epojisteni logo
bmw-auto

Řidiči pozor! Zelená karta mění od 1. července barvu

2. 6. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (lidově nesprávně označované jako „povinné ručení“) musí mít každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka, technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. To, že je vozidlo řádně pojištěno, řidič dokládá tzv. zelenou kartou. Zelená karta, jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění, byla vůbec poprvé vydána 25. ledna 1949. Její barva se ale od 1. července mění. Do budoucna by se měl změnit i její název.  

Zeleným kartám zvoní umíráček

Od prvního prázdninového dne obdrží řidiči, kteří o vydání „zelené karty“ požádají, dokument vytištěný na bílém, nikoli světle zeleném papíře. Cílem mezinárodní změny je zjednodušení zavedeného systému, který by měl v budoucnu projít rozsáhlou digitalizací. Dokument prokazující, že je vůz řádně pojištěn, tak možná máme v autě naposled. V budoucnu by si totiž měli policisté informaci hledat v digitální databázi  a zelená karta ve fyzické podobě by tak nebyla vůbec nutná. 

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mezi řidiči budou kolovat dvě varianty karet

Zelená karta se standardně vydává na dobu jednoho roku. Poté je potřeba její platnost obnovit. Pokud máte kartu vytištěnou na původním zeleném papíře s platností po 1. červenci, nemusíte žádat o novou. Jednoduše počkáte, až jí doběhne platnost a pojišťovna vám následně vystaví novou kartu – nyní již černobílou. Nějakou dobu tak budou mezi řidiči kolovat obě platné varianty – jak původní zelená, tak nová bílá

Doporučení, nikoliv povinnost

Změna, která vychází z evropské mezinárodní dohody je pouze doporučením, nikoli závazným nařízením. Je tak na jednotlivých státech, zda budou nově kartu tisknout na bílý papír, nebo zůstanou u toho zeleného. Všechny státy ale již nyní respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.

„Zelená karta“ by měla přestat existovat také v zákoně

Česká republika se v souvislosti s doporučením rozhodla pro tisk „zelené karty“ na bílý papír. Proto se nabízí otázka, zda se tomuto dokumentu bude i nadále říkat původním názvem, který je ostatně uveden také v zákoně č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Podle aktuálních informací by se měl název dokumentu změnit hned, jakmile to bude možné. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.

Dokument si jednoduše vytisknete doma

V souvislosti s výskytem nového typu koronaviru a vyhlášeným nouzovým stavem se spousta pojišťoven rozhodla zasílat dokument klientům v PDF formátu prostřednictvím elektronické komunikace. Pro ty, kdo nevlastnili barevnou tiskárnu, byl ale tisk zeleného dokumentu poměrně problematický. Nově si dokument na bílý papír vytiskne i ten, kdo barevnou tiskárnu nevlastní, což je další výhodou této dlouho očekávané změny. Možnost vyzvednout si dokument na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.