Zákonnou povinnost ohledně používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 30. dubna zná každý motorista. Málokdo si však sebou v rámci výbavy vozí sněhové řetězy, zvláště pokud nebydlí v horách nebo se v nich nepohybuje. Za určitých podmínek je přitom použití sněhových řetězů povinné.
Zimní sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky vozidla, jsou vhodné a někdy dokonce nutné (povinné) použít během zimního období na vozovkách pokrytých velkou vrstvou sněhu dokonce vrstvou ledu, případně obojím. Na vybraných silničních úsecích v horách je použití sněhových řetězů dokonce povinné a nařízené příslušnou vyhláškou.
Nasazením sněžných řetězů se významně zlepší jízdní vlastnosti vozidla. Kromě toho, že sněžné řetězy usnadňují vyjetí kopců, zkracují brzdnou dráhu a usnadňují manipulaci s autem během obtížných klimatických podmínek v zimě.
Bohužel stále velké množství řidičů řetězy vůbec nemá a nevozí je, a pokud ano, tak je nedokáže správně použít. Někteří řidiči řetězy prostě používat nechtějí, protože je nebaví je nasazovat a zase sundavat, když se dostanou na normálně sjízdné vozovky. Řetězy nasazené mimo určená místa totiž mohou poškodit jak vozovku, tak i pneumatiky.
Povinnosti nasadit sněhové řetězy na pneumatiky řeší platná vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně se pak jedná o dopravní značky C 5a a C 5b, které nařizují a ukončují povinnost užití sněhových řetězů.
Dopravní značka “Sněhové řetězy” 5 Ca představuje obrázek bílé pneumatiky v modře vymalovaném kruhu a “přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.”
Dopravní značka “Sněhové řetězy - konec” 5 Cb představuje obrázek bílé pneumatiky přeškrtlé červeným pruhem v modře vymalovaném kruhu a “ukončuje platnost příkazové značky „Sněhové řetězy“.”
Existují tři hlavní druhy sněhových řetězů, které se liší dle použitého materiálu, a od něhož se odvíjí jejich pevnost a odolnost a také doporučené použití.
Ocelové sněhové řetězy - pevné a odolné řetězy, které doslova vydrží věčnost. Poskytují spolehlivou pomoc v hlubokém sněhu a na ledu. Řetězy je nutné sundat ihned, jak se ocitnete na mokré vozovce. Nevýhodou představuje horší manipulace a nepohodlné nasazování na kola.
Textilní sněhové řetězy - tyto řetězy se hodí spíše na led, v hlubokém sněhu příliš nepomohou. Jsou skladovatelné a lze je tak vozit pro případ potřeby. Vzhledem připomínají jakousi “sněhovou ponožku”, která se na kolo snadno nasadí jedním pohybem. Oproti ocelovým řetězům se však velmi rychle opotřebovávají.
Tekuté sněhové řetězy - nejedná se o řetězy v pravém slova smyslu, ale spíš o alternativní a především nouzový způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti kol na sněhu či ledu. Mají podobu spreju, jehož prostřednictvím se tekutina nastříká na pneumatiku, kde ztvrdne a vytváří tak odolnější plochu. Tekuté řetězy nepředstavují plnohodnotnou náhradu ocelových řetězů v místech, kde jsou vyžadovány značkami.