epojisteni logo

S běžným českým řidičským průkazem si vystačíte nejen na území České republiky, ale také ve všech dalších zemích Evropské unie a také ve Švýcarsku, Norsku a Lichtenštejnsku. Pokud se však chystáte řídit motorové vozidlo mimo území EU a výše jmenované státy, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Proč je mezinárodní řidičský průkaz nutný

Pravdou je, že mezinárodní řidičský průkaz je sice požadován, ale k jeho kontrole dochází pouze málokdy. To však neznamená, že se tak neděje. Pokud cestujete vlastním vozidlem nebo si vůz v zahraničí půjčujete, určitě si mezinárodní řidičský průkaz vyřiďte. Nemluvě o tom, že jej po vás budou chtít například v půjčovnách aut. Požadovat jej mohou také při policejních a celních kontrolách.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Typy mezinárodního řidičského průkazu

Existují dva typy mezinárodního řidičského průkazu. Jeden je vydáván podle Ženevské úmluvy z roku 1949 a má platnost 1 rok, druhý je vydáván dle Vídeňské úmluvy a jeho platnost jsou 3 roky. Kromě doby platnosti se liší také výčtem zemí, kde je platný. Do celé řady států platí oba, ale například od USA je nutný pouze ten dle Ženevské úmluvy. Než si tedy mezinárodní řidičský průkaz necháte vystavit, ujistěte se, že jste si vybrali správný typ.

K vyřízení mezinárodního řidičského průkazu je nutné mít:

  • platný řidičský průkaz

  • občanský průkaz

  • průkazová fotografie 35x45 mm

  • vyplněná žádost o mezinárodní řidičský průkaz

  • správní poplatek ve výši 50 Kč

Mezinárodní řidičský průkaz je vydáván na magistrátu nebo obecním úřadě s rozšířenou působností a to na počkání.

Mezinárodní řidičský průkaz dle Ženevské úmluvy platí v zemích: Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňské úmluvy platí v zemích: Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo