epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Zelená karta

Co je zelená karta?

Zelená karta je doklad o uzavřeném zákonném pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla (lidově nazývaném povinné ručení). Tento doklad je povinen mít u sebe motorista při každé jízdě pojištěným vozidlem. Pokud zelenou kartu nemá, hrozí mu v případě náhodné policejní kontroly pokuta ve výši až několika tisíc korun.

K čemu zelená karta slouží

Hlavním účelem zelené karty je schopnost okamžitě a na požádání policejní hlídky doložit, že je vozidlo řádně pojištěno dle platného zákona o povinném ručení. Zelenou kartu nelze nahradit žádným jiným dokladem.

Zelenou kartu vystavuje pojistitel

Zelenou kartu obdrží vlastník motorového vozidla na základě uzavřené pojistné smlouvy o povinném ručení s vybraným pojistitelem. V případě osobního podpisu zelenou kartu obdrží na pobočce pojišťovny. Je-li pojištění sjednáno online, je zelená karta zaslána e-mailem. Na vyžádání může být zelená karta poslána i poštou. Zelená karta je aktualizována každý rok.

Zelená karta už není zelená

Od 1. července 2020 platí nová barva. Zelená karta již není zelená, ale bílá. Zelené karty však pojišťovny mohou vydávat do konce června 2021. Řidiči si mohou ponechat zelenou kartu až do konce její platnosti, na další období by již měli obdržet kartu bílou. To znamená, že platnost posledních zelených karet by měla končit nejpozději k datu 30. června 2022.

TIP
Přečtěte si: Zelená karta se mění na bílou