epojisteni logo
dva-kluci-u-auta

Sezónní versus krátkodobé havarijní pojištění

21. 5. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Havarijní pojištění už není tak nedostupné jako dříve. Díky nabídkám připraveným na míru pro různé typy vozidel si vyberou i majitelé starších vozidel. Mezi méně obvykle varianty v oblasti pojištění vozidel patří také krátkodobé a sezónní havarijní pojištění. O co se jedná?

Obecně platí, že havarijní pojištění využívají především  vlastníci  dražších a nových vozidel. Dnes už lze sehnat výhodné havarijko i pro starší vozidla. Speciální kategorii představují i auta, která jezdí pouze během letní sezóny, a auta bez havarijního pojištění.  

Pro první skupinu je určeno sezónní havarijní pojištění, pro druhou krátkodobé havarijní pojištění, které si lze sjednat třeba jen na 1 měsíc.  Ani jeden typ pojištění však nepatří mezi standardní pojistné produkty. Nabízí je pouze několik málo pojišťoven a to se každým rokem mění. 

Sezónní pojištění je vhodné pro motorky a kabriolety 

Pro motorkáře a majitele letních vozidel, jako jsou kabriolety a veteráni, je klasické celoroční havarijní pojištění zbytečné. Pro ně perfektní volbu představuje sezónní havarijní pojištění, které se vztahuje na letní sezónu od od 1. dubna do 31. října.  

Pojistná smlouva se uzavírá na celý rok, ale pojistné je upraveno s ohledem na omezený provoz. Mimo sezónu se počítá s tím, že stojí motorové vozidla stojí zaparkované v garáži, případně na ulici před domem. V případě pojistné události mimo pojištěnou sezónu ztrácí pojištěný nárok na pojistné plnění. 

Které pojišťovny nabízí sezónní pojištění pro motorkáře? 

Sezónní havarijní pojištění nabízí například Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA pojišťovna.  

Kooperativa nabízí sezónní havarijní pojištění pouze pro motorku. Během letní sezóny kryje havárii, odcizení, poškození živly a vandalismus. Během zimní sezóny se vztahuje na rizika odcizení, vandalismu  a živlů.  

Podmínkou sezónního HAV u ČPP je sjednané platné povinné ručení. UNIQA nabízí tento typ pojištění pro vybrané typy vozidel, jako jsou motocykly, kabriolety a veteráni, u kterých se předpokládá, že v zimě nevyjíždí vůbec. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Havarijní pojištění na dovolenou 

Další skupinou tvoří motoristé, kteří nemají havarijní pojištění  sjednané vůbec. Třeba právě kvůli vysoké ceně. Cestování vozidlem do zahraničí je však rizikové a v případě nehody se může pořádně prodražit. Na výběr mají ze dvou možností.  

U České podnikatelské pojišťovny nebo UNIQY pojišťovny si mohou sjednat krátkodobé havarijní pojištění. Na svých stránkách ČPP uvádí pojistnou dobu jeden nebo dva měsíce, UNIQA zmiňuje pouze krátkodobé pojištění na dovolenou.  

Druhou možnost představuje doplňkové  připojištění  auta na dovolenou, které pojišťovny nabízí v rámci  cestovního pojištění. V tomto případě je však třeba si předem důkladně ověřit, na co konkrétně se připojištění vztahuje, jaké škody a do jaké výše kryje.  

Cestovní pojištění pro auta nabízí většina pojišťoven. Najdeme jej v nabídce Kooperativy, AXY, Direct, Allianz, ČSOB, Generali Česká, UNIQA a dalších českých pojišťoven, dokonce i některých bank. 

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.