epojisteni logo
auto-v-zime

Povinnost sněhových řetězů - vyhláška 2019

25. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Zákonnou povinnost ohledně používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 30. dubna zná každý motorista. Málokdo si však sebou v rámci výbavy vozí sněhové řetězy, zvláště pokud nebydlí v horách nebo se v nich nepohybuje. Za určitých podmínek je přitom použití sněhových řetězů povinné.

Kdy a kde jsou nutné sněhové řetězy?

Zimní sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky vozidla, jsou vhodné a někdy dokonce nutné (povinné) použít během zimního období na vozovkách pokrytých velkou vrstvou sněhu dokonce vrstvou ledu, případně obojím.  Na vybraných silničních úsecích v horách je použití sněhových řetězů dokonce povinné a nařízené příslušnou vyhláškou.

Nasazením sněžných řetězů se významně zlepší jízdní vlastnosti vozidla. Kromě toho, že  sněžné řetězy usnadňují vyjetí kopců, zkracují brzdnou dráhu a usnadňují manipulaci s autem během obtížných klimatických podmínek v zimě. 

Bohužel stále velké množství řidičů řetězy vůbec nemá a nevozí je, a pokud ano, tak je nedokáže správně použít. Někteří řidiči řetězy prostě používat nechtějí, protože je nebaví je nasazovat a zase sundavat, když se dostanou na normálně sjízdné vozovky. Řetězy nasazené mimo určená místa totiž mohou poškodit jak vozovku, tak i pneumatiky.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sněhové řetězy a česká legislativa

Povinnosti nasadit sněhové řetězy na pneumatiky řeší platná vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně se pak jedná o dopravní značky C 5a a C 5b, které nařizují a ukončují povinnost užití sněhových řetězů.

Dopravní značka “Sněhové řetězy” 5 Ca představuje obrázek bílé pneumatiky v modře vymalovaném kruhu a “přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.”

Dopravní značka “Sněhové řetězy - konec” 5 Cb představuje obrázek bílé pneumatiky přeškrtlé červeným pruhem v modře vymalovaném kruhu a “ukončuje platnost příkazové značky „Sněhové řetězy“.”

Druhy sněhových řetězů

Existují tři hlavní druhy sněhových řetězů, které se liší dle použitého materiálu, a od něhož se odvíjí jejich pevnost a odolnost a také doporučené použití.

 • Ocelové sněhové řetězy - pevné a odolné řetězy, které doslova vydrží věčnost. Poskytují spolehlivou pomoc v hlubokém sněhu a na ledu. Řetězy je nutné sundat ihned, jak se ocitnete na mokré vozovce. Nevýhodou představuje horší manipulace a nepohodlné nasazování na kola.

 • Textilní sněhové řetězy - tyto řetězy se hodí spíše na led, v hlubokém sněhu příliš nepomohou. Jsou skladovatelné a lze je tak vozit pro případ potřeby. Vzhledem připomínají jakousi “sněhovou ponožku”, která se na kolo snadno nasadí jedním pohybem. Oproti ocelovým řetězům se však velmi rychle opotřebovávají.

 • Tekuté sněhové řetězy -  nejedná se o řetězy v pravém slova smyslu, ale spíš o alternativní a především nouzový způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti kol na sněhu či ledu. Mají podobu spreju, jehož prostřednictvím se tekutina nastříká na pneumatiku, kde ztvrdne a vytváří tak odolnější plochu. Tekuté řetězy nepředstavují plnohodnotnou náhradu ocelových řetězů v místech, kde jsou vyžadovány značkami.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.