epojisteni logo
ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta

Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

12. 11. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Stalo se běžnou praxí, že je vozidlo při přepisu pojištěno dvakrát. V den prodeje si  povinné ručení  uzavře nový majitel a zároveň stále běží původní pojistka. Ze zákona takový postup není nutný a pro nového majitele přináší zbytečné náklady.

Povinné ručení při přepisu vozidla

Novým majitelům ojetých vozidel je doporučeno sjednat si povinné ručení co nejdříve  a nejlépe  v den prodeje.  To však neplatí pro případy, kdy původní majitel povinné ručení stále nezrušil. „Datem uvedeným v kupní smlouvě se stáváte vlastníkem vozidla. K tomuto dni máte povinnost zajistit, aby mělo toto provozované vozidlo sjednané povinné ručení. Motoristům však rozhodně nedoporučujeme, aby měli paralelně sjednané dvojí povinné ručení. Je však třeba zajistit, aby nebylo provozované vozidlo bez zákonného pojištění ani jeden den,“ vysvětluje Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů (ČKP).


Základem je domluva mezi původním a novým majitelem vozidla

Aby nedocházelo k duplikaci pojištění auta, je třeba, aby se nový majitel domluvil s původním majitelem na konkrétním datu zrušení povinného ručení. Tím si kupující zajistí dostatečný čas na sjednání nového povinného ručení i přepis vozidla

Pokud by se však obě strany nedohodly a vozidlo bylo nějaký čas nepojištěné, odpovědnost za porušení zákona nese pouze kupující jako nový majitel vozidla.Právě proto si spousta řidičů povinné ručení při přepisu vozidla sjedná hned, ačkoliv nemusí. Je to zkrátka jistota, která se může vyplatit - obzvlášť u méně solidních či nezkušených prodejců.

Jak přepsat auto

Doklad o platném povinném ručení je jedním z dokumentů, které nutně potřebujete pro přepis vozidla na nového majitele. „Z hlediska přepisu vozidla vyplývá pro žadatele o registraci povinnost přiložit k žádosti kromě ostatních dokladů také  doklad o pojištěnídoklad o pojištění  odpovědnosti z provozu vozidla, takzvanou zelenou kartu. Pro registraci je tedy rozhodné předložení platné  zelené kartyzelené karty  vystavené k vozidlu, které je předmětem registrace,“ vysvětluje Petr Mareček z pražského magistrátu.

Přepis vozidla na nového majitele je dnes možný na všech úřadech s rozšířenou působností. Nezáleží tedy na místě, kde jste auto koupili ani na vašem trvalém bydlišti. Na úřad si s sebou vezměte:

Přepis auta jako takový je jednoduchý a na úřadě ho zvládnete během několika minut. Přepis stojí 800 Kč. Dalších 400 Kč si připravte za evidenční kontrolu. Pokud nové auto nesplňuje aktuální emisní normy, je třeba počítat také s platbou ekologické daně ve výši 3 000 Kč, 5 000 Kč nebo 10 000 Kč. Ekologická daň se platí pouze při prvním převodu staršího vozidla.

Prodávající by se měli dát pozor na 10denní lhůtu, během které je přepis vozidla nutné provést. Za nedodržení této lhůty totiž hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Ochranná lhůta neexistuje. Kdy se platí povinné ručení při převodu vozidla? 

Velké množství lidí se domnívá, že existuje ochranná lhůta, během které si nový majitel zajistí nové pojištění hezky v klidu. S žádnou podobnou lhůtou ale zákon nepočítá - motorové vozidla musí být pojištěno po celou dobu svého provozu. „Někteří kupující ojetin se často mylně domnívají, že existuje jakási ochranná lhůta. Ta by měla motoristu chránit v době pojišťovacího „vakua“, kdy prodávající povinné ručení zruší a nový  vlastníkvlastník  si jej ještě nesjedná. Žádná ochranná lhůta v tomto případě neexistuje,“ varuje Aleš Povr.

Za nepojištěné vozidlo hrozí majiteli sankce

Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku udělení pokuty. Nové povinné ručení při koupi ojetého vozu si proto vždy sjednejte včas.  Platnost pojištění  registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.

Přepis vozidla na nového majitele - Červený vůz
Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku udělení pokuty. Nové povinné ručení při koupi ojetého vozu si proto vždy sjednejte včas.  Platnost pojištění registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.

Přehled denních sazeb podle druhů vozidel:

Motocykl s objemem válců motoru do 350 cm3


4 Kč

Motocykl s objemem válců motoru od 350 cm3 do 500 cm3

21 Kč

Motocykl s objemem válců motoru nad 500 cm3

25 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru do 1 350 cm3

30 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru od 1351 cm3 do 1 850 cm3

47 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru 1851 cm3 až 2500 cm3

65 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru nad 2500 cm3

93 Kč

Autobus do 5000 kg

155 Kč

Autobus nad 5000 kg

290 Kč

Nákladní vozidlo s maximální přípustnou hmotností do 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 3 500 kg do 10 000 kg

130 Kč

Tahač nebo jiné nákladní vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 10 000 kg

300 Kč

Obytný automobil 

61 Kč

Sanitní vozidlo

94 Kč

Přípojné vozidlo s nejvyšší přípustnou hmotností do 10 000 kg

7 Kč

Zemědělský nebo lesnický traktor a jejich přípojné vozidlo

16 Kč

Ostatní vozidla

20 Kč


Výše příspěvku se vypočte vynásobení počtu dní a denní sazby. Do celkové částky jsou zahrnuty také náklady uplatnění (tisk dopisu, poštovné, zpracování plateb atd.)

Nezapoměnte na povinné ručení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.