epojisteni logo
autobazar

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

20. 7. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

Bodový systém byl v ČR zavedený zejména kvůli vyšší bezpečnosti na silnicíchvyšší bezpečnosti na silnicích. Jeho cílem bylo trestat zejména ty, kteří porušují pravidla silničního provozu opakovaně. Právě jim za získání dvanácti bodů hrozí odebrání řidičského průkazu až na jeden rok. Odebrat řidičský průkaz však policie může i za méně bodů.

Na počátku byl bodový systém pro řidiče velkou hrozbou a platí to dodnes i když v menší míře. „Dlouhodobě a jednoznačně říkáme, že bodový systém má svůj smysl, má své postavení v systému nejenom výchovy řidičů, ale i jakési represe vůči nim. Je také pravda, že na některé řidiče to nezabírá, nicméně to je malé procento a bohužel to jsou takoví nenapravitelní řidiči a ty budeme muset řešit nějakým jiným systémem než jenom bodovým postihem,“ říká Martin Novák z ministerstva dopravy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.Řidičům, kteří opakované porušují pravidla silničního provozu, hrozí odebrání řidičského průkazu na jeden rok. Automaticky se tak děje po získání dvanácti bodů za přestupky. K nejčastějším patří překročení rychlosti, jízda na červenou, předjíždění na plnou čáru, ohrožení chodce či řízení pod vlivem alkoholu. Řidič, kterému je odebrán řidičský průkaz, nesmí po dobu jednoho roku řídit žádné motorové vozidlo.
Odebrání řidičského průkazu i za šest bodů

Policie však může neukázněnému řidiči odebrat řidičský průkaz i za méně bodů. Nejrychleji může řidič dostat zákaz řízení v případě, že si sedne za volant pod vlivem alkoholu. Policie tyto případy trestá okamžitým odebrání řidičského průkazu. Alkohol za volantem je u nás nepřípustný.

Ztratit řidičský průkaz může však i řidič, který během jednoho roku spáchá přestupek v hodnotě tří bodů dvakrát. O jaké přestupky se jedná? „Řízení pod vlivem alkoholu a jízda na červenou, myslím. Slyšela jsem, že jak je to opakovaný přestupek, je to špatně. Když se udělá dvakrát to samé, ale nevím, jestli to platí při banálním nebo až závažném přestupku. Předpokládám, že kdyby jel někdo pod vlivem alkoholu, je trest jednoznačný – odebrání řidičského průkazu. Ale jinak přestupek, který spáchám v průběhu roku dvakrát, tak to netuším,“ zní časté odpovědi českých řidičů. Pravda je taková, že se jedná zejména o opakované překročení rychlosti. „Když překročíte v obci rychlost nad dvacet, tak máte tři body, ale pozor, pokud byste se takového přestupku dopustili dvakrát za dobu jednoho roku, tak lze uložit zákaz řízení,“ vysvětlil Josef Mihalík, ředitel dopravně-správních agend pražského magistrátu.

Právě překročení rychlosti je u nás nejčastějším přestupkem. V obci jezdí čeští řidiči v průměru o dvacet kilometrů v hodině rychleji a mimo obec o třicet kilometrů v hodině rychleji. Bohužel skutečně potrestané je mizivé procento řidičů. V současné době hrozí odebrání řidičského průkazu za překročení rychlosti celkem 13 tisícům řidičů.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.