epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Hloubka dezénu

Hloubka dezénu je významný faktor ovlivňující jízdní vlastnosti motorového vozidla. Liší se u letních a zimních pneumatik a má vliv zejména na to, jak vozidlo “sedí” na vozovce i za méně příznivých povětrnostních podmínek, jako je déšť, sníh, led apod.

Co je dezén

Pojem “dezén” označuje vzorek pneumatiky, který je tvořen různě tvarovanými a hlubokými lamelami a drážkami. Hlavním účelem vzorku neboli dezénu u pneumatiky je udržet vozidlo na vozovce stabilní a dobře ovladatelné, a aby si hravě poradilo s různými nesnázemi typu mokrá vozovka, voda na vozovce, sníh nebo led na vozovce.

Typy dezénů pneumatiky

  • Symetrický dezén - jedná se o standardní vzorek používaný především u levnějších typů pneumatik. U tohoto dezénu jsou použity symetrické prvky a je zcela jedno, na které kolo bude pneumatika namontovaná.

  • Směrový dezén - pneumatiku je nutné namontovat s ohledem na použité směrové prvky na pneumatice neboli na směr otáčení pneumatiky.

  • Asymetrický dezén - každá pneumatika má odlišné prvky na vnitřní (inside) a vnější (outside) straně, a je proto zásadní, aby pneumatika byla na kole umístěna správně.

Letní versus zimní pneumatiky

V České republice jsou rozlišovány pneumatiky na letní a zimní. Dle zákona musí mít čeští řidiči přezuto na zimní pneu v období od 1. listopadu až do 31. března a to za určitých povětrnostních podmínek. Na vybraných místech je povinnost použití zimních pneu a další zimní výbavy (např. sněhové řetězy) nařízena dopravními značkami.

Hloubka dezénu dle zákona

Letní pneumatiky se od zimních liší složením, vzorkem i hloubkou dezénu. Dle zákona musí hloubka dezénu u letních pneumatik činit minimálně 1,6 mm a u zimních 4 mm (u nákladních vozidel pak 6 mm). Řidiči, který jezdí na sjetých pneumatikách s nižší hloubkou dezénu, než stanovuje zákon, se vystavuje riziku finanční pokuty.

Jak změřit hloubku dezénu

U letních pneumatik lze hloubku dezénu odhadnout podle tzv. indikátorů opotřebení dezénu. Jedná se o výstupky nebo gumové destičky, které jsou umístěny na dně drážek a jejich výška je právě 1,6 mm. V momentě, kdy se začnou sjíždět tyto indikátory, nastal nejvyšší čas pneumatiky vyměnit za nové.

K změření správné hloubky dezénu u zimních pneumatik lze použít například pneuměřič, který měří také tlak v pneumatikách. Nejlepším zařízení je tzv. hloubkoměr, který prodávají v autoservisech, v obchodech s potřebami pro auta i na některých benzínkách. Hloubkoměr může být digitální i mechanický.