Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.
Jedním ze způsobů, jak získat slevu na havarijním pojištění, je zlepšit zabezpečení vozidla. Počet kradených vozidel sice za posledních deset let klesl zhruba na čtvrtinu, přesto v ČR dojde k odcizení cca 2 500 vozidel ročně. Některé pojišťovny jsou tak stále ochotné nabídnout slevu za to, že vůz vybavíte nadstandardními zabezpečovacími prvky. Například Direct poskytuje slevu za mechanické zabezpečení, ochranu skel a vyhledávací systém. Jaké možnosti zabezpečení existují?
Pro některé zloděje budou okna stále tou nejrychlejší cestou do vozu. Proti rozbití je můžete chránit pomocí bezpečnostní fólie. Okna vám ale umožňují i další způsob zabezpečení, a to pomocí vyleptání VIN kódu. Tato úprava se provede na předním, zadním a všech bočních okénkách vozu. Pro zloděje to znamená, že by musel vyměnit všechna okna při snaze o legalizaci kradeného vozu a výměnu VIN. A to je časově i finančně náročné, proto se vozu s vyleptaným VIN kódem na oknech raději vyhne.
Elektronické zabezpečovací systémy jsou další účinnou metodou ochrany vozidla. Některá auta disponují už z výroby imobilizérem, který znemožňuje jeho nastartování bez správného klíče. S tím ale zloději často počítají a umí si s tím poradit.
Zajímavou alternativou tak může být tajný vypínač, který blokuje přívod elektřiny do zapalování. Pro odblokování elektronického systému se může použít i bezkontaktní čip ukrytý v interiéru vozidla. Teprve po přiložení čipu na správné místo se aktivuje zapalování vozu. K elektronické ochraně se řadí také alarmy – ty signalizují hlasitým houkáním, že se někdo snaží vniknout do vozidla.
Systémy GPS sledování umožňují lokalizovat vozidlo v případě krádeže. Základní GPS lokátory umí předat polohu vozidla pomocí aplikace. Někdy lze nastavit také automatická upozornění na pohyb nebo otřes vozu, případně spustit alarm při opuštění schválené oblasti.
Nejpokročilejší způsob ochrany proti krádeži vozidla představují vyhledávací systémy připojené na operační centrum bezpečnostní agentury. Takové systémy používají technologie odolné i proti rušičce mobilního signálu. Navíc nabízí aktivní vyhledávání vozidla ve spolupráci s policií. Odcizené vozidlo se tak obvykle podaří dohledat během pár hodin od krádeže. Slevu na havarijním pojištění za aktivní vyhledávací zařízení poskytuje například ČPP nebo Kooperativa.
Zajímavou možností je pojištění auta u UNIQA s telematickou jednotkou SafeLine. Pokud si ji do auta nainstalujete, pojišťovna vám nabídne slevu 5 až 25 % podle počtu najetých kilometrů. SafeLine totiž umožňuje nejen vyhledání vozu v případě krádeže, ale také sledování ujetých kilometrů – čím méně najedete, tím větší máte slevu.
Přestože moderní auta spoléhají především na elektronické zabezpečení, mechanická ochrana má stále své místo. K nejoblíbenějším způsobům patří mechanický zámek volantu nebo řadicí páky. Existují i verze pro vozy bez řadicí páky. A pokud se auto startuje pomocí tlačítka, lze uzamčení volantu kombinovat ještě se spínačem, který zabrání nastartování vozu.
Výrobci zabezpečení aut myslí opravdu na každý detail. V dnešní době tak existuje i mechanický zámek na kapotu. Ten zajistí kapotu proti otevření, aby nemohlo dojít k odcizení například drahých žárovek. Slabé místo je také diagnostická zásuvka, pomocí níž může zloděj přehrát software auta a vyřadit z provozu imobilizér. I na tuto zásuvku zakoupíte zámek, který brání připojení cizího zařízení či vytvoření kopie dálkového ovladače od vozu.
Kromě zabezpečení vozidla existují i další metody, jak snížit cenu havarijního pojištění.
Za jízdu bez nehod vás pojišťovna odmění slevou podobně jako u povinného ručení. Rozdíl ale spočívá v tom, že u havarijního pojištění neexistuje jednotný systém pro sledování bezeškodního průběhu u ČKP. Pojišťovna se tak může sama rozhodnout, zda vám uzná stejný počet měsíců bez nehod jako u povinného ručení, nebo začne bonus počítat až od začátku havarijního pojištění.
Nižší cenu havarijního pojištění získáte, když si zvýšíte spoluúčast. To se vyplatí zejména u dražších vozů, u nichž i sebemenší oprava vyjde na desítky tisíc korun. Další možností, jak ušetřit na havarijním pojištění, je zavázat se k opravám ve smluvním servisu pojišťovny. Například ČSOB pojišťovna nabízí v takovém případě nižší spoluúčast – 1 000 Kč místo běžných 5 000 Kč při opravě v libovolném servisu.
Máte havarijní pojištění už pár let? Pak můžete ušetřit díky aktualizaci pojistné částky. Hodnota vozu v čase klesá, ale ne všechny pojišťovny to berou v úvahu, když vám každoročně prodlužují smlouvu. Zajímejte se, na jakou částku máte auto pojištěné, ať pojištění zbytečně nepřeplácíte. V případě pojistné události by vám pojišťovna stejně nevyplatila víc, než je skutečná cena vozu.
Většina pojišťoven nabízí tzv. slevu za propojištěnost. Tu získáte, když si najednou sjednáte havarijní pojištění a povinné ručení. Některé pojišťovny jdou ale ještě dál a přidají slevu za kombinaci různých druhů pojištění. Transparentně to komunikuje například Allianz, která za každý další pojistný produkt přidá 7 % slevu. Za sjednání čtyř produktů (auto, život, majetek, penze) získáte 21 % slevu.
Statistiky hovoří jasně, méně najetých kilometrů znamená menší riziko nehody. Proto některé pojišťovny nabízí slevu za nízký roční nájezd. Na českém trhu je to například Allianz, Pillow nebo UNIQA. Jedná se o jedinečnou příležitost pro sváteční řidiče, jak ušetřit na havarijním pojištění, případně jak si levně pojistit druhé auto v rodině.
Ne každý řidič potřebuje all-risk havarijní pojištění. Můžete si vybrat jen ta rizika, která vám reálně hrozí, a tak na pojistce ušetřit. Pokud například jezdíte pouze po městě a parkujete v garáži, existuje velmi malá pravděpodobnost střetu se zvěří nebo poškození auta zvířetem. Tato rizika tak z pojištění můžete klidně vynechat.