epojisteni logo
auto-v-zime

Povinnost sněhových řetězů - vyhláška 2019

25. 11. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Zákonnou povinnost ohledně používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 30. dubna zná každý motorista. Málokdo si však sebou v rámci výbavy vozí sněhové řetězy, zvláště pokud nebydlí v horách nebo se v nich nepohybuje. Za určitých podmínek je přitom použití sněhových řetězů povinné.

Kdy a kde jsou nutné sněhové řetězy?

Zimní sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky vozidla, jsou vhodné a někdy dokonce nutné (povinné) použít během zimního období na vozovkách pokrytých velkou vrstvou sněhu dokonce vrstvou ledu, případně obojím.  Na vybraných silničních úsecích v horách je použití sněhových řetězů dokonce povinné a nařízené příslušnou vyhláškou.

Nasazením sněžných řetězů se významně zlepší jízdní vlastnosti vozidla. Kromě toho, že  sněžné řetězy usnadňují vyjetí kopců, zkracují brzdnou dráhu a usnadňují manipulaci s autem během obtížných klimatických podmínek v zimě. 

Bohužel stále velké množství řidičů řetězy vůbec nemá a nevozí je, a pokud ano, tak je nedokáže správně použít. Někteří řidiči řetězy prostě používat nechtějí, protože je nebaví je nasazovat a zase sundavat, když se dostanou na normálně sjízdné vozovky. Řetězy nasazené mimo určená místa totiž mohou poškodit jak vozovku, tak i pneumatiky.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sněhové řetězy a česká legislativa

Povinnosti nasadit sněhové řetězy na pneumatiky řeší platná vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně se pak jedná o dopravní značky C 5a a C 5b, které nařizují a ukončují povinnost užití sněhových řetězů.

Dopravní značka “Sněhové řetězy” 5 Ca představuje obrázek bílé pneumatiky v modře vymalovaném kruhu a “přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.”

Dopravní značka “Sněhové řetězy - konec” 5 Cb představuje obrázek bílé pneumatiky přeškrtlé červeným pruhem v modře vymalovaném kruhu a “ukončuje platnost příkazové značky „Sněhové řetězy“.”

Druhy sněhových řetězů

Existují tři hlavní druhy sněhových řetězů, které se liší dle použitého materiálu, a od něhož se odvíjí jejich pevnost a odolnost a také doporučené použití.

  • Ocelové sněhové řetězy - pevné a odolné řetězy, které doslova vydrží věčnost. Poskytují spolehlivou pomoc v hlubokém sněhu a na ledu. Řetězy je nutné sundat ihned, jak se ocitnete na mokré vozovce. Nevýhodou představuje horší manipulace a nepohodlné nasazování na kola.

  • Textilní sněhové řetězy - tyto řetězy se hodí spíše na led, v hlubokém sněhu příliš nepomohou. Jsou skladovatelné a lze je tak vozit pro případ potřeby. Vzhledem připomínají jakousi “sněhovou ponožku”, která se na kolo snadno nasadí jedním pohybem. Oproti ocelovým řetězům se však velmi rychle opotřebovávají.

  • Tekuté sněhové řetězy -  nejedná se o řetězy v pravém slova smyslu, ale spíš o alternativní a především nouzový způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti kol na sněhu či ledu. Mají podobu spreju, jehož prostřednictvím se tekutina nastříká na pneumatiku, kde ztvrdne a vytváří tak odolnější plochu. Tekuté řetězy nepředstavují plnohodnotnou náhradu ocelových řetězů v místech, kde jsou vyžadovány značkami.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. září 2024|
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.