epojisteni logo
bmw-auto

Řidiči pozor! Zelená karta mění od 1. července barvu

2. 6. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově nesprávně označované jako „povinné ručení“) musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. To, že je vozidlo řádně pojištěno, řidič dokládá tzv. zelenou kartou. Zelená karta, jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění, byla vůbec poprvé vydána 25. ledna 1949. Její barva se ale od 1. července mění. Do budoucna by se měl změnit i její název.  

Zeleným kartám zvoní umíráček

Od prvního prázdninového dne obdrží řidiči, kteří o vydání „zelené karty“ požádají, dokument vytištěný na bílém, nikoli světle zeleném papíře. Cílem mezinárodní změny je zjednodušení zavedeného systému, který by měl v budoucnu projít rozsáhlou digitalizací. Dokument prokazující, že je vůz řádně pojištěn, tak možná máme v autě naposled. V budoucnu by si totiž měli policisté informaci hledat v digitální databázi  a zelená karta ve fyzické podobě by tak nebyla vůbec nutná. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mezi řidiči budou kolovat dvě varianty karet

Zelená karta se standardně vydává na dobu jednoho roku. Poté je potřeba její platnost obnovit. Pokud máte kartu vytištěnou na původním zeleném papíře s platností po 1. červenci, nemusíte žádat o novou. Jednoduše počkáte, až jí doběhne platnost a pojišťovna vám následně vystaví novou kartu – nyní již černobílou. Nějakou dobu tak budou mezi řidiči kolovat obě platné varianty – jak původní zelená, tak nová bílá

Doporučení, nikoliv povinnost

Změna, která vychází z evropské mezinárodní dohody je pouze doporučením, nikoli závazným nařízením. Je tak na jednotlivých státech, zda budou nově kartu tisknout na bílý papír, nebo zůstanou u toho zeleného. Všechny státy ale již nyní respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.

„Zelená karta“ by měla přestat existovat také v zákoně

Česká republika se v souvislosti s doporučením rozhodla pro tisk „zelené karty“ na bílý papír. Proto se nabízí otázka, zda se tomuto dokumentu bude i nadále říkat původním názvem, který je ostatně uveden také v zákoně č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Podle aktuálních informací by se měl název dokumentu změnit hned, jakmile to bude možné. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.

Dokument si jednoduše vytisknete doma

V souvislosti s výskytem nového typu koronaviru a vyhlášeným nouzovým stavem se spousta pojišťoven rozhodla zasílat dokument klientům v PDF formátu prostřednictvím elektronické komunikace. Pro ty, kdo nevlastnili barevnou tiskárnu, byl ale tisk zeleného dokumentu poměrně problematický. Nově si dokument na bílý papír vytiskne i ten, kdo barevnou tiskárnu nevlastní, což je další výhodou této dlouho očekávané změny. Možnost vyzvednout si dokument na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?