epojisteni logo
autonehoda v zahraničí

Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

Jak nahlásit pojistnou událost v zahraničí

Pokud nejste v bezprostředním ohrožení, nejdříve volejte asistenční službu pojišťovny. Ta vám poradí, jak správně postupovat krok za krokem. Díky tomu se vyhnete komplikacím při vymáhání pojistného plnění. Přesto se hodí vědět, na co si dát pozor u různých typů pojistných událostí.

Co si připravit na telefonát s asistenční službou

  • číslo pojistné smlouvy

  • osobní údaje pojištěného

  • datum, čas a místo pojistné události

  • popis události a rozsah škod

  • telefonní číslo, kde vás asistence zastihne

Dopravní nehoda nebo nepojízdné vozidlo v zahraničí

Při dopravní nehodě v zahraničí myslete v první řadě na bezpečnost. Před vystoupením z auta si oblečte reflexní vestu a označte vozidlo výstražným trojúhelníkem. Přestože na místě nejsou ranění nebo se škoda zdá menší než 100 tis. Kč, vždy volejte místní policii. Pravidla pro přivolání policie se v každé zemi liší a špatný postup může znamenat zamítnutí pojistného plnění.

Krok za krokem při nehodě v zahraničí

  1. Volejte policii a asistenční služby.

  2. Vyměňte si osobní údaje s ostatními účastníky nehody (jméno a bydliště, název pojišťovny a číslo pojistné smlouvy, SPZ vozidla).

  3. Zapište si osobní údaje svědků.

  4. Pořiďte fotografie a videa z místa nehody.

  5. Policejní protokol podepište jen v případě, že mu rozumíte a souhlasíte s ním.

A jak je to s nepojízdným autem? Pomůžou vám asistenční služby, které se vztahují i na poruchu vozidla. Stačí zavolat a asistence za vámi vyšle odtahovou službu. Bez kvalitních asistenčních služeb k pojištění vozidel zůstanete odkázáni sami na sebe.

S havarijním pojištěním dostanete peníze rychleji

Byli jste poškozeni při nehodě v zahraničí a máte sjednané havarijní pojištění? Pojišťovna vám z něj může okamžitě vyplatit plnění a poté uplatnit tzv. regres u pojišťovny viníka. Díky tomu dostanete peníze na opravu hned a nemusíte zdlouhavě čekat, až vám pojišťovna viníka vyplatí plnění z jeho povinného ručení.


Úraz a nemoc v zahraničí

Při cestách po EU se na nezbytné ošetření vztahuje Evropský průkaz pojištěnce (EHIC). Jeho využití ale má své limity – musíte si vše zařídit sami, neplatí v soukromých klinikách, zaplatíte spoluúčast jako místní a obvykle se nevztahuje na záchranu horskou službou. Z toho důvodu byste si měli sjednat cestovní pojištění i pro cesty po Evropě.

U cestovního pojištění opět platí, že by váš první telefonát měl směřovat na asistenční službu. Samozřejmě s výjimkou případů, kdy jste v ohrožení života – pak jako první volejte záchranku. Asistence vám poradí smluvního lékaře nebo nemocnici, kde za ošetření nebudete platit. Pojišťovna vše vyřídí napřímo, aniž byste se museli o cokoliv starat.

Není-li v místě dostupné smluvní zdravotnické zařízení, můžete se na ošetření vydat kamkoliv. Pokud se jedná o ambulantní ošetření, většinou ho musíte zaplatit ze svého. Od lékaře si vezmete lékařskou zprávu a fakturu, kterou následně předložíte pojišťovně k proplacení. Jestliže musíte být hospitalizováni nebo operováni, obvykle pojišťovna poskytne nemocnici garanci, že za vás uhradí náklady na ošetření.

Co je důležité vědět

  • Vezměte si do zahraničí dostatečnou finanční rezervu na úhradu ambulantního ošetření.

  • Pojistnou událost nahlaste pojišťovně co nejdříve po návratu ze zahraničí (dle pojistných podmínek) a předložte lékařské zprávy a účty za ošetření.

  • Pojišťovna vám neproplatí náklady na telefonní hovory s asistenční službou.


Sjednejte si cestovní pojištění online do 2 minut

To nejlepší cestovní pojištění najdete rychle a jednoduše online s naší kalkulačkou. Porovnejte si nabídky od největších pojišťoven na trhu a tu nejlepší si hned sjednejte.

Škody na majetku a zdraví, které způsobíte jiné osobě

Ale co když škoda na zdraví nevznikne vám, ale způsobíte ji někomu jinému – například někoho srazíte na lyžích během zimní dovolené? V takovém případě vám nesmí chybět pojištění odpovědnosti. Z něj se hradí škody způsobené třetím osobám na zdraví a majetku.

O nehodě okamžitě informujte asistenční službu, kde vám poradí, jak postupovat. Zajistěte si důkazy o události – nafoťte si zranění i zničené věci. Jinak se může stát, že na vás poškozený bude vymáhat i škody, které mu vznikly jindy. Pokud byli u nehody svědci, zajistěte si také jejich výpovědi a osobní údaje.

Jaké jsou vaše povinnosti vůči pojišťovně

  • Informovat ji o zahájení trestního řízení proti vaší osobě a jeho průběhu.

  • Poskytnout pojišťovně veškerou dokumentaci, kterou budete předkládat u soudu.

  • Neuzavřít bez souhlasu pojišťovny s poškozeným dohodu o mimosoudním řešení sporu.


Pojištění odpovědnosti vám nesmí chybět ani v ČR

Náklady na odškodnění se můžou vyšplhat do milionů korun, a to zejména za škody na zdraví. Pokud zraníte osobu v produktivním věku, která pobírá vysoký plat a skončí v trvalé invaliditě, může kompenzace dosáhnout až desítek milionů korun. Proto by vám pojištění občanské odpovědnosti nemělo chybět ani v ČR – snadno si ho přidáte k pojištění domácnosti.

Krádež osobních věcí

Vloupali se vám do hotelového pokoje nebo auta? Pak máte v určitých případech nárok na pojistné plnění z pojištění zavazadel. V první řadě musíte na místo události přivolat policii, která sepíše policejní protokol.

Protokol musí obsahovat seznam věcí, které byly odcizeny včetně jejich hodnoty. Dále musí být uvedeno, jakým způsobem došlo k překonání překážky chránící věci před odcizením – například rozbití okénka v autě. Přesný postup a požadavky vám opět sdělí asistenční služby.

Na jaké věci se pojištění zavazadel nevztahuje

Pojištění zavazadel má celou řadu výluk – jejich konkrétní seznam najdete v pojistných podmínkách. Obvykle se pojištění nevztahuje na:

  • počítač, mobilní telefon, fotoaparát a jinou elektroniku,

  • peníze, platební karty a další ceniny,

  • šperky, drahé kovy,

  • zavazadla, která nebyla uložena v zavazadlovém prostoru,

  • krádež z vozidla v čase 22:00 a 6:00,

  • loupež z neuzamčeného pokoje nebo vozidla.

Předčasné ukončení cesty ze závažných důvodů

Občas nastanou situace, kdy je nutné předčasně ukončit cestu – kvůli vážné nemoci, úmrtí v rodině nebo protože vám dům odnesla velká voda. V takových situacích vás ochrání cestovní pojištění s připojištěním přerušení cesty.

Jak postupovat při pojistné události

  • Kontaktujte asistenční službu a sdělte jí důvod předčasného ukončení cesty.

  • Zajistěte si veškeré potřebné dokumenty (lékařské potvrzení, úmrtní list apod.).

  • Uchovejte si účtenky týkající se změny letu nebo jiné formy přepravy.

  • Předložte doklady o zaplacených službách (ubytování, jízdenky, výlety), které jste nevyužili.

Právní potíže v zahraničí

V zahraničí se můžete dostat i do právních potíží. Třeba když máte dopravní nehodu a nemůžete se s druhou stranou dohodnout na zavinění. Nebo když vám cestovní kancelář odmítne poskytnout služby, které jste si zaplatili. Pak si na pomoc vezměte pojištění právní ochrany, které zajistí právní pomoc a pokryje náklady na soud.

Co je důležité vědět

  • Kontaktujte asistenční službu pojišťovny a postupujte podle jejích pokynů.

  • Některé pojišťovny nabízí pomoc právníka 24/7 na telefonu.

  • Součástí pojištění právní ochrany bývají služby tlumočníka a překladatele.

Kdy se obrátit na ambasádu nebo konzulát

V nouzi se můžete obrátit také na zastupitelský úřad ČR v zahraničí. Pomůže vám například v situaci, kdy jste zadrženi a potřebujete tlumočení, nebo když přijdete o cestovní doklady. Při okradení vám úřad zprostředkuje kontakt s blízkými, aby vám mohli převést peníze na nákup jízdenek/letenek zpět do ČR. Ambasáda nebo konzulát vám však pomůže pouze v případech, které objektivně nejste schopni řešit vlastními silami.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?