epojisteni logo
auto-odemykani

Nejprodávanější značky a modely aut v Česku: Které to jsou?

21. 10. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Český trh s automobily není tak velký jako například v sousedním Německu či daleké a ohromné Číně. To však neznamená, že by byl méně pestrý. Právě naopak. V Česku se točí různé typy automobilů od evropských po světové značky. Které z automobilek u Čechů vítězí na celé čáře?

Česká republika je známá nejen vynikajícím pivem, šikovnýma “zlatýma” ručičkama nebo ve světě úspěšnými sportovci. Jestli umíme ještě něco docela dobře, je to výroba automobilů, která má v Česku dlouhou tradici. Však také české automobilky mladoboleslavská Škoda a kopřivnická Tatra mají ve světě více než slušnou pověst. A nejsou jediné. Mezi výrobci nákladních a jiných aut jsou známé také značky Avia, Iveco i Zetor.

Které evropské a světové automobilky působí v ČR?

Kromě výše zmíněných tradičních českých značek lze u nás sehnat auta od jiných výrobců. Někteří výrobci aut jsou všeobecně známí po celém světě, jiné značky mají vybudované dobré jména pouze na specifických trzích. To platí například pro trhy se sportovními nebo nákladními vozidly, pracovními stroji apod. 

Mezi celosvětově známé výrobce osobních vozidel, jejichž auta jsou k mání na českém trhu, patří například německý koncern Volkswagen, jehož součástí je celá řada světových značek včetně české Škody, dále americký Ford, úspěšné francouzské automobilky Renault, Citroen a Peugeot. Hodně populární jsou v Česku japonské a jihokorejské značky Mazda, Suzuki, Hyundai nebo Toyota.

Nejprodávanější značky aut v ČR

Jednoznačně nejúspěšnější automobilovou značkou v Česku je domácí Škoda, která na trhu s automobily drží více než třetinový podíl.

Čeští řidiči na škodovku nedají dopustit a model Škoda Octavia je nejoblíbenějším modelem v ČR celkově. Pro Škodu znamenal velký krok moment, kdy se stal členem koncernu Volkswagen, který ji poskytl silné zázemí. 

Zmínit bychom měli také dvě asijské značky, které na českém trhu svá auta nejen prodávají, ale také vyrábí. Jedná se o koncern Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech (TPCA) s továrnou ve středočeském Kolíně a Hyundai, která vybudovala továrnu v Nošovicích na severní Moravě.

Výrobci aut, jejichž auto se v ČR prodávají nejvíce (dle prodeje počtu aut v první polovině roku 2019):

 1. Škoda Auto - 44 090 

 2. Volkswagen - 10 782 

 3. Dacia - 9 032

 4. Hyundai - 8 562

 5. Peugeot - 6 233

 6. Renault - 5 560

 7. Kia - 4 866

 8. Toyota - 4 801

 9. Ford - 4 622

 10. Mercedes-Benz - 3 461

 11. Citroen - 3 312

 12. Seat - 3 251

 13. BMW - 2 741

 14. Opel - 2 717    

 15. Suzuki - 2 123

 16. Mazda - 1 941

 17. Audi - 1 332

 18. Nissan - 1 252

 19. Mitsubishi - 1 213

 20. Volvo - 1 189

 21. Honda - 1 051

 22. Fiat - 965

 23. Jeep - 518

 24. Subaru - 512

 25. Land Rover - 402

  Zdroj: Auto.cz

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.