epojisteni logo
autem na hory

Autem na hory: Bezpečně a bez nehod

18. 1. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Autem na hory: Bezpečně a bez nehod

Zatímco v nižších nadmořských výškách je sněhu po skromnu, na horách je bohatá nadílka. Lyžuje se nejen na horách v zahraničí, ale také u nás. Pokud se právě i vy chystáte na dlouho očekávanou zimní dovolenou, nezapomeňte myslet na důkladnou přípravu. Na mysli nemáme pouze lyžařské vybavení, ale také auto.

Chcete-li si dovolenou patřičně užít, musíte tam nejprve dojet. A k tomu je potřeba dobře připravené osobní auto. Důležitý je přitom nejen technický stav, ale také odpovídající zimní výbava a pojištění. Vyplatí se také znát zásady bezpečné jízdy na sněhu, náledí či za zhoršené viditelnosti. Jak na to?

Vždy připraven!

Známé skautské heslo se hodí na řadu životních situací, cestování autem nevyjímaje. Být připraven, znamená mít plán A a mít připravený plán B. Chystáte-li se do hor v období zimy, neexistuje nic důležitější než auto v dobrém technickém stavu.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.Před odjezdem na zimní dovolenou proveďte:

 • Zkontrolujte stav všech provozních kapalin a je-li nutné, doplňte jej. Nádržka ostřikovačů a hadičky nesmí obsahovat ani kapku letní směsi!
 • Zkontrolujte stav autobaterie.
 • Máte-li dieselové auto, natankujte nejlépe zimní naftu a vždy mějte dostatečně plnou nádrž. Uvíznete-li v zácpě nebo vás zastihne problém, naftu budete potřebovat i k topení.
 • Zkontrolujte zimní výbavu - teplé rukavice, škrabku, lopatu na sníh, sněhové řetězy a raději i startovací kabely.
 • Chybu neuděláte, budete-li mít v autě teplou deku, pití a jídlo.
 • Na zamrzlé zámky sebou přibalte silikonový olej nebo rozmrazovací sprej.
 • Hodí se náhradní klíčky od auta pro případ, že jedny ztratíte. Nemějte je ale na jednom místě. Ideální je, aby jej měla jiná osoba.
 • Zkontrolujte také doklady k autu - technický průkaz, zelenou kartu apod.

Pojistěte se!

Povinné ručení je zákon, havarijní pojištění však nikoliv. Velké množství řidičů tak na hory vyráží pouze se základním pojištěním. Když je zastihne problém, musí si v nepříjemné situaci poradit sami. A hlavně to musí zaplatit ze svého. Dnes si přitom můžete uzavřít i krátkodobé havarijní pojištění. Když v zahraničí zaviníte nehodu nebo například srazíte zvěř či vám auto poškodí živelná událost, pojišťovna se o vás postará.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Zimní výbava podruhé

Zimní výbavu jsme sice již zmínili, přesto byste ji u řady aut hledali marně. Sněhové řetězy by však v autě chybět neměly, zejména pokud se chystáte do vyšších nadmořských výšek. Stačí i menší kopec a bez sněhových řetězů nepopojedete ani o centimetr. Nemluvě o tom, že v některých místech jsou sněhové řetězy dokonce povinné. Předpisuje je příslušná dopravní značka. Například v Rakousku vám za porušení tohoto předpisu mohou policisté udělit nemalou pokutu. To, že byste měli mít kvalitní zimní pneumatiky, jistě zdůrazňovat nemusíme.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

V zimě toto dopravní pravidlo platí dvojnásob. Nebo raději trojnásob. Mokro, sníh a námraza významně prodlužují brzdnou dráhu. Při zhoršené viditelnosti je daleko hůře vidět auto před vámi. Proto upravte rychlost a držet raději větší odstup od auta před vámi. Mějte rozsvícená světla a mlhovky používejte pouze tehdy, pokud nevidíte dále než 50 metrů - za mlhy, při hustém dešti nebo sněžení.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.