasunout tak, aby číslo 5 bylo převrácené. Pokud je vidět celé číslo 5, je nutné pneumatiku vyměnit za novou.
  • U zimních pneumatik je potřeba větší padesátikorunová mince (nebo 2 EUR). Zimní pneumatika je sjetá, pokud je viditelný vnější okraj.



Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?