Máte přezuto? Pokud ne, hrozí vám pokuta i méně peněz od pojišťovny
Máte přezuto? Pokud ne, hrozí vám pokuta i méně peněz od pojišťovny
Od prvního listopadového dne začala platit povinnost používání zimních pneumatik. Přesto mnozí řidiči i přes nízké teploty a zhoršené povětrnostní podmínky nadále používají letní pneumatiky, které v těchto podmínkách nefungují zdaleka tak dobře. Kromě toho, že mohou dostat pokutu, jim hrozí i nižší pojistné plnění v případě nehody.
Toto nařízení najdeme v zákoně č. 361/200 Sb., kde se v §40a píše: “Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.“
To znamená, že se jedná víceméně o doporučení. Pokud by po celou zimu nenasněžilo, ani se na vozovkách neobjevila námraza či led, řidiči mohou letní pneumatiky používat bez obav. Pokud však s autem na letních pneumatikách vyrazí na silnice, vystavují se riziku udělení finanční pokuty ve výši až 2 500 Kč při náhodné kontrole policejní hlídkou. To však není vše.
Zavinili jste nehodu? Pojišťovna může odmítnout vyplatit pojistné plnění
Používáním letních pneumatik v zimě se řidič vystavuje také riziku, že mu v případě pojistné událost pojišťovna vyplatí nižší pojistné plnění nebo jej dokonce nevyplatí vůbec. V případě zaviněné nehody, po něm může dokonce chtít zpět pojistné plnění vyplacené poškozenému či poškozeným. Naštěstí to není tak jednoznačné.
Aby pojišťovna mohla plnění snížit nebo odmítnout musí nejprve prokázat příčinnou souvislost mezi letními pneumatikami, vznikem nehody a rozsahem škody. Pokud ji pojišťovna prokáže, má řidič zásadní problém.
„Pojistitel má možnost v havarijním pojištění přiměřeně snížit pojistné plnění, pokud užití letních, ale i sjetých zimních pneu mělo podstatný vliv na vznik pojistné události nebo na zvětšení rozsahu plnění. Například když řidič nedobrzdil, kola ztratila přilnavost a vozidlo šlo do smyku či opustilo vozovku. V případě povinného ručení pojišťovna plně odškodní poškozeného, ale analogicky přiměřeně vlivu letních pneumatik na vznik a rozsah škody může uplatňovat právo regresu vůči viníkovi nehody,“ vysvětluje Renata Čapková, mluvčí ČPP.
Zimní pneumatiky lépe “sedí”
Řidiči si mnohdy neuvědomují, že zimní pneumatiky nemají lepší jízdní vlastnosti pouze na sněhu a ledu, ale také na mokré vozovce a při nízkých teplotách. Na letních pneumatikách například nikdy nezabrzdíte tak rychle a dobře jako na zimních pneu.
„Letní gumy nepříznivě prodlužují brzdnou dráhu vozidla v zimních podmínkách. Je-li k nehodě v úseku s předepsanou zimní výbavou přivolána policie, posoudí, zda by k nehodě došlo i v případě, kdyby řidič brzdil na zimních pneu, nebo naopak zda by se tak dalo kolizi zabránit zkrácením brzdné dráhy, popřípadě by vznikla jen menší škoda, protože by se správným brzděním oslabila síla nárazu,“ říká Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.
Používáte-li vozidlo po celý rok, vždy dbejte na to, abyste včas přezuli na zimní pneumatiky. Děláte to nejen pro sebe, ale i pro větší bezpečnost celého silničního provozu.