epojisteni logo
roadtrip

Chorvatsko očima místních, Češi očima Chorvatů

2. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Vzhledem k tomu, kolik Čechů každý rok Chorvatsko navštíví, jej lze označit téměř za naši druhou domovinu. Však se také místní Chorvaté podle toho chovají. Domluví se velmi dobře česky a vědí, co na Čechy platí. Ani Čechům rozhodně neuškodí podívat se na Chorvatsko očima místních a lépe poznat jejich zvyky a tradice.

Letošní rok byl pro Chorvatsko a jeho obyvatele velmi náročný. Zejména v přímořských oblastech, které žijí primárně z turistického ruchu. Chorvaté návštěvníkům z Čech, kteří přijeli na dovolenou do Chorvatska i za ztížených podmínek, složili písničku jako projev poděkování. Ač se to ne vždy musí zdát, Chorvaté si českých turistů velice váží.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak se Chorvati dívají na Čechy? Nejsme žádní “paštikáři”

Z mnoha zpráv a článků se může zdát, že Chorvati českými turisty spíše opovrhují a považují je za “paštikáře a řízkaře”, kteří neutratí korunu navíc. Není tomu tak a rozhodně se nejedná o náhlou náklonnost díky vysoké návštěvnosti během letošního turisticky kritického léta. Dost často nám špatnou pověst vytváří vlastní média, která si z českých cestovatelů a jejich typických zvyků dělají každý rok legraci.

Už dávno neplatí, že si Češi na dovolenou do Chorvatska vozí vlastní jídlo připravené z domova, aby nemuseli utrácet nehorázné sumy za jídlo na místě.  Mění se poměry u nás i  v Chorvatsku a pro většinu Čechů už dávno nepředstavuje nejmenší problém nakupovat potraviny a stravovat se kdekoliv ve světě, natož v Chorvatsku.  Češi většinou kombinují vaření z místních surovin s návštěvou tamějších restaurací a hospůdek.

Ve skutečnosti mají chorvatští majitelé a správci hotelů, penzionů a apartmánů o českých turistech velmi dobré mínění. Podle Chorvatů patří Češi k nejslušnějším, přátelykým a pořádným hostům.  Češi si rádi vybírají kvalitní a příjemné ubytování a často se i s celou rodinou rok co rok vrací na stejné místo a s chorvatskou rodinou návažou pevné přátelství. Málokdy si ale česká média kvůli hodnocení českých návštěvníků dají tu práci, aby si našli seriózního chorvatského správce, který má s Čechy samé dobré zkušenosti.

Podívejte se na Chorvatsko očima místních a respektujte jejich zvyky a tradice

Cizinci všeobecně mívají jeden nepěkný zvyk, který si sebou rádi vozí. Češi bohužel nejsou výjimkou. Jedeme-li do cizí země, máme tendenci se chovat jako doma bez ohledu na tamější zvyky. Platí to i pro Chorvatsko, které navíc bereme jako svou druhou domovinu, a podle toho se chováme. Často přitom zapomínáme, že  byť se jedná o civilizovanou evropskou zemi, najdou se mezi našimi národy mnohé kulturní odlišnosti.

Plážové oblečení nepatří do města, ani do kostela

Chorvatsko je součástí Balkánského poloostrova, který leží na pomezí mezi Evropou a Blízkým východem. V některých otázkách jsou Chorvaté hodně konzervativní. Například na slušné a vhodně zvolené oblečení Chorvaté kladou velký důraz. My jsem oproti nim mnohem benevolentnější.

Nikdy nepotkáte Chorvata, který by se na procházku po městě nebo dokonce na večeři do restaurace vydal v plážovém oblečení.  Vyrazit si v ležérním všeodhalujícím “letním oblečku”, čeští pánové rádi chodí “bez trička a s holým pupkem, protože se potí”, kamkoliv mimo pláž je nežádoucí zejména tehdy, pokud si chcete prohlédnout církevní stavby, muzea, galerie apod. Na ostrově Hvar se dokonce můžete dočkat pokuty ve výši až 15 000 korun.

Chorvatsko, dovolená

Chorvatsko není pouze o moři

Většina lidí na dovolenou do Chorvatska míří vyloženě k moři. Když se pak jeden den vydají do hor, překvapí je, že se jedná o pravé hory a ne žádné kopečky. Chorvatsko není pouze pláž a moře. Takže do chorvatských hor se nikdy nevydávejte v nevhodném oblečení a v nepatřičné obuvi. Žabky patří na pláží, do hor choďte pouze v pevné obuvi. 

Samozřejmostí je také dostatek vody, vzhledem k vysokým teplotám. Nezapomínejte na teplejší oblečení, zvlášť když se v horách “zdržíte” přes noc. Stačí se zeptat prvního Chorvata, kterého potkáte, a hned vás upozorní na to, že přes den sice v horách bývá horko, ale noci mohou být velmi chladné i přes léto. Zejména v souvislosti s horami a možnými nebezpečími je vhodné zmínit i cestovní pojištění, které vám zajistí a hlavně zaplatí odpovídající zdravotní péči.

Chorvaté jsou pyšní na svou zem a na návštěvě raději jezte pomalu

Chorvaté jsou velmi pyšný národ, který si své země neskutečně váží a miluje ji. Pro Chorvata je jeho zem ta nejkrásnější ze všech a neexistuje lepší domov.  Ať už si o myslíte své o Chorvatech samotných, o jejich dopravě, ekonomice, životním stylu, zdravotnictví či úrovni hygieny, nikdy jim neříkejte, že u vás je to lepší. Naopak se jimi inspirujte, važte si jejich země a milujte tu svou.

Chorvati ostatně jako všichni správní Balkánci patří mezi úžasné hostitele a není neobvyklé pozvání na večeři, pokud u nich pobýváte delší dobu. Těšit se můžete nejen na vynikající jídlo, ale dostanete také pivo a pálenku. Ve vlastním zájmu jezte a pijte pomalu. Nejen, že je to slušné, ale pokud budete jíst příliš rychle, budete vypadat hladově.  Chorvati vám s radosti dopřejí další “nálož”. A nedojíst se zde považuje za neslušné, tak se raději držte zkrátka hned od začátku.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?