epojisteni logo
roadtrip

Chorvatsko očima místních, Češi očima Chorvatů

2. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Vzhledem k tomu, kolik Čechů každý rok Chorvatsko navštíví, jej lze označit téměř za naši druhou domovinu. Však se také místní Chorvaté podle toho chovají. Domluví se velmi dobře česky a vědí, co na Čechy platí. Ani Čechům rozhodně neuškodí podívat se na Chorvatsko očima místních a lépe poznat jejich zvyky a tradice.

Letošní rok byl pro Chorvatsko a jeho obyvatele velmi náročný. Zejména v přímořských oblastech, které žijí primárně z turistického ruchu. Chorvaté návštěvníkům z Čech, kteří přijeli na dovolenou do Chorvatska i za ztížených podmínek, složili písničku jako projev poděkování. Ač se to ne vždy musí zdát, Chorvaté si českých turistů velice váží.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak se Chorvati dívají na Čechy? Nejsme žádní “paštikáři”

Z mnoha zpráv a článků se může zdát, že Chorvati českými turisty spíše opovrhují a považují je za “paštikáře a řízkaře”, kteří neutratí korunu navíc. Není tomu tak a rozhodně se nejedná o náhlou náklonnost díky vysoké návštěvnosti během letošního turisticky kritického léta. Dost často nám špatnou pověst vytváří vlastní média, která si z českých cestovatelů a jejich typických zvyků dělají každý rok legraci.

Už dávno neplatí, že si Češi na dovolenou do Chorvatska vozí vlastní jídlo připravené z domova, aby nemuseli utrácet nehorázné sumy za jídlo na místě.  Mění se poměry u nás i  v Chorvatsku a pro většinu Čechů už dávno nepředstavuje nejmenší problém nakupovat potraviny a stravovat se kdekoliv ve světě, natož v Chorvatsku.  Češi většinou kombinují vaření z místních surovin s návštěvou tamějších restaurací a hospůdek.

Ve skutečnosti mají chorvatští majitelé a správci hotelů, penzionů a apartmánů o českých turistech velmi dobré mínění. Podle Chorvatů patří Češi k nejslušnějším, přátelykým a pořádným hostům.  Češi si rádi vybírají kvalitní a příjemné ubytování a často se i s celou rodinou rok co rok vrací na stejné místo a s chorvatskou rodinou návažou pevné přátelství. Málokdy si ale česká média kvůli hodnocení českých návštěvníků dají tu práci, aby si našli seriózního chorvatského správce, který má s Čechy samé dobré zkušenosti.

Podívejte se na Chorvatsko očima místních a respektujte jejich zvyky a tradice

Cizinci všeobecně mívají jeden nepěkný zvyk, který si sebou rádi vozí. Češi bohužel nejsou výjimkou. Jedeme-li do cizí země, máme tendenci se chovat jako doma bez ohledu na tamější zvyky. Platí to i pro Chorvatsko, které navíc bereme jako svou druhou domovinu, a podle toho se chováme. Často přitom zapomínáme, že  byť se jedná o civilizovanou evropskou zemi, najdou se mezi našimi národy mnohé kulturní odlišnosti.

Plážové oblečení nepatří do města, ani do kostela

Chorvatsko je součástí Balkánského poloostrova, který leží na pomezí mezi Evropou a Blízkým východem. V některých otázkách jsou Chorvaté hodně konzervativní. Například na slušné a vhodně zvolené oblečení Chorvaté kladou velký důraz. My jsem oproti nim mnohem benevolentnější.

Nikdy nepotkáte Chorvata, který by se na procházku po městě nebo dokonce na večeři do restaurace vydal v plážovém oblečení.  Vyrazit si v ležérním všeodhalujícím “letním oblečku”, čeští pánové rádi chodí “bez trička a s holým pupkem, protože se potí”, kamkoliv mimo pláž je nežádoucí zejména tehdy, pokud si chcete prohlédnout církevní stavby, muzea, galerie apod. Na ostrově Hvar se dokonce můžete dočkat pokuty ve výši až 15 000 korun.

Chorvatsko, dovolená

Chorvatsko není pouze o moři

Většina lidí na dovolenou do Chorvatska míří vyloženě k moři. Když se pak jeden den vydají do hor, překvapí je, že se jedná o pravé hory a ne žádné kopečky. Chorvatsko není pouze pláž a moře. Takže do chorvatských hor se nikdy nevydávejte v nevhodném oblečení a v nepatřičné obuvi. Žabky patří na pláží, do hor choďte pouze v pevné obuvi. 

Samozřejmostí je také dostatek vody, vzhledem k vysokým teplotám. Nezapomínejte na teplejší oblečení, zvlášť když se v horách “zdržíte” přes noc. Stačí se zeptat prvního Chorvata, kterého potkáte, a hned vás upozorní na to, že přes den sice v horách bývá horko, ale noci mohou být velmi chladné i přes léto. Zejména v souvislosti s horami a možnými nebezpečími je vhodné zmínit i cestovní pojištění, které vám zajistí a hlavně zaplatí odpovídající zdravotní péči.

Chorvaté jsou pyšní na svou zem a na návštěvě raději jezte pomalu

Chorvaté jsou velmi pyšný národ, který si své země neskutečně váží a miluje ji. Pro Chorvata je jeho zem ta nejkrásnější ze všech a neexistuje lepší domov.  Ať už si o myslíte své o Chorvatech samotných, o jejich dopravě, ekonomice, životním stylu, zdravotnictví či úrovni hygieny, nikdy jim neříkejte, že u vás je to lepší. Naopak se jimi inspirujte, važte si jejich země a milujte tu svou.

Chorvati ostatně jako všichni správní Balkánci patří mezi úžasné hostitele a není neobvyklé pozvání na večeři, pokud u nich pobýváte delší dobu. Těšit se můžete nejen na vynikající jídlo, ale dostanete také pivo a pálenku. Ve vlastním zájmu jezte a pijte pomalu. Nejen, že je to slušné, ale pokud budete jíst příliš rychle, budete vypadat hladově.  Chorvati vám s radosti dopřejí další “nálož”. A nedojíst se zde považuje za neslušné, tak se raději držte zkrátka hned od začátku.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?