epojisteni logo

Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

31. 8. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Bezpečně autem do zahraničí

Každým rokem vyráží do zahraniční na dovolenou či jen prodloužený víkend tisíce Čechů. Pro jejich bezpečnost a bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu u nás i v zahraničí si proto připomeneme tři základní pravidla.

 1. Neznalost neomlouvá. Ať už míříte kousek za hranice nebo daleko k moři, vždy se důsledně seznamte s pravidly silničního provozu všech zemích, kterými budete projíždět. Pravidla silničního provozu v jednotlivých zemích se vyznačují drobnými rozdíly, které byste měli před cestou znát. Jedná se například o maximální rychlostní limity, používání světel, základní povinnou výbavu, používání zimních pneumatik či požívání alkoholu před jízdou.

 2. Technický stav vozidla. Auto, kterým se rozhodnete vyrazit stovky až tisíce kilometrů od domova, by mělo být ve velmi dobrém technickém stavu. Před každou delší cestou proto důkladně zkontrolujte technický stav a napravte veškeré nedostatky. Jedině tak budete mít jistotu, že vás auto nenechá nikde na holičkách.

 3. Pojištění má smysl. Ať už si o pojišťovnách myslíme cokoliv, na pojištění bychom rozhodně neměli zapomínat. V případě cestování vlastním autem je základem povinné ručení, které je povinné ze zákona ve většině evropských zemích. Způsobíte-li nehodu, případné škody uhradí pojišťovna. Také havarijní pojištění je nezbytné, a pokud je nemáte, sjednejte si alespoň krátkodobou variantu po dobu dovolené. Věřte, že bez pojištění nechcete řešit žádnou havárii, poruchu či dokonce krádež vozidla. Zapomínat byste neměli také na cestovní pojištění poskytující pojistnou ochranu pro případ nemoci a úrazu.

Před cestou si zjistěte číslo na asistenční službu

Můžete být příkladný a vzorný řidič, který zná silniční pravidla zemí v celé Evropě, jeho auto je doslova ve skvostném technickém stavu a pojištěno má absolutně vše až do posledního šroubečku. Přesto se může stát účastníkem dopravní nehody ať už v důsledku vlastního zavinění či chyby jiného motoristy.

V takovém případě existuje pouze jeden ideální způsob, jak vzniklou událost vyřešit rychle a bez problémů - okamžitě volejte asistenční službu své pojišťovny. Před každou cestou si proto ověřte číslo na svou asistenční službu. Naučte se jej nazpaměť, zapište si jej do notýsku, uložte do mobilního telefonu nebo si jej nechte vytetovat na ruku.

Je jedno, ve které zemi se nacházíte. Pokud nejste právník se skvělými jazykovými a právními znalostmi, nejlépe vám v dané situace poradí pojišťovna. Máte-li samozřejmě sjednané odpovídající pojištění. Asistenční služba vám ve kteroukoliv denní i noční hodinu poradí, jak postupovat. Poradí vám, jak jednat s místní policií, jak správně vyplnit záznam o nehodě, do jaké nemocnice jet nebo jaký autoservis využít. V případě nutnosti vám zajistí tlumočníka, ubytování, náhradní vůz a případně další pomoc.

S pojištěním souvisí ještě jedna důležitá připomínka. Přečtěte si pojistnou smlouvu od začátku do konce a pak ještě jednou. Pojištění může být nastavené různě a lidé jsou ochotni kvůli nižšími pojistnému podepsat bezvýznamný cár papíru. Pojištění by mělo mít dostatečné pojistné limity a rozsah pojištění, aby vám vůbec k něčemu bylo platné.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.