epojisteni logo
ridicI

Máte přezuto? Pokud ne, hrozí vám pokuta i méně peněz od pojišťovny

17. 12. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Máte přezuto? Pokud ne, hrozí vám pokuta i méně peněz od pojišťovny

Od prvního listopadového dne začala platit povinnost používání zimních pneumatik. Přesto mnozí řidiči i přes nízké teploty a zhoršené povětrnostní podmínky nadále používají letní pneumatiky, které v těchto podmínkách nefungují zdaleka tak dobře. Kromě toho, že mohou dostat pokutu, jim hrozí i nižší pojistné plnění v případě nehody.

Toto nařízení najdeme v zákoně č. 361/200 Sb., kde se v §40a píše: “Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“

To znamená, že se jedná víceméně o doporučení. Pokud by po celou zimu nenasněžilo, ani se na vozovkách neobjevila námraza či led, řidiči mohou letní pneumatiky používat bez obav. Pokud však s autem na letních pneumatikách vyrazí na silnice, vystavují se riziku udělení finanční pokuty ve výši až 2 500 Kč při náhodné kontrole policejní hlídkou. To však není vše.

Zavinili jste nehodu? Pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění

Používáním letních pneumatik v zimě se řidič vystavuje také riziku, že mu v případě pojistné událost pojišťovna vyplatí nižší pojistné plnění nebo jej dokonce nevyplatí vůbec. V případě zaviněné nehody, po něm může dokonce chtít zpět pojistné plnění vyplacené poškozenému  či poškozeným. Naštěstí to není tak jednoznačné.

Náš tip

Aby pojišťovna mohla plnění snížit nebo odmítnout musí nejprve prokázat příčinnou souvislost mezi letními pneumatikami, vznikem nehody a rozsahem škody. Pokud ji pojišťovna prokáže, má řidič zásadní problém.


„Pojistitel má možnost v havarijním pojištění přiměřeně snížit pojistné plnění, pokud užití letních, ale i sjetých zimních pneu mělo podstatný vliv na vznik pojistné události nebo na zvětšení rozsahu plnění. Například když řidič nedobrzdil, kola ztratila přilnavost a vozidlo šlo do smyku či opustilo vozovku. V případě  povinného ručení   pojišťovna plně odškodní poškozeného, ale analogicky přiměřeně vlivu letních pneumatik na vznik a rozsah škody může uplatňovat právo regresu vůči viníkovi nehody,“ vysvětluje Renata Čapková, mluvčí ČPP.

Zimní pneumatiky lépe “sedí”

Řidiči si mnohdy neuvědomují, že zimní pneumatiky nemají lepší jízdní vlastnosti pouze na sněhu a ledu, ale také na mokré vozovce a při nízkých teplotách. Na letních pneumatikách například nikdy nezabrzdíte tak rychle a dobře jako na zimních pneu.

„Letní gumy nepříznivě prodlužují brzdnou dráhu vozidla v zimních podmínkách. Je-li k nehodě v úseku s předepsanou zimní výbavou přivolána policie, posoudí, zda by k nehodě došlo i v případě, kdyby řidič brzdil na zimních pneu, nebo naopak zda by se tak dalo kolizi zabránit zkrácením brzdné dráhy, popřípadě by vznikla jen menší škoda, protože by se správným brzděním oslabila síla nárazu,“ říká Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Používáte-li vozidlo po celý rok, vždy dbejte na to, abyste včas přezuli na zimní pneumatiky. Děláte to nejen pro sebe, ale i pro větší bezpečnost celého silničního provozu.

Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?