epojisteni logo
blg-srt-car4

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

28. 12. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Bezproblémové cestování do zahraničí s půjčeným autem

Poskytla vám firma služební auto, které můžete používat k soukromým účelům, nebo vám na dovolenou půjčili zánovní vůz rodiče? Pak byste měli vědět, jaké doklady sebou musíte mít. Ústní souhlas na cesty do zahraničí s půjčeným autem totiž nestačí.

Nejste-li majitelem auta, se kterým plánujete cestovat do ciziny, budete potřebovat speciální písemné potvrzení. Není sice povinné, ale pro všechny případy je rozhodně vhodné jej s sebou mít. Jak by takové potvrzení o souhlasu s použitím zapůjčeného vozidla mělo vypadat a co by v něm rozhodně nemělo chybět, si povíme na následujících řádcích.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I obyčejná silniční kontrola může být problém

Potvrzení o zapůjčení vozidla není povinné. Pokud vás však v cizině zastaví policejní hlídka a vy nebudete schopni prokázat, že jste vůz neukradli a máte svolení k jeho použití, dostanete se do velkých potíží. V takovém případě se zastávka minimálně prodlouží. V horším případě vám policie v cizí zemi může zakázat pokračovat v jízdě.

Dalším problémem může být, že vás zastaví kontrola již na hranicích, a pokud neprokážete souhlas s půjčením auta do zahraničí, do země vás přes hraniční přechod vůbec nepustí.

Potvrzení o půjčení auta do zahraničí nechte ověřit

Mnohem lepší a jistější je opatřit si písemný, notářsky potvrzený souhlas se zapůjčením vozidla. Nejedná se o nic složitého. Potvrzení o zapůjčení vozidla nemá žádný jednotný formát, musí však obsahovat tři hlavní údaje – údaje o majiteli, řidiči a zapůjčeném vozidle. Ideální je pořídit potvrzení v českém a anglickém jazyce, případně ještě v jazyce země, kam cestujete. Dokument, kterému by v zahraničí neporozuměli, by vám byl k ničemu.

Náš tip

Doporučuje se nechat potvrzení notářsky ověřit, aby nemohly vzniknout pochybnosti o pravosti uvedených údajů. Potvrdit dokument můžete jednoduše u notáře nebo na pobočce české pošty, kde je CzechPOINT. Pokud se jedná o firemní vůz, většina firem má pro tyto účely připravený vlastní formulář.

Před vyjetím zkontrolujte i ostatní povinnosti

Před cestou s půjčeným autem do zahraničí si zkontrolujte také další náležitosti – zejména platnost technické kontroly a povinnou výbavu. Může se totiž stát, že ve vypůjčeném autě není vše v pořádku a zjistit to až za hranicemi by vám mohlo způsobit problémy nebo pokuty. Nezapomínejte také na to, že povinná výbava se v jednotlivých zemích může lišit od té, kterou známe v České republice.

Je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz?

Záleží na tom, kam cestujete. V zemích EU a zemích mimo EU, s nimiž máme uzavřené dohody o uznávání řidičských průkazů, vám bude stačit obyčejný český řidičák (resp. evropský řidičský průkaz) platný na území v ČR. V ostatních zemích se neobejdete bez mezinárodního řidičského průkazu. Ten vám vydají na obecním úřadě s rozšířenou působností. Můžete jít na jakýkoliv úřad. Už dávno neplatí, že musí jít o úřad na místě, kde máte trvalé bydliště. K vydání mezinárodního řidičského průkazu potřebujete pasovou fotografii a zaplatíte správní poplatek 50 Kč.
Nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění

Při půjčení auta do zahraničí nezapomeňte ani na sjednání kvalitního cestovního pojištění, nejlépe s připojištěním a asistenční službou pro případ poruchy nebo nehody. Pokud by majitel vozidla neměl tyto služby zahrnuty ve svém pojištění, mohlo by se vám stát, že vše budete muset hradit z vlastní kapsy.

Pojišťovny pro cesty na dovolenou nabízí často speciální produkty, které zahrnují právě i pomoc za volantem. Součástí je obvykle odtah do nejbližšího servisu nebo až domů, pokud není možná oprava, případně zapůjčení náhradního vozidla. Sjednejte si nejvýhodnější cestovní pojištění  pro cesty autem do zahraničí.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.