epojisteni logo
autem na hory

Autem na hory: Bezpečně a bez nehod

18. 1. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Autem na hory: Bezpečně a bez nehod

Zatímco v nižších nadmořských výškách je sněhu po skromnu, na horách je bohatá nadílka. Lyžuje se nejen na horách v zahraničí, ale také u nás. Pokud se právě i vy chystáte na dlouho očekávanou zimní dovolenou, nezapomeňte myslet na důkladnou přípravu. Na mysli nemáme pouze lyžařské vybavení, ale také auto.

Chcete-li si dovolenou patřičně užít, musíte tam nejprve dojet. A k tomu je potřeba dobře připravené osobní auto. Důležitý je přitom nejen technický stav, ale také odpovídající zimní výbava a pojištění. Vyplatí se také znát zásady bezpečné jízdy na sněhu, náledí či za zhoršené viditelnosti. Jak na to?

Vždy připraven!

Známé skautské heslo se hodí na řadu životních situací, cestování autem nevyjímaje. Být připraven, znamená mít plán A a mít připravený plán B. Chystáte-li se do hor v období zimy, neexistuje nic důležitější než auto v dobrém technickém stavu.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.Před odjezdem na zimní dovolenou proveďte:

 • Zkontrolujte stav všech provozních kapalin a je-li nutné, doplňte jej. Nádržka ostřikovačů a hadičky nesmí obsahovat ani kapku letní směsi!
 • Zkontrolujte stav autobaterie.
 • Máte-li dieselové auto, natankujte nejlépe zimní naftu a vždy mějte dostatečně plnou nádrž. Uvíznete-li v zácpě nebo vás zastihne problém, naftu budete potřebovat i k topení.
 • Zkontrolujte zimní výbavu - teplé rukavice, škrabku, lopatu na sníh, sněhové řetězy a raději i startovací kabely.
 • Chybu neuděláte, budete-li mít v autě teplou deku, pití a jídlo.
 • Na zamrzlé zámky sebou přibalte silikonový olej nebo rozmrazovací sprej.
 • Hodí se náhradní klíčky od auta pro případ, že jedny ztratíte. Nemějte je ale na jednom místě. Ideální je, aby jej měla jiná osoba.
 • Zkontrolujte také doklady k autu - technický průkaz, zelenou kartu apod.

Pojistěte se!

Povinné ručení je zákon, havarijní pojištění však nikoliv. Velké množství řidičů tak na hory vyráží pouze se základním pojištěním. Když je zastihne problém, musí si v nepříjemné situaci poradit sami. A hlavně to musí zaplatit ze svého. Dnes si přitom můžete uzavřít i krátkodobé havarijní pojištění. Když v zahraničí zaviníte nehodu nebo například srazíte zvěř či vám auto poškodí živelná událost, pojišťovna se o vás postará.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Zimní výbava podruhé

Zimní výbavu jsme sice již zmínili, přesto byste ji u řady aut hledali marně. Sněhové řetězy by však v autě chybět neměly, zejména pokud se chystáte do vyšších nadmořských výšek. Stačí i menší kopec a bez sněhových řetězů nepopojedete ani o centimetr. Nemluvě o tom, že v některých místech jsou sněhové řetězy dokonce povinné. Předpisuje je příslušná dopravní značka. Například v Rakousku vám za porušení tohoto předpisu mohou policisté udělit nemalou pokutu. To, že byste měli mít kvalitní zimní pneumatiky, jistě zdůrazňovat nemusíme.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

V zimě toto dopravní pravidlo platí dvojnásob. Nebo raději trojnásob. Mokro, sníh a námraza významně prodlužují brzdnou dráhu. Při zhoršené viditelnosti je daleko hůře vidět auto před vámi. Proto upravte rychlost a držet raději větší odstup od auta před vámi. Mějte rozsvícená světla a mlhovky používejte pouze tehdy, pokud nevidíte dále než 50 metrů - za mlhy, při hustém dešti nebo sněžení.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.